Ukulele Nedir?

Ukulele Nedir?
Ukulele Nedir?

Ukulele nedir? Görüntü itibariyle küçük gitara benzetilen bir hawaii çalgısıdır. Genellikle taşıması kolay olduğu için sahil kenarlarında ve dışarı ortamında çalınır. Gövdeye ve aynı gitardaki gibi perdelere sahiptir fakat gitardan daha küçük ve daha az tellidir.

Ukulele türleri nedir?

Ukulele boylara ayrılır ve ukulelenin ilk 3 boyu yani (Soprano, Tenor, Concert) 4 tellidir ve gittikçe perde sayıları artar. En  küçük boy (soprano) 15 veya 12 perde aralığında bulunur. Ve 4 tellidir. Tenor ukulelenin perde sayısı değişkenlik gösterir fakat 15 perdeden fazla perdesi bulunur. Concert ukulelede ise 20 perde bulunur ve ukulelenin perde türleri artıkça perdeler arası boşluk büyür, Ve bu sayade ukulele boyları da büyür. Bu türlerin boyları büyüdükçe ses kalınlığı da artar. En küçük boy (soprano) ses aralığı inceyken, boy büyüdükçe ses kalınlığı artış gösterir. Bu türlerden ayrı olarak Bariton ukulele vardır fakat bu ukulele daha az bilinen türdendir ve daha az tercih edilir. Çalınışı ve tel sayıları daha farklıdır.

Ukulele nasıl çalınır?

Ukulele görüntü olarak benzediği gitara çalma yönünden de benzer. Ukulelenin 4 teli aşağıdan yukarıya doğru sol do mi la şeklindedir. Gövde kısmında ritim atılır. Down (aşağı) Up (yukarı) şekilde tellerde ritim tutarak çalınır ve bilindik ve çoğu şarkıyı çalabildiğiniz temel ritimleri öğrenmeniz gerekir gitardaki gibi. Örneğin (aşağı aşağı yukarı yukarı aşağı yukarı) sırasıyla çalınır ve ritim tutulur. Bu ritimle  birçok şarkıyı ukuleleyle çalabilirsiniz. Gövde kısmı da gitardaki gibi akor basmak için kullanılır. Akorları öğrenebilmek için tel sırasını ve perde numaraları öğrenilir ve akorlar perde numarasına ve basılan tele göre isimler alır. Pratik yaptıkça en çok kullanılan akorları öğrenerek birkaç basit ritim veya şarkı çalabilirsiniz. Örneğin ( Am Em C F G) bunlar çok kullanılan akorlardır Am Sol yani en üst telin soldan sağa doğru 2 perdesine basılarak yapılır. C akoru ise 4. Tel yani en alt tel (La) telinin soldan sağa doğru 3. Perdesine basılarak yapılır. Şarkıların hangi kısımlarında hangi ritim ve hangi akoru kullanacağınız değişir. Bunları pratik yaparak çalışabilirsiniz.

Ukulele nasıl akort edilir?

Ukulele çalmaya ve çalışmaya başlamadan önce ukulelenizi akort etmeniz gerekir. (Daha iyi ses alabilmek için) ukulele akort etmek için akort etmek için alet satın alabilirsiniz. Veya ukulele akort uygulamaları indirebilirsiniz akort ederken ukulele perdesinde telleri çevirme kısmından sırasıyla sağa veya sola çevirip sesi kontrol edin yeşil renkte tuned yazısını elde ettiyseniz doğru ses aralığını bulmuşsunuz demektir.