Zamane Meslek

Zamane Meslek
Zamane Meslek

Şaşıp kalıyorum artık.. Kırk yıl düşünsem aklıma gelmeyecek şeylerin yaşanıyor olmasına..

Sanal para uydurup, insanların bu paraya milyon yatırım yapacağını düşünüp, vurgunu yapıp ortadan kaybolmak.. Bu kadar ikna kabiliyeti yüksek, zekasını kötü yönde iyi kullanan biri nasıl olur da eninde sonunda dolandırıcılığının ortaya çıkacağını düşünemez hayret doğrusu.. Belki de düşünür ama umurunda değildir. Utanma duygusu kaybolmuş bir insan zaten anını yaşar, parasına bakar, gününü gün eder..

Çiftlik Bank sanal oyun kurbanları, keçi, inek, süt alacağım diye paralarını yatırdı. Aklını kötülüğe kullanan Tosuncuk lakaplı bir çocuk (!) tarafından hepsi dolandırıldı. 500 milyonu attı cebine Uruguay’a kaçtı. Gününü gün ediyor. İlginç olan şu ki, paraları alnının teriyle kazanmışcasına hayatına devam ediyor..

Şimdi yeni bir ‘Tosuncuk’ daha türedi. Thodex’i kurmuş hatta CEO olmuş bir çocuk daha.. Üstelik lise terk.. Henüz 20’li yaşlarında.. Sanırım okumanın, kültürün, kendini yetiştirmenin para etmeyeceğini düşünmüş olmalı ki kolay yoldan para kazanmak için böyle bir plan yapmış. CEO’culuk oynuyor..

Kripto para diye bir şey atıldı ortaya. Herkesin ilgisini çekti tabi. Artık yeni para birimi olacaktı. Pandemi döneminde sanal para tabi çok zekiceydi. Kar payı da fazla olunca insanlar koşa koşa yatırdı paraları. Sonra? Yine hüsran. 2 milyar dolarla kaçtı CEO Arnavutluk’a.

Kolay yoldan para kazanmanın daha cazip geldiği, hatta çalışmanın eşşeklik sayıldığı bir dönemdeyiz gibi hissediyorum çoğu zaman. Çalışmak, üretmek, alınan parayı bin bir emekle elde etmenin hazzı yok oldu, dolandırıcılık revaçta. E tabi vicdanın, merhametin sesi bastırılıp yok ediliyor. Asıl ihtiyacımız olan, bizi insan yapan temel unsurumuz “VİCDAN” ın sesini kısmak ne yazık ki kötü sonuçlar doğuruyor.

Dolandırıcılık, hırsızlık, taciz, tecavüz, şiddet.. Bunlardan birini yapan diğerlerini de çok rahat şekilde yapıyor.

Yaradılışımız aynı.. Hepimiz aynı formatta dünyaya geliyoruz ama çizdiğimiz yol ve yaptığımız tercihler bizi ya doğru olana götürüyor ya da har vurup harman savuruyor..

Böyle dolandırıcılara para kaptıranlara çok da üzülemiyorum ne yalan söyleyeyim..

Amaç her iki tarafın da aynı;

Kolay yoldan para kazanmak..
1 koyup 5 almak..

Hal böyle olunca üretmek, gelişmek, kalkınmak, yaratıcı fikirlerle faydalı projelere imza atmak mazide kalıyor ne yazık ki..

Biz çalışkan bir toplumuz. Atatürk’ün çocuklarıyız. Bizlere yaraşır şekilde bir hayat kuralım, ülkemiz kalkındıralım.

Parayı amaç değil, araç olarak görelim.

“Türk Milleti’nin karakteri yüksektir. Türk Milleti çalışkandır. Türk Milleti zekidir”.
Mustafa Kemal Atatürk

Ceren Büyükyarın

1989'da İskenderun'da doğdu. 2008 yılında Çanakkale 18 Mart Üniversitesinden mezun oldu. Hemen ardından Anadolu Üniversitesi işletme fakültesine geçiş yaptı. İş hayatıyla birlikte okudu, mezun oldu. 2010 yılında Türk Telekom firmasında iş hayatına başladı. Görevini hala sürdürmektedir.