Okul Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Okul Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar
Okul Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Öğrencilerin çocuklukla ergenlik dönemleri arasında eşik atladığı döneme denk gelen 5. sınıf okul alışverişi, velileri bazı durumlarda ikilemlerde bırakabiliyor. Gelişim çağında olan çocukların ruhsal ve bedensel sağlığı için 5.sınıf dönemlerinde çocuk odası takımı yerini genç odası takımlarına bırakır. Ayrıca ilkokul ve anaokulunda kullanılan su matarası gibi ürünlere de ihtiyaç kalmaz. 

Ortaöğretim ve lise çağlarında da kullanılması olası olan oda takımlarının dinlenmeye olduğu kadar ders çalışmaya da etkisi olmalıdır. Yeni eğitim öğretim yılı, örgün eğitimle uzaktan eğitimin buluştuğu farklı bir sistemle geliştirilmiştir.

Öğrencilerin alışık olduğu eğitim sistemlerine yeni uygulamalar ilave edilmiş, hem öğrenciler hem de veliler için farklı bir döneme girilmiştir. Bu değişen sisteme ayak uydurmaya çalışma sürecinde dikkat dağınıklığının önüne geçebilmek ve daha fazla odaklanabilmek için yaratıcı seçenekler değerlendirilebilir.

Kendini sınıftaymış gibi hisseden çocuk, evinin rahatlığında daha iyi gelişim sağlayabilir. Aynı zamanda çocuğunuzun sevdiği ürünleri alarak okulu sevdirmeye yardımcı olabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse okul çantası ve su matarası gibi ürünler genellikle öğrenciler tarafından en çok istenen ürünler arasında yer alıyor.

Aynı zamanda çift taraflı yazı tahtası gibi ürünleri tercih ederek çocuğun ders çalışması çok daha eğlenceli hale gelebilir. Kara tahta, beyaz tahta, yeşil tahta veya akıllı olarak sunulan farklı yazı tahtası ayaklı modelleri, oda içerisinde herhangi bir bölgeye kolaylıkla yerleşir ve taşınır.

reklam

Tahtayı duvara monte etmek isteyenler ebeveynler için ayaksız modelleri de bulunan yazı tahtalarının, evde öğrenme eylemlerini etkili ve keyifli kıldığı bilinir. Sağlığın ön planda tutulduğu su matarası her öğrencinin yanında mutlaka bulundurması gereken ürünlerden biri.

Çocuğunuz kreş çağında olsa bile çocukların odasında mutlaka yaşına hitap eden kitap bulunmalı, her gün kitap okuması veya dinlemesi teşvik edilmelidir. Kapalı ya da açık dolapları olan kitaplıkların yardımıyla çocukların planlı olmaları ve odalarını tertipli tutma alışkanlığı kazandırılabilir.

Alandan tasarruf etmek isteyen ebeveynler için duvara montajlanan kitaplık modelleri, farklı materyal ve farklı renkler ile gençlerin seveceği dizaynları ortaya koyar.

Takım olarak çocuk odası mobilyası almak istemeyenler, değişmesi gereken ya da eksik parçaları ayrı ayrı satın alarak ferah bir ortam oluşturulabilir. Oldukça fazla çeşitlilik olduğu için her zevke uygun çeşitli boyutlarda mobilya bulmak mümkündür.

 

Okul Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar
Okul Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Her Çeşit Okul & Kırtasiye Malzemeleri

Çocukların okul alışverişi için günlerce çarşı pazar dolaşmak yorucu olabiliyor. Çok daha kısa zaman içerisinde ve yorulmadan yüzlerce ürünü araştırma, fiyatlarına göre sıralama ve güvenli şekilde satın alma seçeneğiniz vardır.

Ana sınıflarda çocukları geleceğe hazırlayan aktiviteler için ilkokul ya da ortaokul dengi okullardan çok daha farklı malzemeler kullanılır. Şöniller, ponponlar, düz renk eva, parmak boyaları, simsiz eva, simli eva, oynar gözlü boncuklar ve fon kartonlar gibi kırtasiye ürünleri çok sık tercih edilir.

Süslenerek hazırlanan farklı etkinlikler çocuklar için oyun gibi görünse de aslında her bir aktivite eğitimlerinin parçasıdır. Bir yandan konuları kavrarken bir yandan yapıştırıcı ve makas gibi ürünler kullanarak el becerileri kazanırlar.

El kasları tam olarak gelişmediğinden dolayı günümüzde öğrenciler jumbo kalem ile yazma denemeleri yapar. Çizme ve tutma gibi eylemleri kolaylaştıran jumbo ebatlar, kuru boya kalemlerinde de oldukça başarılıdır. Ergonomik tasarımları sayesinde çocukların ellerinin yorulmaması ve geniş ebatlı ürünlerin daha kolay boyanması sağlanır.

Farklı ve canlı renkleriyle velileri eski dönemlere geri götüren kırtasiye ürünleri temel ihtiyaçlar arasındadır. Okulda olduğu kadar ofislerde de sıklıkla tercih edilen poşet dosya veya telli dosya gibi sarf malzemelerinden ataşlara, mantar panolardan sümen takımlarına kadar her tarzda ürünü kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Ödevleri saklayabilmek için kolaylık sağlayan körüklü dosya çeşitleri, anaokulundan üniversite çağındaki öğrenciye kadar her öğrencinin dolabındadır. Kullanım yerlerine göre farklı formlarda satılan çıtçıtlı ya da lastikli dosyalar da her zaman bulunması gereken temel ihtiyaçlardır.

Klasör dosyalar, özel işletmelerde ve devlet kurumlarında evrak arşivleme işinin vazgeçilmez elemanlarıdır. Ders çalışmayı eğlenceli hale getiren gizli ürünlerden biri de güzel tasarımlı defter çeşitleridir. Kişisel zevklerine göre özel olarak tercih edilmiş defterler, özenli yazmaya ve ödevleri zamanında teslim etmeye teşvik edici etkenler arasındadır.

Okul Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Okul Alışverişi İçin Gerekenler

Yeni başlayan ebeveyn ve öğrenciler için ‘Okul alışverişi nasıl yapılır?’ sorusu karmaşık gibi görünse de vereceğimiz ipuçları sayesinde rahatlıkla atlatabilirsiniz. İlk etapta ihtiyacınız olan şey eksiksiz bir okul alışverişi listesi çıkarmaktır.

Bunun için öncelikle öğretmenlerle veya okul yönetimi ile görüşebilirsiniz. Çevrenizdeki velilerle iletişim halinde kalarak liste dışında lazım olan ürünler hakkında da bilgi edinebilirsiniz. Okullar açılmadan günler öncesinde ebeveynleri tatlı bir panik sarar. Çünkü herkes kendi çocuğu için en iyi okul alışverişi yapmayı ister.

Fakat okul gereçleri pek çok farklı ürün içerir. En iyi sonucu almak için işe okul alışverişi listesi yaparak başlamak gerekir. Kırtasiye malzemesi tercih ederken dikkat edilmesi gereken en önemli durum ise sağlık prosedürlerine uygun olarak üretim yapan bilinen ve köklü markaları tercih etmektir.

Kendini ispatlamış olan köklü firmalar, çocukların sağlığını tehdit etmeyen A kalite hammadde kullanarak özel okul setleri hazırlar. Ürünlerde kanserojen madde bulunmadığından emin olmak için marka, tavsiye edilen son kullanma tarihlerine, varsa üretim tarihi ve üretim yerine bakmak gerekir.

Beslenme kabı, beslenme çantası ve su matarası gibi plastik malzemelerin kokusuna bakılmalı, sıcak su ile dezenfekte özelliği aranmalıdır. Özellikle boya ve oyun hamuru gibi kimyasal ürünlerin içerdiği maddelere dikkat edilmelidir.

Elleri ile ağız ve gözlerine temas eden öğrencilerin tenleriyle bütün gün temas eden eşyalar özenle seçilmelidir. Eğitim kurumunun yönetim tarzına ve sınıfa göre pek çok ürün farklılık gösterse de her sınıf için gerekli olan belli başlı ürünler vardır.

Bu ürünleri tek tek almakla yorulmak istemeyen ebeveynler okula dönüş seti paketlerini inceleyerek ihtiyaç olan bütün ürünleri bir arada alabilir. Çok çocuklu ebeveynler için tüm kardeşlerin malzemelerini seçmek zor bir durum olabilir.

Çoklu ambalajlar halinde sunulan defterler, kalemler, kalemtıraş ve silgiler, okula dönüş kampanyası yapan markaların ürün listelerinde mutlaka yer alır. Set halinde bu ürünlerden satın alarak alışveriş işini toplu ve kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.

Kampanyalardan yararlanarak aldığınız okul alışverişi size ulaştığı zaman ürünleri tek tek kontrol etmeniz önerilir. Farklı markaların bir araya gelmesiyle ortaya çıkan setlerde kalitesiz ve kaliteli ürünler bir arada paketlenmiş olabilir.

Memnun kalmadığınız herhangi bir alışverişte iade etme hakkınızın olduğunu unutmamalı, satıcıyla iletişime geçerek iade işlemlerini başlatmalısınız. Okul alışverişi fiyatları ürünlerin kalitesine ve markasına göre farklılık gösterir.

Farklı bütçelerin ideal fiyatlara rahatlıkla ulaşabilmesi için akıllı filtreleme seçenekleri kullanılabilir. Artan fiyata göre filtreleme yaparak aradığınız ürünün hangi firmada daha uygun listelendiğini görebilirsiniz.

Aynı zamanda en çok satılan veya en çok tercih edilen ürünler gibi filtreleme yaparak ebeveynlerin arasında en çok satın alınan ürünleri de görebilirsiniz.

Haber, Gündem, Siyaset, Tarih, Atatürk, Sağlık, Yaşam, Sanat, Teknoloji, Köşe Yazıları okumak için bizi seçmiş bulunuyorsunuz. O zaman tekrar hoşgeldiniz :)) Haber Galerisi Yönetimi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz