Kırklarelispor

Kırklarelispor
Kırklarelispor

Trakya’nın yenilmez armadası olan Kırklarelispor 1968 yılında yeşil-beyaz renklerle kuruldu. Kırklarelispor Futbol Takımı’nı, Başakspor, Özgüvenspor ve Güneşspor Futbol Takımları birleşerek kurmuştur.

1968 yılında bu üç futbol takımının birleşmesiyle kurulan Kırklarelispor’un kurucu başkanı Halit Gökçe olmuştur.

Kırklarelispor kurulduğu yıl olan 1968 yılında resmi olarak 3. ligde mücadele etmeyerek, 1 yıl süreyle Amatör Küme’de karşılaşmalar oynamıştır.

Kırklarelispor’un Türkiye 3. Ligi Beyaz grupta mücadeleye başlaması, kuruluşundan 1 yıl sonra olmuştur.

1969 yılı futbol sezonunda Kırklarelispor 3. Türkiye Ligi Beyaz Grupta maçlarını oynamaya başlamıştır.

reklam

1 yıl amatör ligde oynayarak, 3. lige hazırlanan Kırklarelispor, 1969 yılının Temmuz ayının ikisinde sezon hazırlıklarına başlamış. 23 Temmuz 1969 tarihinde bir rekora imza atarak, bir günde tam 18 futbolcuyla mukavele imzalamış.

Kırklarelispor Tarihi

Bu futbolcuların büyük çoğunluğunu, Kırklarelili ve yakın yerleşim birimlerindeki gençler oluşturmuş.

18 futbolcuya verilen toplam transfer parası ise edindiğimiz bilgilere göre yirmi beş bin lira olmuş. Bu para o dönemde bu kadar çok futbolcu ile anlaşma sağlanmasına karşın fazla bir para değilmiş.

Oyuncular yönetim kuruluna transferlerinde fazla sorun çıkarmayarak, transfer paralarından ziyade, amatör bir ruhla Kırklarelispor adına bir şeyler yapabilmek için imza atmışlardır.

Kırklarelispor ilk maçında Muğla deplasmanına gitmiş. Aldığımız bilgilere göre maçtan bir gün önce, futbolcular yedikleri yemeklerden rahatsız olmuşlar ve halsiz bir vaziyette çıktıkları maçtan 3-0 yenik ayrılmışlardır.

Kırklarelispor’un ilk resmi lig maçı olan Muğlaspor maçındaki ilk onbiri şu isimlerden oluşmuştur.

Cemal, B. Mehmet, Ergün, Ertuğrul, Güvenir, Yalçın, K.Mehmet, Osman, Hasan, Sebahattin ve Yahya.

Kırklarelililer radyodan umutlu bir skor haberi beklerken yenilgi üzerine oldukça üzülmüşler, fakat bunu ilk maç olmasına bağlamışlardır.

Burdur Maçı, İlk Puan Ve Ilk Gol Ali’den Geliyor.

Bu ilk deplasman maçının ardından 07 Eylül 1969 tarihinde kendi sahasındaki ilk resmi lig maçına çıkmıştır.

Stad tıklım tıklım dolu, tel boylarında dahi maçı izleyecek yer bulmak zormuş. Kendi sahasındaki bu maçta, Burdurspor ile karşılaşmıştır.

Bu maçtaki onbir ise; Fuat, B. Mehmet, Sezai, Cemalettin, Ahmet, Güvenir, Ertuğrul, Ali, Yalçın, Osman, K. Mehmet ve Selahattin şeklindedir.

Bu maçta ilk puanını almış ve ilk golünü atmıştır. Kırklarelispor tarihi’nde ilk resmi golü atan oyuncu Ali olmuştur. Maçın 12. dakikasında Ali’nin golüyle 1-0 öne geçen Kırklarelispor, Burdursporlu Nedim’in 80. dakikada attığı gole engel olamamış ve karşılaşma 1-1 sona ermiştir.

Kırklareli Atatürk Stadyumu

Kapasite: 3.750

Oyun alanı ölçüsü: 68×105

Zemin Türü: Çim

Işıklandırma: Yok

Koltuklandırma: Tümü koltuklu

Engelli Tribünü: Var

Kapalı Devre Kamera Sistemi: Var

Türkiye Kupası’nda

Kırklarelispor, 1984-1985 sezonunda Türkiye Kupasına katılmış, Üsküdar Anadolu, Galata SK takımlarını elemiş, üçüncü kademede Fenerbahçe ile karşılaşmış ve evinde 4-2, rövanşta ise deplasmanda 4-0 yenilerek kupaya veda etmiştir.

Haber, Gündem, Siyaset, Tarih, Atatürk, Sağlık, Yaşam, Sanat, Teknoloji, Köşe Yazıları okumak için bizi seçmiş bulunuyorsunuz. O zaman tekrar hoşgeldiniz :)) Haber Galerisi Yönetimi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz