Map Gübre

Map Gübre
Map Gübre

Mono amonyum fosfat isminin kısaltılmış hali ile anılan map gübresi içerisindeki fosfor oranının yüksek olması sayesinde bitkilerin fosfor gereksinimini yüksek oranda karşılar. Çok besinli gübrelerin üretiminde ana madde olarak da kullanılan bu gübre kompoze gübre türüdür. Gübrenin içerisinde %61 oranında fosfor ve %12 oranında azot bulunur. Bu oranlar gübre paketinin üzerinde 12- 61- 0 şeklinde ifade edilir. Yüksek orandaki fosfor dihidrojen fosfor şeklindedir ve bu sayede bitkiler tarafından kolayca alınabilir.

 

Map gübresi fosforik asit ve amonyak reaksiyonu ile elde edilir. Yapısı itibariyle granül şekilde olup suda tamamen eriyebilme özelliğine sahiptir. Nem çekmediğinden doğrudan gübre olarak kullanılabilir ya da ham madde olarak tercih edilebilir.

 

Bitkilerin ilk gelişimlerinde atılması gereken map gübresi için ideal zaman sezon başıdır. Homojen çiçeklenmeyi sağlayan gübre bitkiyi soğuk, hastalık ve kuraklık için dayanıklı hale getirir. Dane ve meyve tutumunu artırır, bitkinin çiçeklenmesini teşvik eder. Verimin ve meyve oluşumunun artmasını sağlar, hasadın erken olmasını teşvik eder.

 

Map Gübre Çeşitleri Fiyatları

Gübre fiyatlandırması yapılırken türe önem verilir. Map gübresi fiyatları kilogramlık paketin miktarına göre değişiklik gösterecektir. İnternet mağazasına özel indirimli fiyatlardan satışa sunulur. Kullanım alanı geniş olduğundan dolayı online mağazalardan fazla miktarda gübreyi uygun fiyatlardan satın almak mümkündür. Alınan gübre neredeyse tüm bitkilerin gelişiminde kullanılabilir. Özellikle buğday, çiçek yetiştiriciliği, arpa, susam, pamuk, yulaf, ayçiçeği, Antep fıstığı, soya fasulyesi, yer fıstığı, soğan, zeytin, meyve ağaçları, şeker pancarı, fındık, tütün, çay, bağ, bostan, narenciye en çok kullanıldığı alanlar arasında yer alır. Kullanımı daha verimli hale getirmek adına 10 kilogramlık paketler alınabilir. Satın alınan gübrenin ne zaman ve nasıl kullanılacağı ile ilgili bilgiye https://www.hortiturkey.com/yazilar/map-gubre-nedir adresinden ulaşılabilir.