Dolar TL teknik analizi

Dolar TL teknik analizi
Dolar TL teknik analizi
Merkez Bankalarının Damga Vuracağı Haftada Dolar / TL 14,00 Seviyesinin Üstünde Seyrediyor. Dolar TL teknik analizi. 
 

·         Geçtiğimiz hafta küresel piyasalardaki en önemli veri akışı ABD enflasyon verisiydi. Navlun fiyatlarındaki hareketllik, tedarik zinciri sıkıntısı, enerji & doğal gaz fiyatlarındaki artış ve coronavirüs pandemisi etkileriyle ABD’de enflayson %6,8 olarak açıklanarak son 39 yılın en yüksek enflasyonu olarak kayıtlara geçti. Beklentiler ABD’de enfşasyonun %7 gelmesi yönündeydi.

·         Piyasalar bu hafta Türkiye, ABD, İngiltere ve Japonya’nın da aralarında bulunduğu 20 Merkez Bankasının kararına odaklanacak. Dolar / TL’nin seyri açısından ABD ve Türkiye enflasyon verileri yakından takip edilecek. Fed Başkanı Powell’ın yaklaşık 1 yıldır geçici enflasyon mottosunu bir kenara bırakıp yüksek enflasyonla mücadele mesajları vermesi sonrasında Çarşamba günü Powell’ın tapering süreci hakkındaki mesajları yakından takip edilecek. Piyasalar Fed’in varlık alım azaltım programını 15 milyar dolardan 30 milyar dolara çıkartacağı ve faiz artırımının 2022 yılı başlarında olacağını fiyatlıyor.

·         Yurtiçi tarafta ise merakla beklenen faiz kararı 16 Aralık Perşembe günü saat 14:00’da açıklanacak. Eylül ayından bu yana yapılan toplamdaki 400 baz puan faiz indirimleri ile beraber TL, dolar karşrısında yaklaşık %70’e yakın değer kaybetti. Yılbaşından bu yana ise kayıp %90’a yaklaştı. Piyasalar TCMB’den 100 baz puan indirim bekliyor. Fakat kur tarafındaki sert yükseliş ve TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun yabancı analistlerle yaptığı toplantıda ‘faiz indirimi olmayabileceği’ mesajı haberleri ile faizin %15’te sabit kalması sürpriz olmayacaktır. Kur tarafındaki yükseliş ile birlikte TCMB sağlıksız piyasa koşulları nedeniyle son 2 haftada 3 defa satım yönünde piyasa müdahale etse de kur tarafı 14,00 seviyesinin üstünde seyrediyor.

·         Dolar / TL’de 14,22 direnç olarak takip edilecekken, 13,85 destek olarak ön plana çıkıyor.

 

Çekince: Bu raporda yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum, istatistiki şekil ve bilgiler hazırlandığı tarih itibari ile mevcut piyasa koşulları ve güvenirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir ve İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sunulan bilgilerin doğruluğu ve bunların yatırım kararlarına uygunluğu tarafımızca garanti edilmemektedir. Bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte olup alım satım kararını destekleyebilecek yeterli bilgiler burada bulunmayabilir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.

Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden, yorum ve bilgilerin kullanılmasından doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan dolayı İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ile bağlı kuruluşları, çalışanları, yöneticileri ve ortakları sorumlu tutulamaz. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

 

reklam
Haber, Gündem, Siyaset, Tarih, Atatürk, Sağlık, Yaşam, Sanat, Teknoloji, Köşe Yazıları okumak için bizi seçmiş bulunuyorsunuz. O zaman tekrar hoşgeldiniz :)) Haber Galerisi Yönetimi