Kılavuzumuz Atatürk Orman Çiftliği Kuruluş İlkeleri

‘’Milli Ekonominin Temeli Ziraattır’’ diyen Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Atatürk Orman Çiftliği’ni kurduğunda, çalışmaların her aşamasında, üretilen her üründe, kurulan her sistemde ve alınan her makinenin üretime geçmesinde çalışmalara halkı dahil etmiştir.
Çitliğin işleyişinde ; birlik var, imece var, vatan sevgisi var, toprak sevgisi var, üretim var, bereket var.

Tarımın, hayvancılığın, bağcılığın, doğanın, yeşilin her yerinde el ele vermiş Türk halkı var.
Kuruluş amaçlarının yanında bir de çalışma sistemi oluşturulmuş.

Ziraat Kolu; sebzecilik, Meyve çiftliği, Bağcılık ve Fidan işleriyle ilgileniyor.
Hayvancılık kolu; sığır, koyun, besi hayvanları, atçılık, arıcılık ve kümes hayvanları konusunda çalışıyor.

Endüstri Kolu; Pastörize süt fabrikası, yoğurt imalathanesi, fırın ve değirmen, bira fabrikası, şarap imalathanesi, deri fabrikası, demir eşya ve pulluk fabrikasının çalışmalarıyla ilgileniyor.

Ticaret ve Pazarlama Kolu; Marmara gazinosu, çiftlik lokantası, Ankara ve İstanbul’da çeşitli satış mağazaları ile oluşturulmuş.

Atatürk Orman Çiftliği’’n de kuruluşundan bir yıl sonra, 1926 yılında çok sayıda araç ve tohum makinaları kullanılmaya başlamış.

1930’ların başlarında bir çok atölye fabrikalara dönüştürülmüş. Çiftlik atölyelerinde ziraat makinelerinin üretiminin yanında bakım ve onarım için de teknik ekip yetiştirilmiş.

Çiftlikte bitkisel üretimde çok önemli gelişmeler kaydedilirken, ekilen buğday çeşitleri bir çok dış ülkede özellikle Anadolu yaylasına has bir buğday türü olan kundura buğdayı makarna üretimi için tercih ediliyordu.

Ağaçlandırma da bitkisel üretim kadar önemliydi. Bağcılık, sebzecilik, hayvancılık, endüstri, pazarlama, sosyal alan çalışmaları ve eğitim çalışmalarına kadar her şey düşünülmüştü ve sistemli bir şekilde işliyordu.

Ulu önderimiz, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün kişisel çabaları ve imkanları ile ülke tarımına destek vermek ve çiftçiye öncülük etmek amacıyla kurulan ve ülke çapında yaygınlaştırılan uygulamalar yolumuzu aydınlatıyor.

Atatürk Orman Çiftliği’nin Kuruluş ilkelerini örnek alıyoruz.

Üreten köylü ile, el ele omuz omuza, İmece kültürümüzle başaracağız.

Herkesin Güvenli gıdaya ulaşması için çalışacağız.

Yolumuz uzun zorlu ancak başarmak imkansız değil. .
Başaracağız 🌱🌱

Ebru Oğuzhan Yeter