Vasiyetnamenin İptali Dava Süreçleri

Vasiyetnamenin İptali Dava Süreçleri
Vasiyetnamenin İptali Dava Süreçleri

Vasiyetname Nedir?

Miras bırakan kişinin son arzu ve isteklerinin bulunduğu ve mirasın paylaşım maddelerinin belirlendiği yazılı veya sözlü beyana vasiyetname denir.

Vasiyetname oluştururken bazı kanuni şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Türk Medeni Kanun esaslarına göre 3 şekilde vasiyetname hazırlanabilir;

  • Resmi Vasiyetname
  • El Yazısı Vasiyetname
  • Sözlü Vasiyetname

Vasiyetnamenin İptali Davası

Vasiyetname hukuki bir işlem olmasına rağmen, bazı durumlarda iptal edilebilir olması öngörülmüştür. Kanunların vasiyet eden kişinin son arzularına önem verdiğinden kesin hükümsüzlük kararı yerine iptal edilebilir olmasını uygun görmüştür. Bu nedenle vasiyetnamenin geçerli olabilmesi adına olması gereken ehliyet, şekil şartı, hukuka ve ahlaka aykırı olmama şartları gerçekleşmediği durumlarda kesin hükümsüzlük kararı yerine iptal edilebilir olması kabul edilmiştir.

Vasiyetnamenin İptali Davasına Neden Olan Sebepler;

Ehliyetsizlik: Ayırt etme gücü bulunmayan bireylerin fiili ehliyeti bulunmamaktadır ve bu nedenle yaptıkları fiillerin hukuku sonuçları olmamaktadır. Vasiyetnamenin sahibinin fiili ehliyetsizliği iddia ediliyorsa tarafların kanıt sunmaları için süre verilir.

İrade Sakatlığı: Zorlama, aldatma ve yanıltma sonucu vasiyetnamenin hazırlanıldığı düşünüldüğü durumlarda vasiyetin iptali davası açılabilir. Miras bırakan bireyin yanılma ve aldatma eylemleri ve korkutma ile yaptığı vasiyetname geçerli değildir.

Hukuka ve Ahlaka Aykırılık: Mevcut vasiyetnamenin hukuka ve ahlaka aykırı olduğu durumlarda vasiyetnamenin iptali davası açılabilir.

Şekle Aykırılık: Vasiyetnamenin kanunlara uygun şekilde yapılmaması durumunda vasiyetnamenin iptali davası açılabilir.

Vasiyetnamenin İptali Davasında Görevli Mahkeme ve Dava Süresi

Vasiyetnamenin iptali davalarına asliye hukuk mahkemesi bakmaktadır. Miras mallarının yerinden ziyade miras bırakanın yerleşim yeri mahkemesinde açılır.

Vasiyetnamenin iptali davası hakkında daha çok bilgi edinmek için https://acasoy.com/ a girerek avukata sor seçeneğinden yararlanabilirsiniz. Avukat Anıl Can Soysüren ve deneyimli avukatlar desteği ile sorularınızın yanıtlarına kolayca ulaşabilirsiniz.

Haber, Gündem, Siyaset, Tarih, Atatürk, Sağlık, Yaşam, Sanat, Teknoloji, Köşe Yazıları okumak için bizi seçmiş bulunuyorsunuz. O zaman tekrar hoşgeldiniz :)) Haber Galerisi Yönetimi