Açık Cezaevi İzinleri Uzatılacak Mı? Cezaevleri İzinleri Hakkında Son Gelişmeler

Açık Cezaevi İzinleri Uzatılacak Mı? Cezaevleri İzinleri Hakkında Son Gelişmeler
Açık Cezaevi İzinleri Uzatılacak Mı? Cezaevleri İzinleri Hakkında Son Gelişmeler

Açık Cezaevi İzinleri Uzatılacak Mı? Cezaevleri İzinleri Hakkında Son Gelişmeler Gözler Kabine Toplantısına Çevrildi. Cezaevi İzinleri Son 24 Saatlik Gelişmeler.

Açık Cezaevleri izinleri uzatılacak mı sorusunun cevabı yaklaşık 1 ayı aşkın süredir on binlerce mahkum ve mahkum ailesi tarafından merak ediliyor. Açık cezaevleri izinleri uzatılacak mı? İşte, son 24 saat gelişmeleri…

Açık Cezaevi İzinleri Uzatılacak Mı?  Son 24 Saatlik Yeni Gelişmeler

Açık cezaevleri izinlerinin uzatılması ile son 24 saatlik gelişmeler tüm mahkumların ve mahkum yakınlarının umudunu arttırdı.

Tüm mahkumlar ve mahkum aileleri Pazartesi günü yapılacak olan Kabine toplantısında konunun görüşülmesini ve artık gerekli düzenlemelerin çıkmasını bekliyor.

Cezaevlerinde yeteri kadar yer olmaması, tüm mahkumların ve hükümlü yakınlarının hem muhalefet hem iktidar partilerine yaptığı on binlerce istek ve ricalar, izinli olunan sürede hemen her hükümlü ve ailesinin yeni bir hayat kurduklarını belirtmeleri, gerekli düzenlemelerin yapılmasında etkili olacak gibi görünüyor.

reklam

Çeşitli basın yayın organlarından yapılan ön açıklamalar ve bilgiler açık cezaevi/cezaevi izinleri ile ilgili çeşitli formüller üzerinde çalışıldığı doğrultusunda.

Geçen haftalarda 80 bini aşkın mahkumun ve ailelerinin umut ve merakla beklediği konu hakkında resmi bir açıklama yapılmıştı fakat yeni gelişmeler doğrultusunda yeni kararların alınması bekleniyor.

Açık Cezaevi İzinleri Uzatılacak Mı Sorusu Cevabı Hakkında Resmi Karar

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan resmi açıklama aşağıdaki şekilde duyuruldu.

“Salgın hastalığın seyri, vaka sayılarındaki düşüş ve aşılama oranı dikkate alınarak Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tavsiye kararları doğrultusunda ülke genelindeki normalleşme süreci nedeniyle Covid-19 izninde bulunan hükümlülerin 31 Mayıs tarihi itibarıyla açık ceza infaz kurumlarına dönmeleri;

Denetimli serbestlik yükümlülerinden hakkında denetim planı hazırlanarak yükümlülükleri belirlenmiş olanların 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren denetim planlarında yazan yükümlülüklere aynen uymaları, hakkında henüz denetim planı hazırlanmamış olanların 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren ilgili denetimli serbestlik müdürlüğüne müracaat etmeleri ve işlemlerini başlatmaları gerekmektedir.

Hükümlülere dönecekleri ceza infaz kurumlarını Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne ait https://Cte.adalet.gov.tr/ resmi web sitesinde oluşturulacak sorgulama ekranı üzerinden öğrenme imkanı sağlanacaktır.”

Bu açıklamaya göre; pandemi izinlerinin uzatılmayacağı kesinleşti. Ayrıca, getirilen düzenlemeye göre mahkumlara cezalarını tamamlayacakları cezaevi kurumunu seçme hakkı verildi.

Mahkuma Umut Ol Çağrısı Yapılıyor

Resmi açıklama bu şekilde yapılmasına rağmen uzun bir süredir pandemi izninden yararlananhem aile hem de iş düzenini yeniden kurmuş tüm mahkumların ve ailelerinin “Açık Cezaevleri izinleri uzatılacak mı? Cezaevleri izinleri uzayacak mı?” sorusunun cevabı konusunda pandemi izninin bitiş tarihi olan 31 Mayıs tarihine kadar olan umutla bekleyiş süreçleri henüz bitmedi.

Birçok dernek, kurum ve kuruluş özellikle sosyal medya kanallarında “mahkuma umut ol” çağrısı ile cezaevi izinleri ve cezaevine tekrar çağırılmak konusunda düzenleme getirilmesi için çalışıyor. AK Parti’de cezaevleri izinlerinin uzatılması yönünde tartışmalar başladı.

CHP kanadında ise milletvekili Özkan Yalım, pandeminin henüz bitmemesi ve salgın riskinin halen devam etmesi nedeniyle izinlerin 6 ay daha uzatılması gerektiği şeklinde açıklamada bulunarak cezaevi izinlerinin uzatılmasını talep etti.

Cezaevleri izinlerinin uzatılması ile ilgili konu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletilmesi ve Cumhurbaşkanının konu hakkındaki kararını önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşması bekleniyor.

Haber, Gündem, Siyaset, Tarih, Atatürk, Sağlık, Yaşam, Sanat, Teknoloji, Köşe Yazıları okumak için bizi seçmiş bulunuyorsunuz. O zaman tekrar hoşgeldiniz :)) Haber Galerisi Yönetimi