Minimalizm Nedir?

Minimalizm Nedir?
Minimalizm Nedir?

Son yıllarda tüm dünyada popüler olan bir kavram olan minimalizm ülkemizde de sıklıkla duyulmaya başlanmış, hatta uygulanmaya başlanmıştır. Sadeleşmeyi de kapsayan bu kavram hayatta deneyimin ve anlamın öneminin altını çizmektedir.

Bizim kültürümüze çok da uzak olmayan bu kavramın içeriğine bakıldığında, büyükannelerimizin, dedelerimizin yaptıkları şeyleri hatırlayacağız ve ne kadar anlamlı olduğunu anlayacağız.

Minimalizm Nedir?
Minimalizm Nedir?

PEKİ NEDİR BU MİNİMALİZM?

 • Kelimenin kökeni Fransızcadan gelmektedir; “minimal” sözcüğünden türeyen kelime Türkçede; en az, yalın, sade, içten ve doğal anlamlarını taşımaktadır. İnsanlar için gereken en az veya en küçük miktar da denilmektedir
 • Minimalizm öncelikle bir yaşam tarzıdır, bir felsefedir.
 • Eşyayı değil yaşanılan deneyimi ön plana çıkarmayı hedefler.
 • Değişen tüketim nesnelerinin şeklini (sürekli ihtiyacımız olmayan ürünleri alma) değiştirmeye nicelik yerine niteliğe vurgu yapar.
 • Minimalizm kişiye ait olan zamanın, paranın ve sahip olduğu enerjinin kendisini mutlu eden değerlere harcanması gerektiğini düşünür. Sizi mutlu eden değerlere para harcamak önemlidir.
 • Eksilmek değil sadeleşmek tercih olmalıdır.
 • Hayatının tadını çıkarmaya engel olan eşyaların satın alınmasına karşıdırlar. Yani kısacası gereksiz eşya zamanı da insanı da yorar demektedirler.
 •  Örneğin fazla olan kıyafetler seçerken zaman kaybına yol açar, ev içindeki fazla eşya ise daha fazla temizliğe zaman ve enerji harcanmasına sebep olabilir. Bunlara ayrılacak zamanı deneyime (seyahat etmek, sağlıklı beslenmek, üretmek, eğlenmek, dinlenmek, çocuklarına, hobiler ve kişisel gelişim  vb.) ayırmak minimalist yaşamak için büyük adımdır.
 • Nesneler araç olmalı amaç değil.
 • Minimalizm sürdürülebilirliği savunur. (sıfır atık ve israfın azalmasını arzularlar) tüm insanların ihtiyaç dahilinde kaynakların kullanmasını arzu ederler. Böylece tüm insanlığı da düşünmek önemlidir.
 • Başta söylediğim  büyüklerimizin işe yarayabilecek eşyaları nasıl geri dönüştürdüğü şimdi hatırlanabilir; yağ tenekeleri saksıya dönüşür içine çiçekler dikilirdi, kalan yiyecekler ertesi gün başka bir yemek olarak sunulur, büyükler örgülerle kıyafetler örer veya  diker böylece  üretirdi,  gerekmedikçe kıyafet almaz ve bunu gerekli görmezlerdi, bu sayede özgün ürünler seçilerek ihtiyaç için yapılmış olurdu, gereksiz su tüketimi yapılmazdı, televizyon ve ışıklar belirli saatte kapanır akşam yemeklerinde sohbetler olurdu tüm bunlar tabii ki zamanın ruhuna uygundu ancak deneyime önem verilmiş olunurdu tüm hatıralar insanlara ve olaylara yönelik olurdu.
 •  Büyüklerimiz bilerek ya da bilmeden  hem tasarruf yaparak  hem kaynakları düşünerek minimalist yaşıyorlarmış.

NEREDEN BAŞLAMALIYIZ?

Öncelikle;  “Minimalist”  yaşamak için ilk aşama farkındalığa sahip olmaktır. Yani farkındalığı ve sorgulamayı savunmaktadır. Var olan değerlerin farkına varmak önemlidir. Günlük hayatımızda ise kolayca yapabileceklerimiz şunlardır;

. Sonbahara girdiğimiz bu dönemde kıyafet değişimi yaparken en az 2 yazdır giyilmeyen kıyafetleri kenara ayırarak başlanabilir. Kıyafetle duygusal bağın kopması önemlidir ancak kopamıyorsa da en azından yakın bir arkadaşa (abla ya da kardeş de olabilir) verilerek gerektiğini alabileceğini bilmek uzaklaşmayı kolaylaştırabilir.

. Yaşam alanlarda uzun zamandır kullanılmayan ve verilmeyi beklenen eşyalar kıyafetlerden sonra başlanabilir.

. Mutfak dolapları da kadınlar için çoğunlukla sunum amaçlı kullanılan eşyalarla doludur ve çok yer kaplayabilmektedir. Bunların arasında en sık kullanılandan az kullanana doğru eleme yapılabilir, gerekirse hediye verilebilir. Unutmayın paylaşmak bize mutluluğu hissettiren en önemli duygulardan biridir.

. Dijital hayatta sadeleşmek; biriken mesajlar, mailler uzun süre bakılmayan ve aynısından olan fotoğraflar silinebilir. Sosyal medyada geçirilen süreyi kısaltmalara gidilebilir, bu başta kolay olmayabilir ancak aşamalı olarak yapılırsa uzun sürede istenilen süreye ulaşılabilir ve size kalan vakitte istediğiniz işlerin (ya da yapılması gerekenlere) yapılması sağlanmış olur.

. Dilde sadeleşilebilir. Bu sizi uyaran bir davranışta olmaktadır. Örneğin unutma yerine hatırla demek beyni de olumlu etkilediğinden olumsuz düşünmede sadeleşmiş olunur. Birinden yardım alamayan insanlar için; yardım iste yerine iş bölümü demek de sadeleşirken kendini de iyi hissettiren kelimelerdir.

Unutmamalıdır ki bir işe başlamak devam ettirmek için iyi bir motivasyondur.

 

Psikolog

Ceyda İş Vardarlı

Bilmeyi ve öğrenmeyi düstur edinmiş meraklı bir yolcu.
#psikolog