Kağıtta Geri Dönüşümün Önemi

Kağıtta Geri Dönüşümün Önemi
Kağıtta Geri Dönüşümün Önemi

Kağıtların geri dönüşümü orman alanlarının korunması açısından büyük önem taşıyor. Geri dönüşümü yapılan kağıtlar küçük çapta bir ormanın korunmasında büyük rol oynuyor. Geri dönüşüm uygulamalarıyla toplanan kağıtların miktarı hesaplandığında, korunan ağaçların sayısı uygulamanın önemini ortaya koyuyor.

Geçtiğimiz yıllarda, okuduğum gazeteleri düzenli olarak biriktirip geri dönüşüme gönderiyordum. Son iki yıldır salgın hastalık sebebi ile haberleri daha çok internetten takip eder olduk. On yıllık gazete ve dergileri  geri dönüşüme gönderme  alışkanlığımın, en az beş ağacı kesilmekten kurtardığım bilgisini vermişlerdi bana. Beş ağacı kurtarmanın vicdani rahatlığı muhteşem bir duyguydu.

Bir ağaç uzun yıllarda yetişiyor. Bana verilen bu bilgiden yola çıkarak; 50 yılda 20 ağacın geri dönüşüm kutularına atılan gazetelerle kurtulması gerçekten önemli bir sonuç. Kullandığımız kağıtları geri dönüşüme atmak zor bir iş değil. Birkaç hareketle kutulara atacağımız kağıtlar bize yemyeşil ağaçlar kazandırıyor. Gazeteleri geri dönüşüme atmanın ağaç dikmekten bir farkı yok bence. Yetişmiş bir ağacı korumak daha önemli. Çünkü bir fidanın yetişmesi uzun yılar alıyor.

Kazdağları’nda ağaç katledenlerin, felaket bir doğa katliamına sebep oldukları gerçeğine birebir şahidim. Bu kadar muhteşem bir güzelliğe nasıl kıyılır, nasıl kıyıldı akıl alır gibi değil.

Kâğıtların toplanarak geri dönüşüme gönderilmesi işi önce okullarda başlatılmalı. Çocuklara ağacı, yeşili koruma bilinci eğitimle verilmeli. Halk için bilgilendirici seminerler organize edilmeli.

Bir ton gazete kâğıdı elde etmek için sekiz adet çam ağacı kesip işlemek gerekiyormuş. Buna göre 140 gramlık bir gazete yılda 50 kilo kâğıt oluşturuyor. Yılda 50 kilo kâğıt 20 yılda 1 tona, 40 yılda 2 tona, 50 yılda da 2 buçuk tona ulaşıyor. 20 çam ağacını kurtarmak için 50 yıl özveriyle kağıtları geri dönüşüme göndermek gerekiyor.

Belediyelerin; kurumlara, okullara, işyerlerine koydukları atık kâğıt toplama kutularının sayıları çoğaltmalı. Kutulara atılan her atık bir kâğıt, bir ağaca hayat veriyor. Bir parça kağıdı bir ağaca, bir ağacı küçük bir ormana dönüştürmek bizlerin elinde.  Daha çok yeşil, daha çok ağaç, daha sağlıklı doğa için atık kâğıtlarımızı, geri dönüşüme atalım .

Müzehher Dinçer Aycan

1966 Edirne, Uzunköprü, Kavacık Köyü'nde doğdu İlkokulu Kavacık köyü ilkokulunda, orta ve lise tahsilini Uzunköprü'de okudu. 2017-2018 yılları arasında kısa siyasi bir dönem yaşadı. Uzun yıllar ticaret hayatı sonrası iki yıldır tarım sektöründe, doğal ve yerel tohumlar ile  üretim konusunda çalışmalar yapıyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz