Çocuklarda Korku

Çocuklarda Korku
Çocuklarda Korku

Çocuklarda hemen her yaşta değişik korkular yaşanabilir. Bu korkulan durumlar bazen bir olayla ilgili gerçekleşebildiği gibi mesela bir köpek tarafından ısırıldığı an itibariyle köpek korkusunun başlaması gibi durumlar çerçevesindedir. Bebekken çocuklar yüksek sesten, kalabalıktan, annesini görememek gibi korkular yaşayabilir ve bunlar doğal durumlardır. 3 yaş sonrasında çocukta korkular çok daha değişim gösterir ki bunlar; cadılar, canavarlar, karanlık gibi detaylardır. Ve yaş ilerledikçe artık bir hırsızdan veya birinin kendini bir yerden kaçıracağından korkmaya başlar. Bu korkular her yaşta farklılaşır. Her yaşın bir korkusu vardır ancak bu korkular bu zaman diliminin dışına çıkıldığı halde hala devam ediyorsa yapılması gereken uzman desteğidir. Nedir bu çocuklarda korku konusu inceleyelim.

 

Karanlık Korkusu

 

Genel olarak çocuklarda çok fazla yaşanan korku tipidir. Geceleri tek başına yatamaz, ışık mutlaka açık olmalıdır, geceleri uyandığında karanlık korkusu ağır basarak ağlayarak tepki gösterebilir. Bu noktada bir ebeveynin yaklaşımı karanlık detayı üzerinde çok fazla durmadan korkusunun üzerine çok gitmeden olmalıdır. Karanlıktan korkan bir çocuk için vazgeçilmez davranış geceleri anne baba yanına gelmektir. Böyle durumlarda şefkatli yaklaşım doğru olandır. Çocuk uyuyana kadar yanında olmak bu korkuyu bastırmak için yardımcı olacaktır.

 

Çocuklar genel olarak hayvanları severler aynı şekilde hayvanlar da çocukları severler. Fakat bir hayvanla yaşadığı bir durum yaşanmışsa bu durum bir fobi bir korku haline dönüşür. Mesela bir köpek ısırmış olabilir sonuç; köpek korkusu oluşmuştur.  Hayvan korkusunu gidermek için bir çocuk zorla hayvan yanına götürülmemelidir bu zorlama ondaki korkuyu kalıcı hale getirecektir. Çocukların bir küçük dünyası vardır ve bu aşamada korkularını anlamak da çok önem taşır. Çocuk kendini güvende hissetmelidir.

Çocuklarda Korku
Uyku Terörü

Uyku Terörü

 

Çocuklarda özellikle 5 yaş sonrasında uyku sırasında bağırmalar, ağlayarak uyanmalar yaşanır. Bu uyku terörü olarak adlandırılır. Çocuklarda yaşanan bu korku tipi ebeveynleri en çok telaşlandırandır. Uyku teröründe çocuklar çığlık atıp uyanır ve yatağa oturur bekler. Çocukta beraberinde hızlı hızlı nefes alıp verme, terleme olayları tedirgin edicidir. Çocuk sakinleşene kadar yanında kalınmalıdır.

 

Çocuklarda bir hayalet korkusu oluşabilir. Hayalet kelimesi ile bir çizgi filmde karşılaşır ve bunun gerçek olduğunu; hayal dünyasını gerçek dünyaya taşımaya başlar. Bu tarz masallardan uzak tutulmalıdır ya da yaramazlık yaptığında şimdi hayalet ya da cadı gelecek gibi yaklaşımlarda bulunmamalıdır. Bir çocuk için en temel korku anne ve babasından ayrı kalmasıdır. Özellikle anne figürü onun limanı halindedir. Okuldan döndüğünde annesinin sıcacık karşılamasını bekler. Anneyi hiç göremeyeceği korkusu çocuğu en çok endişelendiren durumdur. Bu korkusundan sıyrılması içinde ona güven vermek, onu sarıp sarmalamak, sevgi göstermek rahatlatıcı olacaktır.

Selçuk Softa

Haber, Gündem, Siyaset, Tarih, Atatürk, Sağlık, Yaşam, Sanat, Teknoloji, Köşe Yazıları okumak için bizi seçmiş bulunuyorsunuz. O zaman tekrar hoşgeldiniz :)) Haber Galerisi Yönetimi