Şeker Tadında Mutlu Bayramlar

Şeker Tadında Mutlu Bayramlar
Şeker Tadında Mutlu Bayramlar

Ramazan Bayramı İslam âleminde, oruç tutma ayı olan Ramazan’ın ardından üç gün boyunca kutlanan dinî bir bayramdır. Şeker Bayramı olarak da bilinmektedir. Hicri takvime göre onuncu ay olan Şevval ayının ilk üç gününde kutlanır.

Nerede o eski Bayramlar?

Dönem dönem ‘’Nerede o eski bayramlar’’ diye iç çeken büyüklerimden üzülerek, hasret ve özlem dolu cümleyi devir almış bulunmaktayım. Çocukluğumda bayrama birkaç gün kala alışverişe çıkılır, heyecanla bayramlık kıyafeti alınırdı. Mutlaka başucumda olurdu kıyafet. Heyecandan zar zor uykuya dalıp, sabah bayramlık kıyafetim hemencecik giyilir ve ev halkıyla bayramlaşırdık. Sonrasında büyük dede ve babaanne ziyaret edilirdi. Sanırım bayram asıl büyüklerin ile sevdiklerin ile beraber olunca bayrammış. Yitirince anlıyor insan…

Salgın nedeniyle Ramazan Bayramını sevdiklerimizden uzakta, buruk bir şekilde karşılamaktayız. Sarılamadığımız, kucaklayamadığımız, neşeli sohbetler eşliğinde hoş ikramlarda bulunamadığımız, minik ellerin zile basıp, cıvıl cıvıl sesleri ile yankılanmayan bir bayram daha. Ülkemize, İslam âlemine ve tüm insanlığa barış, huzur, sağlık, adalet ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum. Birlik, beraberlik duygusu içerisinde, şeker tadında en içten dileklerim ile Ramazan Bayramınızı kutlarım.

‘’Gel uçurtma bayramları var
Haydi sevin de gel
Ölümsüz özgür çocukluğuna
Yeniden yol ver
Haydi koş haydi gel
Bir avuç sevinç al annenden
Bana da biraz ver
Öylesine öylesine yalnızız ki
Şu koskocaman şehir ve biz bak ne olur…’’

 

BÜŞRA ÇELİK

13.05.2021

1996'da Ankara'da doğdu. 2016 yılında Nevşehir Üniversitesinden mezun oldu. Türk Telekom firmasında iş hayatına başladı görevini hala sürdürmektedir. Aynı zamanda Turizm sektörü ile ilgilenmektedir.