İnternet Hız Testi

İnternet Hız Testi
İnternet Hız Testi

Gün içerisinde internet ile çok fazla işimiz bulunmaktadır. Gerek gündemi takip etmek gerekse eğlenceli vakit geçirmek için internete ihtiyaç duyarız. Bu işlemleri yapabilmek için ise internetimizin hızı oldukça önemlidir. Peki internetimizin hızını nasıl ölçebiliriz? Neler yapmamız gerekir bunları inceleyelim.

İnternet hız testi nedir?

İnternet hız testi, sanal ortamdaki bir içeriğe anlık olarak ne kadar hızlı ulaşabileceğimizi ölçer. Bu hız işlemlerimizi büyük miktarda etkiler. Hızlı bir internete sahip değilsek yapacağımız işler bizi çok uğraştırır. Örnek vermek gerekirse; bir arkadaşımız ya da akrabamız ile görüntülü görüşmek istedik Ve internet hızımız yetersiz düzeyde. Bu durumda sağlıklı bir iletişim kuramayız ve karşımızdaki kişinin görüntüsünü kalitesi şekilde görürüz. Ya da online oyun oynarken takılmalar yaşayabiliriz ve oyun oynamak bizlere eğlence vermez. Aksine bu durum canımızı sıkabilir.

İnternet hız testi ile internetimizin kalitesini ve anlık olarak ne boyutta hizmet aldığımızı görmemizi sağlar. İnternet hız testi bu amaç için kurulmuş sitelerde yapılmaktadır. Sitemiz www.hiztesti.me üzerinden yapacağınız hız testleri sizlere son derece doğru sonuçlar vermektedir. Bu sonuçlar doğrultusunda bilinçli şekilde internetinizi kullanabilir ve işlemlerinizi yapabilirsiniz.

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet hız testi, sitemiz üzerinden teste başla diyerek yapılabilmektedir. Ama bu teste başlamadan önce eğer doğru sonuç almak istiyorsak bir takım işlemler yapmamız gerekir. Bu işlemlerden birisi cihazımızın o anda internet kullanmasını engellenmesidir. Arka planda çalışan internet uygulamaları ya da herhangi bir veri indirme işlemini o an için duraklatmanız gerekir. Sonrasında eğer imkanınız varsa cihazınızı modeme kablo ile bağlamalısınız. Kablolu bağlantı kablosuza göre çok daha stabil ve hızlı işlem imkanı sunmaktadır.

Bu işlemler sonucunda teste başlayarak bulunduğunuz lokasyona en yakında bulunan veri sağlayıcısına bağlanırsınız. Bu bağlantı sonucunda verilen ve alınan sinyaller ile gecikme süresi adı da verilen ping değeri ölçülür. Sonrasında arka planda sunucu tarafından yapılan indirme işlemleri ile internetinizin indirme hızı ölçülür.

reklam

Sonrasında indirmeyi bırakıp veriler karşıya yüklenmeye başlanır. Bu işlemin sonucunda ise karşıya yükleme hız (upload) hızı ölçülür.

Tüm bu sonuçlar sizlerin internet hız testi sonucun vermektedir. İyi bir internet bağlantısı için bu testler düzenli olarak yapılmalıdır

Haber, Gündem, Siyaset, Tarih, Atatürk, Sağlık, Yaşam, Sanat, Teknoloji, Köşe Yazıları okumak için bizi seçmiş bulunuyorsunuz. O zaman tekrar hoşgeldiniz :)) Haber Galerisi Yönetimi