Dolar kuru düşmeye devam edecek mi? Atilla Yeşilada açıkladı

Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası dolar kurunda ciddi bir hareketlenme olmadı. TCMB’nin son hamlesi sonrası Atilla Yeşilada dolar kuru beklentisini paylaştı.

Dolar kuru düşmeye devam edecek mi? Atilla Yeşilada açıkladı
Dolar kuru düşmeye devam edecek mi? Atilla Yeşilada açıkladı

Türkiye’nin en çok takip edilen ekonomi uzmanlarından Atilla Yeşilada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkan karardan sonra dolar kurunda olabilecekleri kaleme aldı.

Dolar kuru için oldukça önemli olan PPK toplantısı dün gerçekleşti. Naci Ağbal Başkanlığında üçüncü PPK toplantısında bir faiz artış kararı çıkmadı.

Kasım ayında ilk kez Naci Ağbal yönetiminde toplanan kurul 425 baz puan daha sonra Aralık ayındaki toplantıda ise 200 baz puan faiz artışı gerçekleştirmişti. Peşpeşe gelen sert sert artışlarla politika faizi yüzde 17’ye çıkarılırken dolar kuru da artan faizle beraber geri çekildi. Dolar kuru kasım ayında 8.58 TL ile rekor seviyesinden 7.26 TL’ye kadar düştü. Daha sonra gelen alımlar 7.50 hareketi gözlemlense de bu seviyenin üzerinde kalıcı olamadı.

Son iki toplantıda faiz artıran Merkez Bankası 2021 yılının ilk toplantısında faiz artırmayarak politika faizini yüzde 17’de sabit tuttu. Merkez Bankası’nın bu kararı dolar kurunu etkilemedi.

Dolar Kurundaki Son Gelişmeleri Atilla Yeşilada Değerlendirdi

Paraanaliz’de yazan ekonomist Atilla Yeşilada piyasalarda yaşanan son gelişmeleri ve Merkez Bankası’nın kararını değerlendirdi.

Dolar endeksinin küresel piyasalarda yaşanan geri çekilmeyle birlikte düşüş eğilimine girdiğini belirten Atilla Yeşilada son olarak da Merkez Bankası tarafından gelen açıklamaların bu düşüşü hızlandırdığını ileri sürdü

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüksek faizle ilgili son söylemlerine rağmen Merkez Bankası’nın faizleri indirmemesinin piyasalarda olumlu karşılandığını ifade eden Yeşilada para politikası duruşunun kararlılıkla uzun bir müddet sürdürüleceğinin altını çizilmesinin önemine değindi.

Yeşilada yazısının sonunda “Küresel risk iştahında ani bir gerileme olmadıkça, ucuz dolar ve düşük global faizlerin sıcak parayı Türkiye gibi çok yüksek getiri sunan ve döviz kurunda istikrarı sağlayan ülkelere itmesi beklenir” diye yazdı.

Kaynak: https://www.milligazete.com.tr/haber/6148553/dolar-kuru-dusmeye-devam-edecek-mi-atilla-yesilada-acikladi