Google Kuruluş Yolculuğu

Google Kuruluş Yolculuğu
Google Kuruluş Yolculuğu

“Google kuruluş yolculuğu” hakkında derlediğimiz bu yazımızda, hayatımızın her alanında karşılaştığımız Google’ın yaratılış ve gelişme serüveninin bir kısmına şahit olacaksınız.

Şaşırtıcı Google Kuruluş Yolculuğu ve Gelişimi

Sergey Brin adlı başarılı öğrenci Stanford Üniversitesi’ne kayıt yapma hakkı kazanmıştı. Bir yetkili tarafından Larry Page, Sergey Brin’i gezdirmek üzere görevlendirildi. Onlar böylece üniversitenin ilk gününde tanışmış oldular. Söylentilere göre, ilk zamanlar pek de iyi anlaşamadıkları belirtilse de onlar beraber çalışarak “Backrub” adında bir arama motorunu 1996 yılında kurdular. Bu arama motorunu ilk çalıştırdıkları yer ise, Stanford Üniversitesi’nin sunucuları oldu.

Sunucuların kaldıramayacağı büyüklüğe ulaşan Backrub, yeni bir sunucuya ihtiyaç duydu. Larry Page ve Sergey Brin yeniliklere açıktı. Hem yeni bir sunucuya geçmek istediler hem de bir yandan “BACKRUB” ismini değiştirmek istediler. Biraz fikir yürüttüler ve bu fikirler arasından 10 üzeri 100 mantığına gelen “gugul” sözcüğünden yola çıkarak “Google” adı ortaya çıktı.

Google Kuruluş Yolculuğu
Google Kuruluş Yolculuğu

Adwords Atılımı

2000 yılına gelindiğinde şirketin yatırım alma süreci ve şirketin kurulması geride kalmıştı. 1 milyar URL’ye ulaşan GOOGLE dünyada en büyük arma motoru unvanını kazandı. Şirket gelirlerinin ilerleyen yıllarda yüzde doksanını oluşturacak “Adwords” bu tarihlerde kurulmuştur. Felsefesi, bilgiyi en hızlı bir şekilde kullanıcılara ulaştırmayı hedeflemiş olan Google, bu hedefle kendini durmadan yenilemiş ve yenilemekten bir an bile vazgeçmemiştir. Kendini kullanıcıların alışkanlıklarına göre geliştirmekte olan Google, geçtiğimiz günlerde gelişimi ile ilgili bir not paylaştı. “Evolution of Search” adında videoda 2001 tarihinde bir kırılma yaşadıklarından bahsediyor ve bu kırılma sebebinin Google’ın sunmakta olduğu “Google News” hizmetinin nasıl oluşturulduğu ile ilgili dipnotlar paylaşıyor.

Anahtar Kelime Öneminin Artışı

“İkiz Kuleler Olayı” yaşandığı zamanda 11 Eylül 2001 tarihinde anlık yapılan aramalar sonucunda “İkiz Kuleler” hakkında genel açıdan bilgiden bahseden siteler çıkmaktaydı. Bu olayla ilgili kafa yoran Google ekipleri, anahtar kelimelere daha çok önem vererek güncel haber olaylarını en öndeki sayfaya koyarak kullanıcının ulaşmasında zaman açısından büyük kazanç sağladı. Aynı zamanda bunu arama sonuçlarında da kullandı. Böylece her gün daha da büyümeye devam etti ve etmeye de devam ediyor…

PageRank Algoritması Doğuşu

“PageRank” algoritması şimdilerde yavaş yavaş adını duyurmakta olan SEO kavramının ilk versiyonu olarak ortaya çıkmıştı. Sıralama algoritmasında büyük değişikliklerden biri ise meta etiketleri içeren siteler yerine başka siteler çıkmaya başlamasıydı. Bunun sebebi ise her gün artmakta olan site sayılarının bir önceki güne göre kat kat artıyor olmasıydı. Bu aralarda asla boş durmayan Google, popüler servisleri kendi tarafına çekmek için satın almaya devam etmekteydi.

Blogger Alındı

O zamanlar inanılmaz üne sahip olmakta olan Blogger’ı 2003 tarihinde başarılı bir şekilde satın almış bulunan Google, servislerini her gün biraz daha genişletmekteydi. 2005 yılına gelince büyük patlama denilecek kadar büyük bir işi başardılar. Bu iş “görsel arama” olayı oldu. Görsel aramayı yayına almış bulunan Google, yine her zaman yürüdüğü başarılı hamlelerine devam ediyordu. Yine bu hamlesi ile de oldukça başarılı olmuştu.

Tasarıma Önem Verildi

Tasarıma inanılmaz önem veren Google ekibi arama sonuç sayfalarının da tasarımına büyük önem verdi ve bir yandan da kullanıcının bu arama motorunda ne kadar kolay arama yapabilmesi gerekiyorsa o kadar kolaylığı sağlamayı başardılar. Bu olay Google’ın inanılmaz derecede her geçen gün daha da büyümesinde katkıda kulundu.

Haritalar Servisi Alındı

Google, bu etkili adımların ardından büyük bir adım daha attı ve haritalar servisini de kendi yayınına almış bulundu. Google artık kullanıcılara her anlamda her türlü her çeşit bilgiye ulaştırmaya yetiyordu. Bu büyük adım ona çok büyük katkıda bulundu.

Google Kuruluş Yolculuğu Gelişme Süreci: Youtube Satın Alındı

2006 tarihine kadar birçok servisi satın alan Google, inanılmaz bir seviyeye ulaştı. Artık dünyanın en büyüklerini dahi satın almayı hedefliyordu ki öyle de bir adım atmış bulundu. Yaptığı satın alımların kat ve kat fazlası olan bu satın alım dünyanın en büyük video arama motoru olan Youtube’du. Youtube’u da satın alan Google inanılmaz bir üne daha sahip oldu.

Büyümekte olan hızında en büyük adımları atmakta olan Google, sürekli yapılan arama algoritmalarındaki güncellemeleriyle beraber adından büyük bir şekilde söz ettirmeye çoktan başlamıştı. Sosyal medya sayesinde internetin aşırı ve ani biçimde büyümesi sonucunda zaten çok hızlı bir şekilde artan ve artmakta devam eden internet siteleri olduğundan kat kat daha fazla artmaya devam ediyordu.

Gmail ve Google Play

Google’ın tasnif anlamında mutlaka olması ya da yapılması gereken yeniliklere ihtiyacı vardı. Bu süreçte beta aşamasında bulunan ve 2004 yılında kurulmuş olan Googlemail olarak hayatını sürdürmekte olan Gmail en çok büyük ses getirdi. Adı 2008 yılında “Google Market” olan Android uygulama platformu hayata geçti ve sonradan adı “Google Play” olarak değiştirildi.

Başarılar Kadar Başarısızlıklar da Var

2004 tarihinden günümüze kadar Akıllı Arama Sayfaları , Google Çeviri, Anında Arama, Takvim gibi bu yazıya sığdırılamayacak pek çok özelliği hayata geçirmiş bulunan Google, sosyal medyaya yeni olarak kuracağı servislerle büyük yankı uyandırarak girmeye çalışmalarını devam ettiriyor. Bunun en büyük örneğini, Türk yazılımcı olan Orkut Büyükkökten’in 2004 tarihinde geliştirmiş olduğu sistemle Orkut adı verilen sosyal arkadaşlık sitesini verebiliriz.

Google kuruluş ve başarı hikayesinde başarılar kadar başarısızlıklar da var. Örneğin;15 milyon üyeye ulaşan Orkut -ki bu servise üye olanların yaklaşık 11 milyonu Brezilya’da yaşamaktaydı- Google bünyesinde kurulmuştu. Google verilerine göre dünya çapında beklenen başarıdan çok daha azını gösteren Orkut 30 Eylül 2014 yılında kullanıma kapandı. Ardından atılımlarına devam eden Google, Buzz gibi ve bunun çeşitlerinde yeni mecralarla kullanıcıların karşısına çıktı fakat yine planladığı başarıyı istediği gibi yakalayamadı. G+ veya diğer adı ile Google Plus olarak bahsedilen hizmeti hayata geçiren Google 2019 yılında güvenlik açıkları nedeniyle bu hizmeti hem bireysel hem de ticari kullanıma kapadı.

Hepimiz hayat öğrencileriyiz. Öğrendiğimiz o dersleri ihtiyacı olanlara öğretmek de hayata, ailemize, arkadaşlarımıza, ülkemize, insanlara borcumuz. Bu sebeple hepimiz aynı zamanda bir öğretmeniz. -- İnsan "DeNiZiN" olmadığı yerde... "UmuT" adına MARTI olmalı... Olmalı ki kararmasın yarınlar.