Boyun Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Boyun Ağrısı Sebepleri Nelerdir
Boyun Ağrısı Sebepleri Nelerdir

Boyun ağrısı yaygın bir şikayettir. Boyun kasları yanlış duruştan kaynaklı gergin olabilir. Boyun ağrısının yanlış oturuş ve duruş gibi birçok farklı nedeni vardır. Çok yaygın görülen bir sağlık sorunu olmasıyla birlikte her yaşta ve cinsiyette olan insanda görülebilir. Günlük hayatta yaşanan stres ve gergin durumlar boyun ağrılarının artmasına neden olabilir.

 

Birçok insan, ara sıra boyun ağrısı ya da boyun bölgesinde sertlik gibi şikayetler yaşayabilir. Çoğu zaman bu durum, yanlış duruştan ya da boyun bölgesini aşırı hareket ettirmekten kaynaklanabilir. Bazen ise boyun ağrıları düşme, temas sporları ya da darbeler gibi nedenlerden kaynaklı olabilir. Birçok durumda boyun ağrısı çok ciddi bir sorun oluşturmaz ve kısa sürede rahatlama gösterebilir. Fakat bazı durumlarda boyun ağrısı ciddi yaralanma veya hastalık belirtisi olabilir. Bu durumda mutlaka bir doktora görünmekte fayda vardır.

 

Boyun Ağrısının Nedenleri

 

Kas Gerilmeleri ve Zorlanma: Bu durum genellikle; kötü duruş, pozisyon değişikliği yapmadan çok uzun süre masa başında oturmak, yanlış boyun pozisyonunda uyumak ya da yapılan egzersiz sırasında yanlış boyun hareketi yapmak nedenleri arasında gösterilebilir.

 

Yaralanma: Boyun bölgesi genellikle düşmelerde, araba kazalarında ve boyunda mevcut olan kasların normal aralıkların dışına çıkmaya zorlandığı sporlarda yaralanmaya karşı savunmasız durumdadır. Boyun kemiklerinin kırılması durumunda omurilikler de hasar görebilir.

 

Kalp Krizi: Boyun ağrıları, aynı zamanda kalp krizi belirtisi de olabilir. Ancak genellikle; nefes darlığı, terleme, mide bulantısı, kusma, kol ağrısı gibi belirtilerle kendini gösterir. Boynunuz ağarırken bu belirtiler de sizde mevcut ise hemen doktora başvurmalısınız.

 

Özel sağlık sigortası sayesinde anlaşmalı hastanelerde ihtiyacınız olan yüksek kalitede sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Detaylı bilgi alabilmek için https://www.tamamlayicisaglik.com/ adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

Haber, Gündem, Siyaset, Tarih, Atatürk, Sağlık, Yaşam, Sanat, Teknoloji, Köşe Yazıları okumak için bizi seçmiş bulunuyorsunuz. O zaman tekrar hoşgeldiniz :)) Haber Galerisi Yönetimi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz