Kundalini Yoga ve Meditasyon’la Rahatlama Rehberi

Kuruyan Kalpleri Sulamak ve Rahatlamak için Bir Kitap: Kundalini Yoga ve Meditasyon’la Rahatlama Rehberi Kendime Not: Rahatla

Kundalini Yoga ve Meditasyon’la Rahatlama Rehberi
Kundalini Yoga ve Meditasyon’la Rahatlama Rehberi

‘Kalbimiz kurur bazen ve biz bir daha yeşillenemeyeceğini sanırız. Sanırız ki bir daha gülümsemek, yumuşamak, hissetmek, canlanmak mümkün olmayacak. Aslında tek ihtiyacımız olan sudur. İhtiyacımız kalbimizin kuruyan iklimine su serpmektir. Bu kitap bunun için yazıldı. İçinde taşıdığın, senin için mücadele veren öğretmene, rehbere, şifacıya ve savaşçıya rahatlamayı, kalbini sulamayı hatırlatmak için… Depresyonu ve panik atağı çokça deneyimlemiş bir yoga eğitmeninin kaleminden Kundalini Yoga ve Meditasyon öğretisinden ve bu deneyimlerden süzülmüş, hayatında kullanabileceğin bir alet çantasını sana samimiyetle sunan bir kitap…’

Kundalini Yoga Eğitmeni Nur Taran’ın kaleme aldığı, Aura Yayınları’ndan Şubat ayında yayınlanan ‘Kundalini Yoga ve Meditasyon’la Rahatlama Rehberi, Kendime Not: Rahatla’ kitabı, okuyucularla, depresyon, panik atak ve stresin yoğun etkilerinden kendi başlarında özgürleşmeleri için kullanabilecekleri Kundalini Yoga öğretisinden nefes, meditasyon, egzersizleri, kendi deneyimleriyle samimi bir dille birleştirdiği bir akışla paylaşıyor.

‘Bu kitabın amacı, panik atak, endişe bozukluğu, yoğun stres dolayısıyla çeşitli hastalıklar, depresyonu deneyimleyen ve kendisini yalnız hissedenlere yalnız olmadıklarını; çıkışın mümkün olduğunu aktarmak’ diyen Nur Taran, ilk gençlik yıllarında başlayan ve kurumsal hayatta çalışırken zirveye ulaşan panik atak ve depresyon süreçleriyle ilgili deneyimlerini, sorgularını paylaştığı kitabında kurumsal hayattan yoga eğitmenliğine doğru dönüşümünde yaşadığı mucizeleri de aktarıyor.

Bu dönüşüm sürecini, Kundalini Yoga öğretisinden alıntılarla ve strese dair yogik yaklaşımlarla merceğe tutan Taran, özellikle pandemi döneminde kendi üzerinde denediği ve kitabına aktardığı uygulamaların ve önerilerin okuyucuların kimseye bağımlı olmadan kendilerine destek olabilmelerini sağlayacağını ifade ediyor.

Kendinle Arandaki Boşluğu Kapatmak

5000 yıllık Kundalini Yoga ve Meditasyon öğretisini 1969 yılında batıya taşıyan Yogi Bhajan’dan alıntılarla örülen kitabın kurgusundaki ana mesaj ‘Kişinin Kendisiyle Arasındaki Mesafenin Kapanması’.

Kişinin öğrenilmiş kimlikler, tanımlarla kendi özünden uzaklaşmasının acının temeli olduğunun ve günümüzde yaşadığımız bağımlılıkların ve depresyonun kaynağının bu sonsuz var oluş halimizin unutulmasından kaynaklandığı ve bunun anımsanması için Kundalini Yoga’dan tekniklerin paylaşıldığı kitapta iki paketin hayat değiştirici nitelikte olduğunu söylüyor Nur Taran: Acil Durum Paketi ve Hayat Ritüeli Paketi.

Acil Durum Paketi ve Hayat Ritüeli Paketi

‘Öncelikle panik atak ve yoğun stresanlarında kendi stres kişiliğini tanıyıp, ‘Ben strese girince ya da panik halinde nasıl bir insana dönüşüyorum? Daha alıngan mı, daha sabırsız mı oluyorum?’ gibi sorularla, bunları önce analiz edip tanımak, o anda yapacağın müdahaleleri bilmek önemli. Kitapta belirli soruların bizdeki karşılıklarını bularak hazırlanmasını önerdiğim Acil Durum Paketi’nde bu anlık müdahaleler yer alıyor. Hayat Ritüeli Paketi’nde ise her gün kendinle ilgilenirken yapabileceklerini Kundalini Yoga öğretisi ve kendi deneyimlerim ışığında paylaştım,’ diyen Nur Taran, kitaptaki önerilerine evde uygulanabilecek pek çok tekniği de dahil ettiğini aktarıyor.

KundaliniYoga Stresin Etkilerini Dönüştürür

Kundalini Yoga’da stresi serbest bırakma üzerine bir çalışma yapıldığında, hareketlerle bedene belirli ölçüde basınç uygulandığını ifade eden Nur Taran ‘Biz buna iyi stres diyoruz,’ diye ekliyor.

‘Dürt, kışkırt, yüzleştir ve yükselt. Kundalini Yoga’nın kriya dediğimiz ve tüm enerji sistemleri ve tabi fiziksel bedendeki kayıtlar üzerinde çalışan hareket akışları, benim tabirimle minik öykülerimiz bu dört basamakla dönüşümü sağlıyor.

Önce sisteme nefes, mudra, tekrarlı hareketlerle ve mantrayla biraz basınç uygulayıp, sonra suyun kaynamasına benzer şekilde farklı yogik teknikleri birleştiren, her biri birbirinden farklı kombinasyonlarla ocağın altını biraz daha açıyoruz. Suyu kaynatmaya başlıyoruz. Bir yer geliyor ve su fokurdamaya başlıyor. Orada duygu çıkışları olmaya başlıyor. Ağlama, bağırma, uyku hali gibi… Burası kışkırtma noktası. Sonra hareketlerle bir vadiye çıkıyoruz. Son düzlüğe çıktığımızda da yükseltme aşaması geliyor. Yani o nedir? Stres alanını açıp zihnin rahatlayabileceği bir bakış açısını genişletebilmek. Bu aşamalar öğretinin meditasyonlar da dahil her uygulamasında farklı şekillerde var.

Kitapta bunu deneyimleyebilecekleri ve benim favorilerim arasında yer alan, kendi kendilerine uygulayabilecekleri bir çok nefes tekniğini, meditasyonu, kriyayı paylaştım. İlüstrasyonları da benim karikatürize versiyonumu çizgilere taşıyan Ayşe Milli tarafından keyifle yapıldı.

Bu kitap okuyucunun, kimseyi takip etmeden, kendi kendini bütünlemesi, ihtiyaçlarının farkına varması, kendi kendisiyle ilgilenmesi ve kendini şifalaması için,’ şeklinde konuşuyor.

Spiritüel Savaşçı: Hassas, Canlı ve Dayanıklı

Kitapta yer alan Spiritüel Savaşçı kavramından bahseden Nur Taran, savaşmak kelimesinin kendi stratejini belirlemek anlamında kullanıldığını söylüyor. Nasıl adım atacağını, durumla nasıl ilgileneceğini bilmenin ve sonra onun üzerine son derece dişil bir öz şefkat pratiğini eklemenin önemini vurguluyor.

Taran, ‘İçinde bulunduğumuz dönemde, özellikle salgın bir hastalıkla 1 yıldır mücadele ederken ve bu süreçte kendimizi daha fazla dinlerken durmaksızın değişkenlik gösteren şartlarda, çok hisseden, hisleriyle bağı olan hassas insanların güçlü bir sinir sistemine sahip olması hayati önem taşıyor. Zira bu kişilerin hisleriyle bağını koparmadan gördüklerine dayanabilmesi gerekiyor. Yine çok hissetme ve yoğun bilgi trafiği, yorgun hissetme halini de beraberinde getirebiliyor. Biz, bu halin yerine, kaynağını sonsuzluktan alan bir dinamoyu yerleştirmesi ve canlı olması için çalışıyoruz.

Bu hassasiyetinin altını kısmadan, kendini uyuşturma yoluna başvurmadan hayatını canlılıkla, üretkenlikle ve en gerçek haliyle yaşamayı seçen, hissettiklerine, deneyimlediklerine esnek bir eda yanıklılıkla yanıt veren kişilere Kundalini Yoga’da Spiritüel Savaşçılar diyoruz.

Hayatın akışına bu yaklaşımı uygun şekilde yerleştirmenin benim hayatımı kurtardığını deneyimleyince öğretiden süzdüğüm ipuçlarını kitapta paylaşmak istedim. Bu ipuçları uygulandığı sürece özellikle çok hassas olan kalplere destek olacağından eminim’ şeklinde konuşuyor.

Nur Taran Hakkında:

Kundalini Yoga ve Meditasyon Eğitmeni, çevirmen, nurtaran.com web sitesi üzerinden Kendime Notlar blog yazarı, Kendime Notlar Podcast sunucusu, anlatıcı, çember kolaylaştırıcısı ve Kundalini Yoga ve Meditasyon seanslarına klinik psikologlar ve şifanın farklı dallarında çalışan değerli dostlarıyla uluslararası online eğitimler gerçekleştirilen Özgünlük Okulu’nun kurucusu Nur Taran, 1983 doğumlu.