Masum Canlar

Masum Canlar

”Bir semtin sokak hayvanları sizden kaçmıyorsa orada yaşayın; çünkü komşularınız güzel insanlardır.” -Goethe

Evimizin arka bahçesinde yaşamını sürdüren anne kedi ve beş yavrusuna apartman sakinlerince el birliğiyle yardım ediyoruz. Herkes evindeki yemekleri özenli bir şekilde temiz kaplara koyarak kedilerin beslenmesini sağlıyoruz. Gözümüzün önünde büyüyorlar diyebilirim 🙂 Hele o yemek yerken ki halleri.. Kabın etrafına üşüşmeleri.. İştahlı iştahlı yemeleri.. İzlemeye doyamıyorum.

Havalar çok soğudu. Evimizde bile zaman zaman üşürken, sokak hayvanlarımızı aklımıza getirelim. Özellikle kış mevsiminde bizlere daha çok ihtiyaçları var. Onlar da üşüyor, yemek bulmakta çok zorlanıyorlar. O kadar savunmasız ve muhtaçlar ki..

Anneleri ölen üç tane yeni civciv sıcacık yerde büyüsünler diye, aylar önce anneanneme  getirmişlerdi. Civcivleri gördüğümde o kadar küçüklerdi ki.. Gözlerini açamıyor, boyunlarını bile kaldıramıyorlardı. Hemen internetten, yeni doğmuş civciv nasıl beslenir diye araştırdım. Suyun içine çok az pekmez karıştırın şırıngayla içirmeye çalışın yazıyordu. Hemen uyguladık ve uygun gıda desteğiyle kısa sürede toparlanıp büyüdüler. Üçünü birden koynuma alıp gezdiriyordum 🙂 Onlarla ilgilenmek çok keyifliydi. Büyüdüler ve şuan doğal yaşamlarına daha yakın olan kümeste yaşamaya devam ediyorlar.

Masum Canlar
Masum Canlar

Masum Canlar

Hayvanlara eziyet eden canlı türü nasıl bir düşünceye sahip hiç anlayamıyorum.

Canlı türü diyorum çünkü onları adlandıracak bir tabir bulamadım. Bazen haberlerde denk geliyorum hayvanlara eziyet edenlere.. Ya odayı terk ediyorum ya da kanalı değiştiriyorum. O an bu eziyeti durdurabilmem imkansız olduğu için mecburen kaçıyorum. Umarım en yakın zamanda, hepsi insanlık mertebesine erişebilir.

Masum Canlar

Yaradan hepimizi tertemiz bir şekilde dünyaya getirdi. Birçok kötülük yapan bir insanın bile içinde iyilik olduğuna inanıyorum. Sadece bir dokunuş, konuşma ya da herhangi bir şeyle uyandırılmayı bekliyor.

Evimizde, kafesin içinde cıvıl cıvıl öten kuşların sesiyle uyanmak ya da gözünüzü açar açmaz yanınıza gelmiş sevgiye muhtaç bir kedi ya da köpek görmek.. Sizlerde güzel hisler uyandırmıyor mu? Güne güzel başlamıyor musunuz? Yaşamınızın küçük bir döneminde de olsa bu duyguları yaşamanızı tavsiye ederim.

Çocuklarımıza öncelikle, kendinden daha savunmasız, güçsüz bir canlıya merhametle yaklaşmasını öğretelim. Hayvan sevgisini aşılayalım. Merhamet duygusuyla büyüyen çocuklar, büyüdüğünde de merhamet sahibi insanlarla karşılaşıyor. Bu düşünceyle çocuklarımızın güzel bir gelecekte yaşamasına destek olalım.

Hayvanların ve insanların iç içe, mutlu bir yaşam sürmesini dilerim.

Ceren Büyükyarın

1 Yorum

Comments are closed.