Sevgi Paylaştıkça Çoğalır!

Sevgi Paylaştıkça Çoğalır!
Sevgi Paylaştıkça Çoğalır!

Birisinin yarasına merhem olduysan, derdine derman olduysan şayet rencide etmeden, kırmadan, incitmeden destek olacaksın. Günümüzün her anını sosyal platformlarda geçirdiğimiz şu günlerde öyle görseller, videolar ile karşılaşıyorum ki… İnsanın vicdanı sızlıyor. Sevgi paylaştıkça çoğalır, çoğaldıkça güzelleşir. Fakat sözde değil, özünde yapılması gerekir. İyilik karşılık beklenmeden yapılmalıdır. Elimizden geldikçe bir çocuğu mutlu etmek, kapı önlerine sokakta yaşayan sessiz dostlarımız için mama ve su bırakmak, yardıma muhtaç kişilere destek olmak kaybettirmez ama çok şey kazandırır.

Dervişe bir gün sormuşlar;

– Sevginin sadece sözünü edenlerle, onu yaşayanlar arasında ne fark vardır?

Size farkı gösteriyim deyip, önce sevgiyi dilden kalbine indirememiş olanları çağırarak onlara bir sofra hazırlamış. Hepsi sofrada yerlerini almışlar. Derken tabaklar içinde sıcak çorbalar gelmiş ve arkasından da derviş kaşıkları denilen bir metre boyunda kaşıklar.

Derviş şöyle bir şart koymuş;

– Bu kaşıkların ucundan tutup öyle yiyeceksiniz.

Peki deyip çorbalarını içmeyi denemişler. Fakat kaşıklar uzun geldiğinden sıcak çorbayı döküp saçmaktan hem kendilerini yakmışlar hem de ağızlarına bir damla bile götürememişler. En sonunda bakmışlar olacak gibi değil sofradan aç kalkmışlar. Daha sonra derviş, bu defa sevgiyi gerçekten bilenleri yemeğe çağırmış. Yüzleri aydınlık, gözleri sevgi ile gülümseyen insanlar gelmiş, sofraya oturmuş. Onlara da aynı şartı dile getirmiş. Her biri uzun kaşığını çorbaya daldırmış, sonra karşısındaki kardeşine uzatarak çorbalarını içmişler. Böylece her biri diğerini doyurmuş ve sofradan afiyetle şükrederek kalkmışlar.

Derviş sevgiyi gerçekten yaşayanların farkını soranlara;

– İşte! Kim ki hayat sofrasında yalnız kendini görür ve doymayı düşünürse o aç kalacaktır. Ve kim kardeşini düşünür de doyurursa o da kardeşi tarafından doyurulacaktır.

Hayat akarken her zaman alan değil, veren kazançlıdır.

 

BÜŞRA ÇELİK

28.02.2021

1996'da Ankara'da doğdu. 2016 yılında Nevşehir Üniversitesinden mezun oldu. Türk Telekom firmasında iş hayatına başladı görevini hala sürdürmektedir. Aynı zamanda Turizm sektörü ile ilgilenmektedir.