Türkiye’de Kış Mevsiminde Tercih Edilen Mekanlar

Sizler için bu yazımda Türkiye’de Kış Mevsiminde Tercih Edilen Mekanlar listesi yaptım. Değerlendirerek memnun kalacağınızdan eminim.

Türkiye’de Kış Mevsiminde Tercih Edilen Mekanlar

1.Bursa-Uludağ: 2543 metre yüksekliği ile beraber Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağlarından biridir. Türkiye’ de kış mevsiminde en çok ziyaret edilen alanların başında gelir. Zaman içerisinde artan misafir sayısıyla Uludağ kış sporlarının ve eğlencelerinin merkezi haline gelmiş ve kış sporlarını yapmaktan zevk alan insanlar burada doğa sporlarının tadını doyasıya çıkarmışlardır. Uludağ’ın çevresinde gezip doğa resimleri çekmek isteyen misafirler için ise sahip olduğu yedi göl ile adeta görsel bir şölen sunar.

2.Nevşehir-Kapodakya: Son yıllarda hem yurtiçinden hem yurtdışından çokça tercih edilen yerler arasındadır.  Özellikle Tayland, Kore, Japonya ve Çin gibi Uzakdoğu ülkelerinden gelen birçok turiste ev sahipliği yapar. Kapadokya’ya gelen misafirlerin dikkatini öncelikle sıcak hava balonları çeker. Balonlara binen misafirler buranın hem tarihi hem de doğal güzelliklerine  (Ürgüp, Göreme, Avanos, Uç hisar ve vadilere) kuşbakışı bir açıdan bakarak manzaranın tadını çıkarırlar.

3.Bolu-Yedigöller Milli Parkı: Türkiye’nin Batı Karadeniz Bölgesinde bulunur. Çevresin de yedi tane göl vardır. Özellikle kış aylarında gidildiğinde muhteşem bir göl manzarası sizleri beklemektedir. Kamp, çadır alanları ve soğuk hava da bile görenlerin içini ısıtacak güzellikteki bungalov evlerine sahiptir. Yürüyüş yapmayı seven misafirleri ise her tarafı ağaçlarla kaplı bir orman beklemektedir.

4.Bolu-Abant gölü: Misafirlerine her mevsim birbirinden güzel manzaralar sunan Abant gölü özellikle kış aylarında bembeyaza bürünmüş görüntüsüyle nefes kesici bir manzara oluşturur. Kış tatili için nereye gitsem diye düşünenler Abant Gölünde unutulmaz anlar yaşayıp, doğanın tadını çıkarabilirler. Bu yüzden kış mevsiminde bir tatil planlıyorsanız, Abant kesinlikle göz ardı etmemeniz gereken yerlerin başında gelmelidir. Burada konaklama yapacağınız çoğu yer doğal yaşamla iç içe olup, orman ve göl manzaralı kahvaltılarıyla misafirlerine keyifli anlar yaşatacaktır.

5.Karabük-Safranbolu: UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunur. Her yıl yerli ve yabancı birçok misafir ağırlar. Özellikle Kore ve Tayvanlılar tarafından tercih edilir. Konum olarak  Ankara, Amasra ve Zonguldak gibi şehirlere de yakındır. Safranbolu’ya gelen misafirler tarihi evleri, Arnavut kaldırımlı dar sokakları ve seyir terasıyla kış mevsiminde misafirlerine tablo gibi bir görüntü sunar.  Konaklamak için ise kesinlikle tarihi konakları tercih etmelisiniz.

6.Sakarya-Sapanca: Yemyeşil bir örtüye sahip olan Sapanca, yoğun bitki örtüsünün kar altında kalmasıyla ziyaretçilerine enfes manzaralar sunar. Aynı zamanda yerli ve yabancı birçok misafire de ev sahipliği yapar.  Sapanca’da gezilecek yerler arasında Sapanca Gölü, Kırkpınar, Acarlar Langozu ve yaylalar gibi doğal güzellikler bulunmaktadır.

7.Kocaeli-Kartepe:  Türkiye’de kış turizmi açısından önemli bir rol oynar. Marmara Bölgesinin üçüncü en yüksek tepesinde bulunur. On iki farklı pistten kayak yapılabilir. Kışın hafta sonu kaçamağı yapmak için ideal bir mekan olan Kartepe’de gür ormanların arasında dağ yürüyüşü, tracking ve vadi turu yapmanız mümkündür.