Hayatının dönüm noktası nedir?

Hayatının dönüm noktası nedir?
Hayatının dönüm noktası nedir?

Tamam bitti. Buraya kadarmış, pes ediyorum! Dediğin anda kapattığın kapı, en güzel şekliyle çalmadı mı? Pes ettiğin anda her şey yeni başlıyor diye, hayat tokat gibi suratına çarpmadı mı? Karşımıza çıkan sorunlar, aslında kişinin gelişimi ile ilgilidir. Önemli olan krizi yönetmektedir. Çalışmayıp boş duran insanın kendisine ve çevresindekilerine faydası olmaz. Maddi ve manevi gerek kişinin duygusal olarak dibe vuruşunda, gerek ekonomik açıdan batmasında. Ruhsal yâda fiziksel olarak insanı dönüştüren şey yaralarıdır.

Dünya’da ve Türkiye’de engeller ile dolu hayatlarından sıyrılarak, çalışarak muazzam servetler elde etmiş, kaliteli işler başarmış, sıfırdan zengin olan iş adamlarının hayatlarından bahsedeceğim. Bilindiği üzere insanı dönüştüren şey yaralarıdır. Türkiye’de damga vuran şirketlerinden, muhabir olarak girdiği meslekte kendi kanalının başına oturan Acun Ilıcalı, ‘1 liralık simit’ ile dünyayı fetheden Abdullah Kavukcu, yâda, ABD’nin Massachusetts eyaletinde yer alan kiralık konutlarda büyüyen ve burada bir yatak odasını ebeveynleriyle ve üç kardeşiyle paylaşmış, günümüzde Dünyanın en zengin insanlarından, Emlak patronu Sheldon Adelson. Bu insanlar hayatlarında sıfırdan başlayarak, ama pes etmeden, çalışarak, azim göstererek başarı elde etmişlerdir.

Taşıyabiliyor olman yükünün ağır olmadığı anlamına gelmiyor. Her sorun ile yüzleşip, kabul edip, çözüm bularak… Yaranın içindeki zehri akıtarak. Düştüğümüz yerden kalkmamız gerekir. Herkesin yolu da sınavı da başka. Başardıkların, başaramadıkların kadar çok kıymetli. Hiçbir şey elbette kolay olmadı. Özellikle dışardan görünmeyen, içinde başardıkların. Hayat oturduğumuz yerden altın tepsi ile sunum yapmaz. Hayata karışıp, araştırıp, altın tepsiyi senin hazırlaman gerekir. Kabuğu kırılmış sedef üzüntü vermesin sana. İçinde inci mercan vardır. Dert insana daima yol gösterir derler. Yolu yürümekten vazgeçme. Yolda olan için umut hep vardır…

Büşra ÇELİK

02.05.2021

1996'da Ankara'da doğdu. 2016 yılında Nevşehir Üniversitesinden mezun oldu. Türk Telekom firmasında iş hayatına başladı görevini hala sürdürmektedir. Aynı zamanda Turizm sektörü ile ilgilenmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz