Anovulasyon Nedir

Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç anovulasyon konusunda bilgiler aktarıyor.

Anovulasyon Nedir
Anovulasyon Nedir

Normal düzenli ilişkiye giren bir çiftin her ay gebelik oranı %25 olarak nitelendirilebilir. Yumurtlama gerçekleştiğinde bile bir kadında gebelik meydana gelmesinin garantisi verilemezken bir kadın anovilatör olduğunda yani yumurtlama yapamadığında gebelik elde edemez. Çünkü yumurtlama yoktur. Yumurtlama olmaması nedeni ile hasta gebe kalamaz.

Anovulasyon da genellikle adet düzensizlikleri meydana gelebilir. Şayet bir kadının adet dönemi 21 günden daha kısa veya 36 günden daha uzun sürüyor ise ovülasyon bozukluğu söz konusu olabilir. Aydan aya değişirse ve düzensizlik devam ederse ovulasyon bozukluğunun olduğunu söylenebilir.

 

Anovulasyon nelere yol açabilir?

Servikal mukus eksikliğine, endometriumun inceliği veya aşırı kalınlaşması, anormal derecede düşük progesteron, daha kısa bir luteal faza neden olabilir, yol açabilir.

 

Peki anovulasyona hangi faktörler neden olabilir?

Obezite, düşük vücut ağırlığı, aşırı spor, hiperprolaktinemi, over yetmezliği, pre-menopoz, TSH ile iligli hormon bozukluğu, aşırı stres ve gerginlik de anovulasyona neden olabilir.

Adet düzenlerinizi aralıklarını, bazal vücut sıcaklığınızı ve hormonlarınızın kontrolünü tüp bebek uzmanınız isteyebilir. 21.gün kanda progesteron değerine bakmak isteyebilir. Bunun nedeni eğer hasta anovulasyon değil ovulasyon pozitif ise yumurtlamadan sonra değer yükselir. Eğer yükselmez ise ovulasyonun varlığı söylenemez.

Anovulasyon olan hastalarda tüp bebek tedavisi için gecikmemeli ve hasta tüp bebek tedavisi konusunda bilgilendirilmelidir. Eğer 21.gün progesteron seviyesi düşük çıkar ise hasta desteklenerek ilaçlar yardımı ile hasta izlenip üremeye yardımcı teknikler açısından bilgilendirilmeli ve hastaya konunun ciddiyeti aktarılmalıdır.

Anovulasyon şüpheniz var ise lütfen bir ankara tüp bebek uzmanına başvurunuz.

Genital estetik kadınların günümüzde sıklıkla tercih ettiği bir operasyondur. Genital bölgenin sağlığını ve işlevini korumak her kadın için önemlidir. Ancak genital estetikte en önemlisi kişinin genital bölgesinde rahatsız olduğu görsel anlamdaki problemleri ortadan kaldırmaktır. Genital estetik hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız;

https://sevtaphamdemir.com/ankara-genital-estetik-tedavileri/

Haber, Gündem, Siyaset, Tarih, Atatürk, Sağlık, Yaşam, Sanat, Teknoloji, Köşe Yazıları okumak için bizi seçmiş bulunuyorsunuz. O zaman tekrar hoşgeldiniz :)) Haber Galerisi Yönetimi