Gıdalarda Gizli Tehdit Hormon ve Tarım İlaçları

Gıdalarda Gizli Tehdit Hormon ve Tarım İlaçları
Gıdalarda Gizli Tehdit Hormon ve Tarım İlaçları

Pazar ya da manavlardan aldığımız sebzelerin, meyvaların iki günde renk değiştirmeleri, çürümeleri, filizlenmeleri hormonal takviyeler ile yetiştirildiğinin işaretidir.

İnsan sağlığını oldukça olumsuz bir şekilde etkileyen hormon serüveni, tarihsel süreç içerisinde ilk defa 1960 yılında üzümde kullanılmış. Bu tarihte ilk defa üzümde başlayan hormon macerası, sonradan bütün meyve ve sebzelerde kullanılmış.

Sofralarımızda tüketilen domatesten başka kavun, karpuz, patates, biber ve daha nice ürünler bu işlemden nasibini almıştır.  Hormonlu gıdalar, insan sağlığını çok büyük ölçüde tehdit eden kimyasallar ile ürün verimliliğini arttırabilmek için elde edilenler olarak sınıflandırılmakta. Bu döngü birçok ülkede devam etmekte olmasına rağmen, son yıllarda organik tarım ve yerel tohumlar konusunda ciddi çalışmalar yapan, belediyeler ve belediye destekli kooperatiflerin sayısı da her geçen gün artmaktadır.

Hormonlu gıdaların belirgin özellikleri mevsimi dışında üretilmeleri ve düzenli çekirdek yapısından yoksun olmalarıdır. Bunun yanında, şekil bozukluğu, normalden daha fazla canlı ve etli bir görünüm kazanmalarıdır. Hormonlu gıdaların insan vücuduna etkisi incelendiğinde hormonal dengenin bozularak bağışıklık sistemimizin zarar görmesidir.

  HORMONLU GIDALARIN SAĞLIĞA ZARARLARI

Bir çok kanser türüne karşı yatkınlığı arttırmaktadır. Beraberinde uykusuzluk hali, sürekli yorgunluk, baş ağrısı, cilt sorunları, depresyon, tansiyon sorunları ve kardiyolojik hastalıklara yol açabilmektedir. Hormonlu gıdalar, arasında genellikle mevsimi haricinde üretilen meyveler ve sebzelere uygulanmaktadır.

Gıdaların insan sağlığına olan zararları hakkında halkımızın yüksek oranda bilinçlenmesi pazar payının azalmasıyla çok daha kaliteli ve doğal ürün çeşitliliğinin artışına katkı sağlayacaktır. Herkesin uzmanlaşmasına gerek kalmadan gerekenden fazla etli, sulu ve çekirdeksiz mevsimi dışında olmasına rağmen çok daha parlak şekilde görünümü olan ürünlere duyarlı olmak gerekir.

Hormonlu gıdalarda bulunan kimyasal maddeler vücudumuzun alışık olmadığı  maddelerdir. Bu nedenle ve vücudumuzda toksit etkisi oluşturabilmektedirler. Buna ek olarak da hormon dengesinde bozulmalar oluşur. Bağışıklık sisteminin bozulmasından ötürü bireylerde hızlı kilo alımları görülmektedir. Özellikle vücudu hassas olan kişilerde obezite ile sonuçlanmaktadır. Bireylerin vücut hormon dengesinde oluşan bozukluklar ergenlik dönemlerini de etkilemektedir. Bu nedenle de çocuklar ergenlik dönemlerine çok daha erken girebilirler. Özellikle de o yaşlarda çocuklarda boy uzaması sınırlanabilmektedir. Kadınlarda erken menopoz, annelerin hamilelik dönemlerinde bebeklerde yapısal bozukluklar ya da erken doğumlar olabilir.

  Tarım ilaçlarının zararları

“Gıdalarla insan vücuduna alınan ilaç kalıntıları, karaciğer ve böbrek başta olmak üzere yağ doku ve diğer organlarda birikir. Zehir, zamanla belli bir birikim dozuna ulaşınca kronik zehirlenmeler ve rahatsızlıklara neden olur. Bilhassa organik klorlu ilaçlar, çevre ve vücutta uzun süre kalır. Bu maddelerin tehlikesi zehirli olmalarının yanında, etkilerinin çabuk görülmeyip gizli kalmasıdır.

Dileğimiz ülkemizdeki  tarım politikalarının; bir an evvel zirai ilaçlardan arınmış, zehirsiz topraklarda, hormonsuz ve sağlıklı ürünler yetişmesi yönünde değişmesi. Sağlıklı toplum sağlıklı beslenme ile olur.

Müzehher Dinçer Aycan

1966 Edirne, Uzunköprü, Kavacık Köyü'nde doğdu İlkokulu Kavacık köyü ilkokulunda, orta ve lise tahsilini Uzunköprü'de okudu. 2017-2018 yılları arasında kısa siyasi bir dönem yaşadı. Uzun yıllar ticaret hayatı sonrası iki yıldır tarım sektöründe, doğal ve yerel tohumlar ile  üretim konusunda çalışmalar yapıyor.