Köyceğiz Gölü ve Sultaniye Kaplıcaları (Dalyan Çıkışlı Yemekli)

Köyceğiz Gölü ve Sultaniye Kaplıcaları (Dalyan Çıkışlı Yemekli)
Köyceğiz Gölü ve Sultaniye Kaplıcaları (Dalyan Çıkışlı Yemekli)

Ömrünüzü uzatacak bir gün yaşamak istiyorsanız, Köyceğiz Tekne Turu ve Sultaniye Kaplıcaları tam sizlere göre. Muhteşem manzaralar, mis kokulu Sığla ve çam ağaçları, şifalı sular ve çamurlar… Köy kadınlarının elinden toplanmış mis gibi otlar ile hazırlanmış yemek menüleri ile dolu, içten ve etnik izler taşıyan restoranlar…

Köyceğiz Gölü

Köyceğiz kasabası, aynı isimle anılan Köyceğiz Gölü gibi, Doğa ve Yaban Hayatın Korunması Kanunu ile korunmaktadır. Kasaba, Bakanlar Kurulu tarafından, Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiştir. Teknemiz ile yol alırken, göle ulaşmadan önce kasabanın da içinden geçeceğiz. Göl, Akdeniz’e doğal bir kanal yolu ile bağlanmaktadır ve bu kanal boyunca Dalyan kasabasına yol boyunca sıralanan Sığla (günlük) ağaçları ile ulaşılır. Tekneler ile Dalyan’daki su labirenti kolaylıkla keşfedilebilir ve bu huzurlu rüya gibi ortamda düşüncelere dalabilirsiniz. Kıyı boyunca sıralanan restoran menülerinde her zaman taze balık bulunur.

Bu göl, tektonik bir  çukurun sularla dolması sonucu oluşmuş kükürtlü bir göldür. Dalaman çayından gelen alüvyonlar zamanla körfezin önünü tıkamıştır ve bu muhteşem göl meydana gelmiştir. Köyceğiz Gölü’nü pek çok kaynak besler ve Türkiye’nin en önemli alabalık üretim merkezlerinden bir tanesidir. Ayrıca, göl çevresinde bir çok kaplıca bulunur ve bu suların sağlığa şifaları asırlardan beri bilinmektedir.

Göl ziyareti sırasında ayrıca, Kaunos antik şehrini göreceksiniz. Bu tarihsel yapı her yıl binlerce turist çeker. Gölün çevresinde, motorlar ile tur atabilir, ya da yürüyüş yapabilirsiniz. Olağanüstü ufuklar ve göl sularının sessiz doğası, bu bölgeyi eşi bulunmaz kılar.

Sultaniye Kaplıcaları

Anadolu toprakları, şifalı sular ve kaplıcalar tarafından adeta kutsanmış gibidir. Coğrafyasının oluşumu bakımından, toprak ana üstünde yaşayan uygarlıklara pek çok kaplıca bahşetmiştir ve yüzyıllar boyu insanlar bu sulardan çeşitli sağlık problemleri için faydalanmışlardır.

Sultaniye Kaplıcaları da, antik Likya zamanından beri kullanılmaktadır. Hatta Kaunos halkı kaplıcanın yakınına bir hastane binası bile inşa etmişlerdir. Hastaneden günümüze kalan yıkıntıları hala görebilirsiniz. Bu kaplıcalar, sizi hem rahatlanacak hem de yeniden canlanmanızı sağlayacak. Kaplıcanın suyunun mineral değerleri oldukça yüksektir ve sıcaklık olarak da idealdir. Kaplıca çevresinde, konaklama imkanı sağlayan kiralık odalar ve pansiyonlar bulunur. Bunun için rehberinizden bilgi isteyebilirsiniz. Kaplıcada açık ve kapalı su havuzlarının yanında, farklı çeşitlerde çamur banyoları da bulunmaktadır. Buradan çıkan çamur da tıpkı suları gibi şifalıdır. Yapılan testler neticesinde, Türkiye’de en yüksek radyoaktiviteye sahip olan çamur ve su Sultaniye Kaplıcalarından çıkmaktadır. Radyoaktivite oranı yüksek sular; romatizma, siyatik, cilt hastalıkları ve alerjileri iyileştirmekte önemli bir rol oynar. Hatta, suların içilebilirliği de, hastalıkları dahilen tedavi etmesi açısından çok başvurulan bir durumdur. Söylentilere göre, yatalak olarak getirilen hastalar, kaplıcalardan yürüyerek çıkmaktadırlar.

Renklitatil.com sitesinde Türkiyedeki bir çok bölgede günlük olarak organize edilen aktiviteleri bulabilirsiniz.

Haber, Gündem, Siyaset, Tarih, Atatürk, Sağlık, Yaşam, Sanat, Teknoloji, Köşe Yazıları okumak için bizi seçmiş bulunuyorsunuz. O zaman tekrar hoşgeldiniz :)) Haber Galerisi Yönetimi