Kemik Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kemik Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
Kemik Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Fazla yaygın görülmeyen kanserlerden biri olan kemik kanseri nedenleri arasında, genetik yatkınlıklar fazla öne çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar kemik kanseri neden olur? Sorusuna net bir cevap bulamamıştır. Ancak, kanser oluşumunu etkileyen farklı risk faktörleri bulunmaktadır.

Kemik Kanseri Nedir?

İskelet sistemi üzerinde görülen ve vücudun farklı bölgelerindeki kemikleri etkileyecek düzeyde gelişen kanserli hücrelerin, kemikler üzerinde yayılması sonucunda ortaya çıkan kanser tiplerinden biridir.

Genel olarak kemik kanserine neden olan etkenlerin neler olduğu bilinmemektedir. Ancak Amerika ve İsviçre’de yapılan önemli çalışmalar, kemik kanserinin risk faktörlerini daha net bir şekilde ortaya koymuştur.

Kemik Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Kemik kanserinin nedenleri net bir şekilde bilinmemekte olup, yapılan araştırmalar neticesinde risk faktörleri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Farklı nedenlerle radyoterapi tedavisi görmüş kişilerde kemik kanserinin görülme riski daha fazladır.
 • Çeşitli kemik rahatsızlıklarına sahip olan kişilerde, tedavi olsalar bile kemik kanserinin görülme olasılığı daha fazladır.
 • Fazla yaygın olmayan genetik problemlerden biri olan li-fraumeni hastalığına sahip kişilerin, bu kansere yakalanma riskinin fazla olduğu bilinmektedir.
 • Retinoblastom isimli farklı bir göz kanserine çocukluk döneminde yakalanmış kişiler üzerinde, kemik kanserinin görülme durumu diğer kişilere göre fazladır.
 • Göbek fıtığı problemine maruz kalan bebeklerde görülme riskinin, normal bebeklere göre birkaç kat daha fazla olması söz konusudur.

Kemik Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kemik kanserinin birçok kanser türüne göre en kötü tarafı, daha geç ortaya çıkmasıdır. Genellikle sinsi bir yapıda olan bu kanser, ilerlemiş evrelerde fark edilebilir durumdadır. Ancak düzenli olarak kanser taraması yaptıran kişilerde, kemik kanserinin erken tanısı mümkün hale gelmektedir.

Genel anlamda kemik kanserinin belirtileri şunlardır;

 • Çocuk ve gençlerde kol ve bacak ağrıları şeklinde ortaya çıkabilir. Bu ağrılar vücudun gelişmesine bağlı olarak ancak geceleri görülmektedir. Zaman farkı olmadan uzun süreli ve sıklıkla tekrar edilen kol ve bacak ağrılarında, kemik kanserinin şüphesi daha fazladır.
 • Kişinin istemsiz bir şekilde kilo kaybına uğraması, belirtiler arasında yer almaktadır.
 • Vücudun herhangi bir bölgesindeki kemik yapısı üzerinde yumru şeklinde ortaya çıkan çıkıntılar, kanser belirtisi olabilir.
 • Kemiklerin anormal derecede kırılgan olması, kanserin önemli belirtileri arasında gösterilmektedir.
 • Kemik ağrısı görülen bölgenin kızarıklıklara ve şişmelere maruz kalması önemli bir belirti olabilir.
 • Kemik ağrısının her geçen gün ağır bir şekilde seyretmeye başlaması, belirtiler arasındadır.

Kemik Kanserinin Çeşitleri

Kanserin görüldüğü hücre şekline göre kemik kanseri çeşitleri şunlardır;

Ewing sarkom: Kol, bacak ve leğen kemiklerinde görülen kanser tipidir. Ewing sarkom kemiklerin haricinde kas dokuları üzerinde de yumuşak yumrular şeklinde görülebilir.

Kontro sarkom: Kemik kanseri çeşitleri arasında görülme sıklığı bakımından ikinci sıradadır. Bu kanserin başlama noktası genellikle eklem kıkırdaklarıdır. Kanser daha sonra kemiklere sıçrayarak kollar, bacaklar ve leğen kemiği üzerinde görülebilir.

Osteosarkom: En fazla görülen kemik kanseri çeşididir. Bu kanser tipinde hücrelerin kemik dokusu üretmesi söz konusudur. Daha çok kol ve bacaklarda görülen kanser, kemikler dışında ilerlemiş evrelerde dokular üzerinde de görülebilmektedir.

Kemik Kanserinin Tedavisi

Kanserin tedavi edilmesinde kanserin ulaşmış olduğu boyut ve hastanın farklı sağlık problemlerinin olup olmadığı önemlidir. Doktor kanserin evresi ve vücutta bulunduğu yere bağlı olarak, farklı tedavi yöntemleri belirleyebilir.

Hücrelerin daha fazla büyümesini engellemek için immünoterapi yöntemi kullanılabilir. Ayrıca kanser hücrelerinin yok edilmesi için kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi yöntemlerinin uygulanması da söz konusu olabilmektedir.

Kemik kanserinin ilerlemiş evrelerinde ise, cerrahi tedavi yöntemleri dikkate alınabilir. Genellikle kanserin ileri evrelerde hissedilir olması nedeniyle, cerrahi tedavi yöntemi daha sık kullanılmaktadır.

Cerrahi yöntem de kanser kitlesinin bulunduğu bölgeden tamamen çıkarılması hedeflenir. Ameliyat ve kanser tedavisinin öncesinde ve sonrasında radyoterapi ve kemoterapi yöntemleri de cerrahi tedaviyi destekleyici amaçlarla kullanılabilir.

Hepimiz hayat öğrencileriyiz. Öğrendiğimiz o dersleri ihtiyacı olanlara öğretmek de hayata, ailemize, arkadaşlarımıza, ülkemize, insanlara borcumuz. Bu sebeple hepimiz aynı zamanda bir öğretmeniz. -- İnsan "DeNiZiN" olmadığı yerde... "UmuT" adına MARTI olmalı... Olmalı ki kararmasın yarınlar.