Değerli Taşların Mucizevi Faydaları

Değerli Taşların Mucizevi Faydaları
Değerli Taşların Mucizevi Faydaları

Geçmişten günümüze sevilerek kullanılan değerli taşların birçok faydası ve kullanım alanı bulunmaktadır. Hem sanayide hem mücevher yapımında ve yüksek mineral açısından birçok işlevi bulunmaktadır. Aynı zamanda her taşın kendine göre özelliği, görünüşü ve temsil ettiği değerler birbiriyle farklılık göstermektedir. Değerli Taşların Mucizevi Faydaları nelerdir yazımızda işleyeceğiz.

Kişiye göre değişen tercihlerle beraber kullanılmaktadır. Hem fiziksel hem de ruhsal olarak iyi geldiği bilinmektedir. Doğal taşların oluşumu için yıllar geçmesi gerekmektedir. Her özel taşın kendine göre faydaları ve isimleri bulunmaktadır.

Kimi sağlık için, kimi şans için taşları kullanmaktadır. Özellikle aksesuar olarak kadınlar arasında kullanılan gösterişli taşlardır. Niteliklerine ve özelliklerine göre fiyatlarında da değişim bulunmaktadır.

Kendinize uygun doğal taşı seçmek için bu konuda bilgili ve deneyim sahibi kişilere başvurmanız gerekecektir. Her kesimden ve her yaştan insanın severek kullandığı bu taşlar günümüzde ilgiyle takip edilmektedir.

Kolye, bileklik veya süs için kullanılan bu taşlar hayatın her anında kullanılan detaylardan biridir. Evinizin bir köşenize koyup farklı bir dekorasyon oluşturabilir, kolye takıp şık bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Değerli Taşların Mucizevi Faydaları Nelerdir?

Turkuvaz

Değerli taşlar arasında en popüler ve en çok kullanılan taşlardan biri olan turkuazın birçok koruyucu özelliği bulunmaktadır. Şöyle ki insan bedeninin kuvvetlenmesi, yenilenmesi, kan dolaşımı ve solunum sistemini canlandırarak sağlıklı bir görünüme kavuşturur. Aynı zamanda dostluğun  iletişimin ve  duygusallığın timsalidir.

Safir

Safir, dünyada bilinen en değerli ve pahalı taşlar arasında yer almaktadır. Parlak ve ısıya dayanıklı mavi rengiyle değerli taşlara meraklı insanların gözdesi olarak, elmastan sonra gelen en iyi sertlik derecesine sahip taşlardan biridir.

Kehribar

Reçinenin taşlaşmasıyla oluşan kehribar hem hafif hem de çok yumuşak bir taştır. Aynı zamanda ısıtıldığı zaman manyetiksel ve elektriksel özellikleri ortaya çıkmaktadır.

Akik

Birçok faydası bilinen akik taşının metabolizmaya, uykusuzluğa, korkaklığa ve nazara birçok yararı vardır. Halk arasında ateş taşı veya gezgin taşı olarak da bilinen değerli taş gerçeklerin  farkına varılmasında etkili olduğu bilinir.

Elmas

Rüyaların taşı olarak da bilinen elmas en sert ve kıymetli taşlar arasında yer almaktadır. Yapısındaki sertliği sayesinde endüstriyel aletler ve eşyalarda kullanılmaktadır. Işığı çok iyi kıran ve dayanıklılığından dolayı en çok tercih edilen taşlar arasında yer alır.

Ametist

Mavi mor renklerindeki ametist taşı kuvars ailesinden gelmektedir. Geçmişten günümüze değişik uygarlık ve topluluklarda kullanılan taş sevgi ve beğeniyle kullanılmaya devam etmektedir. Mısır’da mühür olarak, eski çağlarda ise sarhoşluğu yok eden taş olarak kullanılmıştır. Mutfak eşyalarından kadeh, kap, çanak gibi birçok alet ve eşya ametistten yapılarak çeşitli topluluklar tarafından işlevli hale getirilmiştir. Ametist aynı zamanda bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek enerji vermektedir. Meditasyon yapmak isteyenlerin de gözdesi olan en değerli taşlardan biridir.