Anlamsız Tercihler

Anlamsız Tercihler
Anlamsız Tercihler

Mutlak galibiyet gereken maça Dorukhan-Atiba-Josef üçlüsüyle çıkmak başlı başına büyük bir hataydı. Beşiktaş, tarihinde hiçbir zaman üç defansif orta saha oyuncusuyla başarıya ulaşmadı. Yaratıcı, gömülü savunmayı açabilecek veya driplinglerle rakip orta sahasını yarabilecek oyuncu eksikliğini hep yaşadılar. İlk şutun 40. dakikada gelmesi bile Sergen Hoca’yı bu yanlıştan döndürmeye yetmedi. Bu kadar anlamsız kadro tercihleriyle çıkmasına rağmen maç içinde durumu kurtarmak için gereken şansa sahipti ancak oyuncu değişikliklerinde de anlamsız bir şekilde geç kaldı.

SERGEN YALÇIN BİLE BİLE LADES OLDU

Sergen Yalçın, takımın son maçlarda kötü performans sergileyeceğini önceden biliyordu. Erzurumspor maçını kazandıktan sonra verdiği demeçte “hiçbir takım sekizde sekiz yapamaz” demişti. Böylesine kritik haftalara girmişken takımın düşüşünü önceden tahmin etmek çok büyük bir fırsattır çünkü gereken dokunuşları yapıp durumu tersine çevirebilirsin. Yalçın’ın aynaya bakıp bu soruları sorması gerekiyor: Gidişatın böyle olacağını biliyorken neden hiçbir önlem almadın? Takımı en iyi tanıyan sensin, sorunlu noktayı biliyorsun, dikiş atman gereken yeri neden daha çok kestin?

BEŞİKTAŞ PSİKOLOJİK ÜSTÜNLÜĞÜ VERMEMELİ

Fenerbahçe maçı ile beraber başlayan puan kayıpları bugün Sivasspor maçı ile devam etti. Son altı maçta dokuz puan kaybeden takım bir anda takipçilerine umut ışığı saçtı. Artık herkesin şapkasını önüne koyup son altı maç için reaksiyon göstermesi gerekiyor. Beşiktaş’ın şu anda en büyük rakibi kendisi, önce kendi içinde bütünleşip ben şampiyon olacağım demesi gerekiyor. Ligin artık boyu çok kısaldı, final havasında oynaman gereken altı maç kaldı. Kazanman gereken daha on sekiz puan var. “Üç puan farkla zirvede olan benim” deyip psikolojik üstünlüğü rakiplerine vermemeli.
Beşiktaş’ta taraftar, yönetim, teknik heyet bütünleşip Sivasspor maçı dâhil yara aldıkları tüm maçları unutup kalan maçlara odaklanmalılar. İkili averajda önde olduklarını, hala devam eden küçük bir kredilerinin kaldığını bilmeliler. Sergen Hoca öncelikle üçlü defansif orta saha gibi fantezileri bırakıp takımı kendi kimyasına göre oyun oynatmalı. Son haftalarda dirayeti yüksek, şampiyonluk maçlarını nasıl kazanacağını bilen oyuncuları seçmesi gerekiyor.

Muhammed Ali Süzgeç