Balıkesir Haberleri

Balıkesir Haberleri

Balıkesir Haberleri kategorimizde sizlere Balıkesir ile ilgili tüm bilgileri sunuyoruz. Balıkesir haberleri iha aboneliğimiz ve işbirliği ile gerçek haberleri sizlere anında ulaştırıyoruz. Sizde Balıkesir haberleri son dakika ile en seri şekilde haberlerimize haber galerisi aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Balıkesir haberleri trafik kazası haberleride en çarpıcı görüntüleri ile sizlere sunuluyor. Tabii ki gündemimizdeki Balıkesir haberleri korona başlığı ile de gerçek vaka sayıları ve günceli konuşuyoruz.

Balıkesir haberleri sanal basın olarak sizlere günlük gazete gibi pc’nizden, laptop’unuzdan, tablet’inizden, cep telefonunuzdan anlık olarak ulaşıyor.

Sizlerde bizlere Balıkesir ile ilgili haber, basın bildirisi, işbirliği önerileri için iletişim formumuzdan ulaşabilirsiniz.

"<yoastmark

reklam

Balıkesir

Balıkesir, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık on yedinci şehri. Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara Bölümü’nde, topraklarının bir kısmı ise Ege Bölgesi’nde yer alan ilin hem Marmara hem de Ege Denizi’ne kıyısı bulunur. Türkiye genelinde ise iki deniz ile komşu olan sadece 6 il vardır. İl, Kuzeybatı Anadolu’da bulunmaktadır.

Doğusunda Bursa ve Kütahya illeri, güneyinde Manisa ve İzmir illeri ve batısında Çanakkale ili vardır. Ayvalık ilçesinden de Yunanistan’ın Midilli Adası’na komşudur.

2019 Yılı verilerine göre nüfusu 1.228.620’dir. İlin yüzölçümü 14.583 m²’dir. İlde km²’ye 82 kişi düşmektedir. Yoğunluğun en fazla olduğu ilçe, 254 kişi ile Karesi’dir. İlin denizden yüksekliği 145 metredir. 2016 yılında TÜİK verilerine göre 20 ilçe ve belediye, bu belediyelerde toplam 1129 mahalle bulunuyor.

Tarihte genellikle Misya ve Karesi adlarıyla bilinen Balıkesir yöresi, zamanla Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu, Karesi Beyliği ve Osmanlı egemenliğinde kalmıştır. Temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olup bamya, börülce, kavun, zeytin, zeytinyağı, kelle peyniri gibi zirai ürünleri ile ayrıca daha çok yerli turizmde öne çıkan sahil kasabalarıyla meşhurdur. Yağcıbedir halısı, kolonyası, kaymaklısı, kozak üzümü, ayvalık tostu, susurluk ayranı, saçaklı mantısı ve höşmerimi diğer bilinen yöresel ürünleridir.

Türk Silahlı Kuvvetleri Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ilk jet üssü olan 9. Ana Jet Üs Komutanlığı ile 6. Ana Jet Üs Komutanlığı Balıkesir’de bulunmaktadır.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Bal%C4%B1kesir

Haber, Gündem, Siyaset, Tarih, Atatürk, Sağlık, Yaşam, Sanat, Teknoloji, Köşe Yazıları okumak için bizi seçmiş bulunuyorsunuz. O zaman tekrar hoşgeldiniz :)) Haber Galerisi Yönetimi