Muhteşem Başlangıç

Muhteşem Başlangıç
Muhteşem Başlangıç

Hollanda, Norveç… Grupta direkt rakiplerimizden 6 puan alarak muhteşem bir başlangıca imza attık. Doğrularımız yanlışlarımızdan fazla ve maçların ikisinde de disiplinli ve taktiğine sadık takım bizdik. Topu ayağımızda çok fazla gevelemeden, futbolun amacına hizmet eden, sonuç odaklı ve kolektif oynuyoruz. Bizim en büyük sorunumuz: Duygularımız, aklımızı kullanmamıza engel olurdu. Ancak artık sahada ne yaptığını bilen; aklını, duygularıyla bulandırmayan bir takım seyrediyoruz. Şu an en büyük rakibimiz yine biziz. Havaya girmeden futbolun doğrularını yapmaya devam etmeliyiz.

GÜNEŞ’İN GÜNCELLEMESİ

Hollanda ve Norveç maçlarında gördüğümüz üzere Şenol Güneş, Uluslar Ligi’ndeki başarısızlıktan sonra eleştirilere kulak verip kendini ve takımını sorgulamış. Aradan geçen kısa sürede mükemmel bir oyun felsefesi güncellemesi görüyoruz. En önemlisi oyuncuları belirli bir taktiğe inatla entegre etmek yerine oyuncuların oynayabileceği en iyi taktiği arıyor.

Top rakipteyken, ikili ve üçlü şok presler uyguluyoruz. Şenol Güneş, çok fazla efor gerektiren bu prese dayalı savunma anlayışında Okay, Ozan, Kenan gibi fizik gücü yüksek oyuncuları tercih ediyor. Savunma konusunda en büyük sorunumuz bazen topu tamamen rakibe verip çok fazla geri çekiliyoruz bu da rakibe ekstra motivasyon veriyor ve daha tehditkar olabiliyorlar.

İlk defa geçiş oyunlarını bu kadar etkili oynayan milli takım seyrediyorum. Hiçbir zaman geçiş oyunu takımı olmamıştık. Ya çok fazla hücum yapıp savunmada eksik kaldık ya da çok fazla defans yapıp hücumda eksik kaldık. Hollanda ve Norveç’e attığımız 7 golün 4’ü geçiş oyunu golü. Savunma halindeyken kaptığımız topları akıllı bir şekilde direkt paslarla ileri taşıyoruz. Kenar oyuncularımız hızlı bir şekilde içeri kat ediyor ve hücumda bir anda çoğalıyoruz. Ayrıca akan oyunda olduğu kadar duran oyunda da çok etkiliyiz. Duran toplardan 3 gol bulduk ve hiç gol yemedik.

Muhammed Ali Süzgeç

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz