23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

“Küçük hanımlar, küçük beyler… Sizler hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir bahtının aydınlığısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız.” Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan’ı yalnızca Türk çocuklarına değil, tüm dünya çocuklarına armağan etmiştir. Bayram sevinci yurdun dört bir yanında ve tüm dünyada kutlanmaktadır. Ülkemizin savaştığı covid-19 nedeniyle, cıvıl cıvıl çocuk sesleri, 23 Nisan şiirleri, şarkıları söylediğimiz Bayram sevincini evlerimizde kutlamaktayız. Hepimizin aktif kullandığı sosyal medya hesaplarımızda umudumuz, yarınlarımız, geleceğimiz, çocuklarımızın heyecanlı, Bayrağımız ile süslenen, okudukları şiirler, şarkılar ile büyük bir coşkuyla kutladığımız resimleri, videoları paylaşarak günün anlam ve önemine yakışır mutluluğumuzu paylaşalım.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara olan sevgisi, çocuklara verdiği değer çok büyüktür. Öyle ki “Türk Milletinin istikbali bugünkü çocukların isabetli görüşü ve yorulmak istidadında olmayan çalışma azmi ile büyük ve parlak olacaktır.” Diyerek geleceğin, yarınların umudu olduğunu belirtmektedir.

‘’Atatürk çocuklarla olduğu zaman hep çocuk gibi kendini hissetmişti ve Cumhuriyetin de çocuk kalmasını istedi. İnsanlar gibi ülkeleri de çocuk olabilirler; yaşlı, yorgun kültürler olabilir, ağır, yavaş devinen. Ben ülkemin hep çocuk olduğunu düşündüm. Cumhuriyet ruhu, Atatürk’ün ona kazandırmaya çalıştığı ruh, heyecanlı, meraklı, araştırıcı bir çocuk ruhuydu: Bilimde, sanatta, düşüncede kendini gösteren, ona giydirilmeye çalışılan özgürlüğü kısıtlayıcı giysiyi parçalayıp; yaşama kendi açısından bakabilme cesaretini taşıyan olgun çocuk ruhu. ‘’ (Atatürk’ün çocuk sevgisi)

Tüm çocuklarımızın, içindeki çocuğu yaşatan herkesin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.

reklam

23 NİSAN

Bugün sen de bayrağım,
Daha şanlı dalgalan.
Bugün büyük bayramım
Bugün 23 Nisan.
Bugün başta talihim
Ve milletim uyandı
Ankara’nın bağrında
Bir sönmez ateş yandı.
Aydınlattı yurdumu
Dağıldı alev alev
Bugün kalktı ayağa
Uyuklayan koca dev.
Bugün bana Ata’mdan
En büyük bir armağan.
Bugün büyük bayramım
Bugün 23 Nisan…

İ.Hakkı TALAS

Büşra Çelik

23 Nisan

1996'da Ankara'da doğdu. 2016 yılında Nevşehir Üniversitesinden mezun oldu. Türk Telekom firmasında iş hayatına başladı görevini hala sürdürmektedir. Aynı zamanda Turizm sektörü ile ilgilenmektedir.