Geleneksel Hatırlatıcı: Mantar Pano

Geleneksel Hatırlatıcı: Mantar Pano
Geleneksel Hatırlatıcı: Mantar Pano

Bir diğer adı ile mantar tahta ile bilinir. Kırtasiye malzemeleri arasında yer alan bu ürün; evlerde ve iş yerlerinde oldukça sık kullanılır. Öğrenciler önemli ders notlarını ya da kolay bir şekilde hatırlamak istedikleri bilgileri asmak için bu üründen yardım alır.

Aynı durum ofisler içinde geçerlidir. Önemli toplantıların saatlerine, tarihlerine ya da iş ile ilgili önemli notlara kolay bir şekilde erişim sağlamak için tercih edilir. Ergonomik bir kullanımı olan panolar bir nevi hatırlatıcı işlevi görür.

Bütün yaşam alanlarında; resimler, notlar, ilanlar, ders formülleri, kurallar ve daha pek çok şey iğne ya da raptiye yardımı ile panoya asılır. Kullanım amacı farklılık gösterse pek çok yerde rahat bir kullanım sunar.

İş planlaması, telefon numarası, yapılacaklar ya da alınacaklar listesi içinde kolaylık sağlar. Özellikle sınav hazırlığı yapan öğrenciler için okul çantası kadar gerekli olduğunu söylemek mümkün.

Bu ürünün üretimi sırasında; Akdeniz ikliminde yetişen sert mantar türü kullanılır. Bu sebeple mantar pano adını alır. Sert mantar çeşidinin kullanım amacı; zaman içerisinde sert yapısının bozulmasını ya da deforme olmasını önlemektir.

Üretimi tamamlanan ürünler tahta ile çevrelenir ve satışa sunulur. İlk olarak Alman bir firma tarafından yalıtım malzemesi olarak kullanılmak amacı ile üretilse de zaman içerisinde farklı amaçlar ile kullanılmış. Hatırlanması gereken pek çok şeyin asılmasından kaynaklı olarak ilan panosu adını almış.

Bu sayede kullanım alanı da oldukça genişlemiş. Yaşam alanlarının hepsinde tercih
edilebilen özellikteki bu ürünler; mantar ormanlarının büyük bir kısmının Portekiz ve İspanya’da bulunması nedeni ile bu bölgelerde üretiliyor.

Mantar endüstrisi çevre olarak kabul edilir ve ormanlara herhangi bir zararı bulunmaz.
Mantarın yapılabilmesi için ağaçların kesilmesine gerek yoktur. Ağaçların sert kabuklarının soyulması ve bazı işlemlerden geçirilmesi ile gereken mantarlar elde edilir. Bu sebeple ağaçlar olumsuz olarak etkilenmez ve yaşamaya devam eder.

İstediğiniz alanda rahatlıkla kullanabileceğiniz bu ürün çeşitleri; genellikle duvara çivi çakılarak sabitlenir. Duvara zarar vermek istemeyen kullanıcılar çift taraflı bant kullanır ve panoyu duvara yapıştırarak üründen fayda sağlar.

Bu ürün çeşitleri oldukça hafiftir. Bu yüzden bant kullanılması herhangi bir sorun oluşturmaz. Mantar pano çeşitleri arasında kendiliğinden bantlı olarak imal edilenler bulunur. Bunlar da tüketiciler tarafından oldukça fazla rağbet görür.

BU ürünlerin üretimleri farklı ebat ölçülerinde yapılır. Ürünlerin pek çok farklı boyuta sahip olması kullanım alanlarının artmasını sağladığı gibi yer tasarrufuna da imkân verir. 21×30, 30×42, 45×60, 58×46, 60×90 ya da 90×120 cm ölçülere sahip olan ürünler mevcuttur. Farklı boyutları da vardır. Doğru ürün ölçüsü kullanılacak alana göre belirlenir.

Örneğin; iş yerinizde kalabalık bir ekip ile çalışıyorsanız büyük boyuttaki ürünleri temin etmelisiniz ancak evinizde kullanacaksanız küçük ebatlar yeterli olur.

En sık kullanım alanlarından bir tanesi de okullardır. Özellikle bayramlarda süslenir ve çocuklara o günün anlam ve önemini anlatır. Okullarda süslenen panolarda; çocukların ilgisini çekecek resimler ve renkli materyaller kullanılır.

İğne ya da raptiye istenen bilgilerin veya resimlerin asılmasına kolaylık sağlar. Sağlam bir yapısı vardır. Bu nedenle birden fazla kullanım olanağı bulunur. Bu durum sağladığı avantajlardan bir tanesidir.

Okullarda yer alan panoların hazırlanması ya da süslenmesi sırasında bazen pano önce renkli bir kumaş ya da uygun bir materyal ile kaplanır. Sonra istenilen yazılar ve resimler bu kumaş üzerine sabitlenir. Bu durum hazırlanan görselin çocuklar tarafından daha çok dikkat çekmesine olanak tanır.

Geleneksel Hatırlatıcı: Mantar Pano
Geleneksel Hatırlatıcı: Mantar Pano

Mantar Pano Çeşitleri ve Üretiminde Kullanılan Ürünler Nelerdir?

Bu ürün çeşitleri sıkıştırılarak birbirine yapıştırılan küçük mantar parçalarından meydana gelir. Bu işlem sonrası bir düzlem haline getirilir. Son olarak çerçeve içerisine yerleştirilir. Akdeniz ikliminde yetişen şişe mantarına benzeyen mantarlar üretimde kullanılır.

Bu mantarlar ağaçlara yapışmış haldedir. Kullanılacak mantar türü; 10 yılda bir ağaçlardan sökülür. Pano yapımının yanı sıra ısı ya da ses yalıtımı malzemesi olarak da kullanılır. İlgili mantar çeşidinin işlenmeden önce yumuşaması gerekir. Bu nedenle öncelikle su içerisinde
muhafaza edilirler.

Bu ürünlerin çerçevesi için farklı materyallerin kullanımı tercih edilir. Ahşap, alüminyum ya da MDF bunlardan bazılarıdır. Renkli çerçevesi bulunan pano çeşitleri de mevcuttur. Mavi, sarı, gri, pembe ve pek çok renk alternatifi vardır.

Dilerseniz kullanım alanınız ve amacınız doğrultusunda camekânlı olan modelleri de bulunur. Astığınız önemli notların ya da bilgilerin kaybolmaması için koruma sağlar. Ayrıca sevdikleriniz ile birlikte çekildiğiniz resimlerinizi asacaksanız, bu modeller toz sorununun önlenmesine yardımcı olur.

Duvara monte etmek için çivi ya da çift taraflı bant kullanılır. Kolay bir kullanımı bulunan ayaklı modelleri de vardır.

Mantar Panonun Kullanım Alanları Nelerdir?

Bu ürünü evler için rahatlıkla tercih edilir. Sevdiklerinizin fotoğrafını asmak, son ödeme tarihi yaklaşan faturalarınızı unutmamak, alışveriş listenizi asmak gibi farklı amaçlara hizmet eder.

Öğrenciler içinde büyük kolaylık sağlayan ürünler arasında yer alır. Okul alışverişi listesinde bulunan okul çantası, defter, kitap, boya kalemi vb. ürünlerden biridir. Özellikle ilkokul çağını geçmiş ve önemli sınavlara hazırlanması gereken öğrenciler için büyük kolaylık sağlar. Önemli tarihi olayların, karışık formüllerin ya da sınav tarihlerinin hatırlanmasını sağlar.

Anne, baba ve öğrenciler haricinde okul idaresinin de bir okul alışverişi listesi bulunur. Okul için gerekli olan ve alınması gereken bazı ürünler ya da materyaller vardır. Önemli bilgilerin ve özel günlerin, bayramların öğrenciler tarafından daha iyi algılanabilmesi için süslenen mantar ya da kumaş pano da gerekli olan ürünler arasında yer alır.

Bu ürünler ofis ve iş yerlerinin de vazgeçilmez ürünleri arasında bulunur. Önemli toplantıların yer ve tarih bilgisi, gidilmesi gereken seyahate ilişkin unutulmaması gereken bilgiler, duyurular, ilanlar gibi çalışanlar için önem arz eden bilgiler panoya asılır. Böylece hem unutma ihtimali en aza indirgenir hem de kolay bir erişim imkânı bulunur.

Bu ürünün bütün yaşam alanlarında kullanım olanağı vardır. Hafif bir yapıya sahip olması nedeni ile taşınması da oldukça kolaydır. İstenilen bilgi, resim ya da notların asılmasını sağlayan pano çeşitleri sert mantarlar kullanılarak üretildiği için kullanılan iğne ya da raptiyeler ürüne kolay kolay zarar vermez. Bu nedenle defalarca kullanılabilir. Uzun ömürlü ve işlevsel bir ürün olması oldukça fazla rağbet görmesini sağlar.

Kırtasiye malzemeleri arasında yer alan panolar farklı boyutlarda tercih edilir. Özellikle ofis, okul, iş yeri, dershane, hastane vb. daha pek çok yerde karşılaşılabilir. Bu gibi yerlerde sık olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle de büyük boyutlara sahip olan panolar modelleri temin edilir. Ancak evlerde kullanılacak olan modeller daha ufak boyutlarda kullanılır.

Hem çok fazla kişinin kullanmayacak olması hem de yeterli alanın bulunmaması küçük ebatlara sahip olan ürünlere eğilim gösterilmesine neden olur. Duvara monte ederek
kullanacaksınız duvar büyüklüğünü göz önünde bulundurmalısınız. Ayaklı bir model satın alacaksanız kullanım sağlayacağınız alanının genişliği önem arz eder.