Büyük Maçları, Büyük Oyuncular Kazanır

Büyük Maçları, Büyük Oyuncular Kazanır
Büyük Maçları, Büyük Oyuncular Kazanır

Uzun zaman sonra ilk defa Fenerbahçe’den maç başlangıcında bu kadar özgüvenli bir başlangıç izledik. Erol Bulut, maç kadrosunda cesur davranıp daha çok yumuşak ayakları ve teknik kapasitesi yüksek oyuncuları tercih edince topa sahip ve domine bir oyun başlangıcı izledik. Trabzonspor Berat ve Flavio ile merkezi kapatınca; Fenerbahçe, Trabzonspor’un savunmada yumuşak karnı olan kenarlarını zorladı. İlk 30 dakikada, Pelkas’ın golünden bile daha net pozisyonlara giren bir Fenerbahçe vardı ancak Uğurcan bugün gol yemesine rağmen yine de büyük oynadı.

İlk yarının son 15 dakikasında ise Trabzonspor kendi evinde şampiyonluk maçına çıktığını hatırladı ve oyun hakimiyetini eline aldı. Ancak Trabzonspor’da, Ekuban, Djaniny ve Bakasetas’ın gününde olmaması bütün yükü Nwakaeme’ye yıktı. Böylece üretkenlikte sorun yaşadılar ve maçı 1 isabetli şutla kapattılar. Bunda şüphesiz Fenerbahçe’nin yaptığı savunmanın da etkisi var.

Özellikle Szalai için ayrı bir parantez açmak gerekirse asıl mevkisi stoper olmasına rağmen sol bekte çok iyi bir performans sergiledi. Hem savunmada hem hücumda takımın en iyilerindendi. Karşısında oynayan Ekuban’ın tüm etkisini kırdı. Ekuban maç esnasında birkaç kez Djaniny ile yer değişti.

İkinci yarıda ise Trabzonspor hızlı başladı ancak Erol Bulut yaptığı değişikliklerle maça ortak  oldu. Özellikle Mesut’u oyundan alarak Pelkas’a daha özgür ve geniş alanlar verecek dizilişe geçti.

Kafa kafaya giden ikinci yarıda iki takımda da beraberliğe razı bir görüntü sergilerken Pelkas hepimize ‘büyük maçları, büyük oyuncular kazanır’ tezini kanıtladı.

AVCI BU KEZ KENDİNİ AVLADI

Abdullah Avcı, şampiyonluk yolunda final havası taşıyan maçlarda hücumu ikinci planda düşündüğü taktiğiyle bugün yine kendi ipini kendi kesti. Her ne kadar maçta seyirci olmasa da Trabzon’un kendi evinde oynaması bile maçı rakibin sahasına yıkmalıydı. Ancak maç sanki Kadıköy’de oynanıyor gibi başladı.
Erol Bulut kritik dakikalarda maça hamle yaptı. Avcı ise bu değişikliklere karşılığı 75. dakikada verdi. 75 dakika hatasız bir oyun olsa gerek hamle yapmaya tenezzül bile etmedi(!)
Haftalar önce Pereira’yı, kadroda düşünmediği için sözleşmesi feshedildi. Kalan maratonda sağ tarafta Serkan ve Kamil Ahmet ile idare etmeyi göze aldı. Derbilerde tecrübe her zaman maçta bir adım öne geçmenizi sağlar. Bugün ise genç Serkan’ın gereksiz top kaybı sonrası gol yenildi.

HAKEM MAÇA DİREKT ETKİ ETTİ

Maç boyunca, aslında hakemi çok da zorlayacak bir karşılaşma yoktu çünkü tüm pozisyonlar net ve ortadaydı. Hakem Yaşar Kemal Uğurlu ise kendi işini yine kendisi zorlaştırdı. Ekuban’ın ikinci sarısını vermemesi ile başlayan garip kararları maçtan düşmesine sebep oldu. Maçın sonlarında sonucu direkt tayin edecek Bakasetas’ın penaltısını çalmaması ise akıl alır gibi değildi.

Muhammed Ali Süzgeç