Bebekte Otizm Farkındalığı

Otizm her türlü iletişimi; sosyal becerileri uygulamayı engelleyen gelişimsel anlamda bir engelliliktir. Otizm genetik ve çevresel faktörlü olarak görülebilmektedir. Buna ek olarak erken doğum, düşük kilolu doğum, doğumda yaşanan komplikasyonlar ya da anne yaşının fazla olması sayılabilir. Otizm genelde doğuştan gelen bir rahatsızlık olup özellikle hastalığın ilk 3 yılında fark edilirse erken teşhisin önemi dikkat çekici hale gelecektir.

 

Bebekte Otizm Farkındalığı / Erken Tanı İle Otistik Bir Çocuk

 

Erken tanı ile otistik bir çocuk fark edildiğinde ona uygun bir eğitim başlatılır ve kendi başına bazı işleri yapması için çalışmalar yaptırılır. Alınan eğitimle hastalık yok olacak düzeye kadar getirilir. Otizm teşhisi ne kadar erken konulursa çocuk da otizm eğitimine ne kadar erken başlatılırsa ileriki hayatında çok daha kaliteli bir dönem geçirmiş olacaktır.

 

Otistik çocuklarda kendini ifade edebilme yoktur, duygu ve düşüncelerini bir türlü aktaramaz çünkü sözel anlamda iletişimi yoktur Otistikler aslında kendi dünyalarında yaşamaya çalışırlar. Eğitiminde de amaç onu normal dünyaya çekebilmektir. Sosyal iletişimi , duygusal anlamda iletişimi kısıtlı olan bu otizmli çocuklar aslında çok zekidirler ancak iş kendilerini ifade etmeye gelince burada zorlanmaya başlarlar. Fiziksel olarak tepkileri genelde kulaklarını kapama şeklindedir. Dış dünyayla böylelikle uzak kaldığını sanır.

 

Otizm Nasıl Bir Hastalıktır

 

Otizm bir beyin hastalığıdır. Erken tanı ile başarılı yollar alınabilir. Erken tanı ile otistik bir çocuk birebir eğitim alındığından artık bazı işleri yapabilme haline ulaşır. Çocuğun aldığı eğitim hastalığı yok edecek hale kadar ilerleme kaydettirir ve çocuk iletişim kurmayı öğrendikçe iyileşme yolu ışığı açılır. Burada önemli olan nokta özellikle bebeklikte erken dönemde otizmi fark etmektir. Özellikle 2.aydan itibaren bebeklerin hareketleri çok iyi izlenmelidir, özellikle göz teması kurmayan bir bebek için tehlike sinyalleri çalıyor demektir. Otizmli bir bebek gözleri ile bir şeyi takip edemez, seslere tepki gösteremez. Bu detaylara çok dikkat edilmelidir.

 

Bir bebekte otizm belirtileri; seslenmeye tepki vermez, duymuyormuş gibi bir davranışı vardır, dönen bir şeyi saatlerce seyrederler ki bu çok önemli bir belirtidir; yaşıtları ile oyun alışverişi kuramazlar, anlamsız vücut hareketleri vardır ve asla sarılmazlar. Aynı kelimeyi defalarca tekrarlayıp dururlar. Özellikle otizmli bir bebekte beslenme sorunlarında artışlar yaşanır; süt dışında yiyecekleri reddeder. Fiziksel olarak herhangi bir belirtileri yoktur ancak sadece etrafında olup bitenlere karşı son derece ilgisizdirler. Bir başka önemli detay işe geç yürüyüp geç oturabilirler.

 

Otizmli Bir Çocukta Konuşma

 

Normal bir bebek 1 yaşından itibaren ilk kelimelerini söylemeye başlar ancak otistik bebeklerde bu durum farklıdır. Sesler çıkarır ancak bu kelimelere dökemez. Seslenmelere karşı sessiz kalır, tepki veremez. Bazı otistik bebekler 2 yaşına kadar tamamen sessiz bir döneme girerler.

Otizmli bir bebek etrafında olan her bireye ilgisiz olduğu gibi her cisme de ilgisizdir. Hiç bir şey ilgi alanına girmez. Seslere, hayvanlara, oyuncaklara ilgi göstermez. Ebeveynleri ile asla göz temasında bulunmazlar. Kucağa alınmak istemezler, bir ağlama ve sinirlenme nöbetleri vardır. Bütün bu belirtiler kapsamında erken teşhis ile birebir eğitim her otizmli çocuğun hakkıdır.