Hatalar Silsilesi

Hatalar Silsilesi
Hatalar Silsilesi

“Futbol hatalar oyunudur, en az hata yapan maçı alır.” –Johan Cruyff
Galatasaray’da ise gole sebep olan hatalar atılan gollerden daha fazlaydı. Terim’in oyuncu tercihleriyle başlayan hatalar silsilesine Saracchi’nin kötü zeminde sahanın ortasına sektirerek attığı taç atışı, Luyindama’nın ne yapmaya çalıştığını anlayamadığımız hatası, Marcao’nun topu kontrol edememesi (ki burada da pası veren Saracchi), Yedlin’in inanılmaz amatör hatalarına ek sarısı olduğu halde itiraza devam ederek takımını yalnız bırakması mağlubiyeti kaçınılmaz yaptı.

TERİM’İN KAFASI KARIŞIK

Terim son zamanlarda yeni bir taktik arayışında ve kafası karışık. Sürekli yenilenen 11’ler, taktikler, dizilişler görüyoruz. Bugünkü tercihi ise ligimizde pek fazla değer görmeyen İngilizlerin efsane diamond 4-4-2 taktiği. Bu taktiğin avantajları olduğu kadar dezavantajları da var. Hücuma çıkarken merkezde kümeleştiler, pas opsiyonları azaldı, oyunu açamadılar. Galatasaray’ın, merkezden dripling yapıp adam eksilten oyuncu ihtiyacı vardı ancak kimse sorumluluk almadı. Bir ara Etebo bu duruma isyan edip yaklaşık 30 metre merkezden dripling yaptı.
Falcao ve Mohamed rakip defans oyuncularının arasında kayboldular. Özellikle Mostafa Mohamed, çift forvet sisteminde iki haftadır verimsiz. Sadece kenar ortalarla servis yapılmaya çalışılıyor. Yanlış! Maç maç gitmek lazım. Rakibe göre hücum stratejisi belirlemek lazım. Geçen hafta kenar ortalarla Kayseri’de kazandın ama bu hafta rakibin Rizespor. Kenar orta karşılama konusunda ligde iyi bir takım. Maçtan önce Rize’nin savunmacılarına Galatasaray nasıl hücum etsin diye sorsan kenar orta yapsın derler.

TEPKİ GÖSTEREN YOK

Pazar günü derbi var. Rakiplerinden en az biri puan kaybedecek ve şampiyonluk iddian artacak. Çok kritik bir haftada mutlak 3 puan lazım ancak maç boyunca Galatasaray’da isyan eden, tepki gösteren oyuncu yok. 12 dakikada uzatma verilmiş, tüm 90 dakikayı unutturabilirsin ancak kimse sorumluluk almıyor. Aksine Rizespor uzatmaları daha iyi oynayan taraftı. Son dakikalarda biraz becerikli olsalar 5. hatta 6. Golü bile bulabilirlerdi.