Hatay Yöresel Ürünler ile Lezzette ve Sağlıkta Kalın

Hatay Yöresel Ürünler ile Lezzette ve Sağlıkta Kalın
Hatay Yöresel Ürünler ile Lezzette ve Sağlıkta Kalın

Türkiye çapında olduğu gibi dünya genelinde de mutfak kültürünün ayrıcalıklarına sahip Hatay, sahip olduğu yöresel ürünler ile damaklarda bambaşka lezzetler bırakıyor. Hatay Yöresel Marketim ürünleri arasında tamamen katkısız kahvaltılıkların yanı sıra, kışlık yiyecekler, acı soslar, salçalar ve daha birçok ürün online pazar üzerinden Türkiye’nin çeşitli yerlerinde talep görüyorlar.

Tamamen Doğal Hatay Yöresel Ürünler

Hiçbir katkı maddesi bulunmadan üretilen ve tüketilebilecek konuma getirilen yöresel ürünler ile sağlıklı beslenme rutininizi bozmadan, birbirinden farklı lezzetleri dilediğiniz zaman tadabilirsiniz. Hatay’da üretilen doğal ürünler ve özelliklerinden bazıları şunlardır;

Hatay nar ekşisi: Kimyasaldan uzak bir şekilde bakımı yapılan bahçelerinden elde edilen nadide narlar ile odun ateşinde kaynatılarak yapılan nar ekşisi, Hatay’a özgü doğal ürünler arasında oldukça meşhurdur. Hijyenik koşullarda katkısız ve doğal olarak üretilen nar ekşileri renklendirici kullanılmadan sofranıza kadar gelmektedir.

Doğal zeytinyağı: En sağlıklı bitkisel yağ olarak bilinen zeytinyağı, Hatay mutfak kültüründe ayrı bir yere sahiptir. Tarak ve çıkma yöntemleri ile özenle toplanan zeytinlerin profesyonelce ayıklandıktan sonra elde edilen zeytinyağının asit oranının düşük olması hem sağlık hem de ağızlarda daha hafif bir tat bırakmak için önemli bir özelliktir.

Defne sabunu: Hatay’ın doğal topraklarında yetişen defne ağaçlarının meyvesinden yapılan defne sabunu, birçok cilt rahatsızlığı üzerinde olumlu etkiler göstererek iyileşme sürecine katkı sağlamaktadır. Beden temizliğinizi kimyasal katkı maddelerinden uzak doğal bir ürün ile yapmak istiyorsanız, saç sağlığı üzerinde muhteşem faydaları olan defne sabununu tercih edebilirsiniz.

Reçeller: Hatay yöresel ürünler arasında sağlıklı lezzetli birçok reçel bulunmaktadır. Tamamen doğal şekilde üretilen meyve ve sebzelerden pancar şekeri ile hazırlanan reçeller, kahvaltı sofralarınızda doğallığın efsanevi lezzetleri arasında olacaklardır. Patlıcan reçeli, incir reçeli, turunç reçeli, karpuz kabuğu reçeli ve şifa kaynağı daha birçok reçel türü ile sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızı en iyi şekilde sürdürebilirsiniz.

Pekmez çeşitleri: Şifa deposu olan ve demir içeriği ile başta kansızlık problemine fayda sağlayan pekmez çeşitleri, vücudun ihtiyacı olan enerjiyi de önemli ölçüde karşılıyorlar. Doğal Hatay tarımının meyveleri ile yapılan üzüm, karadut ve keçiboynuzu pekmezi gibi ürünler, enerjinizi zirveye taşıyarak, sağlıklı beslenmeniz için ihtiyacınız olan mineral ve vitaminleri içermektedirler.

Kahvaltılık soslar: Sabah kahvaltılarında iştah artırıcı özellikleri ile öne çıkan Hatay’a özgü kahvaltılık soslar, başta besleyici ve anti-kanser özellikleri bulunan domates ve doğal biberler ile özel teknikler kullanarak hazırlanmaktadırlar.

Kuru sebze ve meyveler: Doğal ortamlarda yetiştirilip toplandıktan sonra temizlik kurallarına dikkat edilerek kurutulan sebze ve meyveler, mevsimi dışında doğal besinler tüketmenin en iyi seçeneklerinden biridir. Hatay yöresel ürünler arasında bulabileceğiniz birçok kuru sebze ve meyve, günlük demir ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayacak özelliklere sahiptirler. Kuru patlıcan, kuru incir, kurutulmuş domates ve daha birçok besin kaynağı tüm doğallıkları ile kış aylarında da sofranızı süslemeye devam edecek.

Kaliteli zeytinler: Kimyasal bakımdan uzak bir şekilde tamamen doğal şekilde bakımları yapılan zeytin ağaçlarının tırmık ve çırpma yöntemleri ile toplanan zeytinler, sağlıklı bir şekilde ayıklanıp temizlendikten sonra özel tekniklerle hazırlanmaktadır. Tamamen Hatay’a özgü yöntemlerle hazırlanan zeytinler, sabah kahvaltılarında besleyici özellikleri ile sağlıklı beslenmek isteyenlere hitap ediyor.

Salçalar: Yemek ve kahvaltılarının vazgeçilmez besinleri arasında yer alan domates ve biber salçaları, Hatay’ın efsanevi yöresel lezzetini damaklarla buluşturuyor. Tüm salça çeşitleri herhangi bir katkı maddesi içermeden, hijyenik ortamlarda ateş odunu ile kaynatılarak hazırlanmaktadır.

Turşular: Özellikle kış ayları olmak üzere her mevsim severek tüketeceğiniz doğal turşu çeşitleri, antioksidan etkisi ile sağlık açısından önemli faydalar sunmaktadır. Acur turşusu, kelek, kornişon, pancar ve acı biber olmak üzere birçok turşu çeşidini besleyici ve antioksidan özellikleri ile severek tüketebilirsiniz.

Bunların dışında petek ve süzme bal, marmelatlar, salamuralar, baharat çeşitleri, meyveler, içecekler, mantı ve hamur çeşidi doğal yöresel ürünler de Hatay’a özgü tekniklerle hazırlanmaktadırlar.

 

Haber, Gündem, Siyaset, Tarih, Atatürk, Sağlık, Yaşam, Sanat, Teknoloji, Köşe Yazıları okumak için bizi seçmiş bulunuyorsunuz. O zaman tekrar hoşgeldiniz :)) Haber Galerisi Yönetimi