Buruk Geçen Bayramımız

Buruk Geçen Bayramımız
Buruk Geçen Bayramımız

“Nerdee o eski Bayramlar” deyip de gülüp geçtiğimiz Bayramları gerçek anlamıyla arıyoruz.

Sağlığı yerinde olan da olmayan da, hepimiz buruk bir Bayram geçiriyoruz. Pandemi savaşından yarı buçuk çıktık gibiyiz ama kayıplarımız oldu, sevdiklerimiz yanımızda değil, içimiz buruk, canımız sıkkın..

Hiçbir zaman düzelmeyecek bir parça koptu gitti içimizden sanki.. Yeri asla dolmayacak..

Diğer yandan İsrail saldırılarıyla Bayramı bombalarla karşılayan Gazze.. Üstelik kutsal mekanlarında, Filistinli kardeşlerimiz ibadet halindeyken yaşanan insanlık dramı.. Hal böyleyken Dünya’nın İsrail’e karşı sessiz kalması da ayrı bir dram..

Kardeşçe yaşamak, anlaşabilmek yerine, sinsice saldırılar yapanların, hangi millet olursa olsun karakterinin olmadığını gösterir. Can alarak, insanları katlederek, haksız yere alınan topraklar kime hayır getirir ki..

Dünya’da yaşanan bu olayları görünce, Ulu Önderimizin sözünü daha iyi anlıyorum;

“ Yurtta Sulh Cihanda Sulh”

Atatürk; Barış içinde yaşamanın önemini her durumda vurgulamıştır.

Teröre, savaşa karşı yapılan mücadelenin yanında Koronavirüsle de mücadele ediyoruz.

100 yılda bir gelen, ölümcül olan salgın, bizleri yakaladı. En kötüsü de, elimizden gelen hiçbir şey yok. Sadece bu deli fırtınanın geçmesini bekliyoruz.

Bu günler geride kalacak, geçecek elbette..

Yürekten inandığım bir şey var ki.. Yaşanılan hiçbir şey boşuna değil. Bu süreç bizlere çok şey öğretti. Kocaman dünyada iğne ucu kadar büyük olduğumuzu hatırlattı. Şişirilmiş yüksek egoların havalarını aldı. Yarın ölecekmişiz gibi sevmenin ne kıymetli olduğunu öğretti. Paranın, sağlık yanında etkisiz eleman olduğunu gözler önüne serdi.

Öncelikle ülkemizde huzurun olmasını, İsrail-Filistin arasındaki gerginliğin en kısa sürede sona ermesini, çocukların, kadın erkek, genç yaşlı masum canların yanmamasını, kardeşliğin egemen olduğu, insanlığın avuçlarımızdan kayıp yok olmadığı bir dünya diliyorum.

Fazlasında gözüm yok. Sağlıklı olalım. Yan yana olalım. Şu yalan dünyada iki muhabbet edelim, gülücük saçalım yeter..

Evlere kapalı şekilde olsa da kutlayabildiğimiz Ramazan Bayramımızın önce ülkemize, sonra tüm Dünya’ya hayır getirmesini dilerim..

İyi Bayramlar..

Ceren Büyükyarın

1989'da İskenderun'da doğdu. 2008 yılında Çanakkale 18 Mart Üniversitesinden mezun oldu. Hemen ardından Anadolu Üniversitesi işletme fakültesine geçiş yaptı. İş hayatıyla birlikte okudu, mezun oldu. 2010 yılında Türk Telekom firmasında iş hayatına başladı. Görevini hala sürdürmektedir.