AVM’lerden Neden Kopamıyoruz?

AVM’lerden Neden Kopamıyoruz?
AVM’lerden Neden Kopamıyoruz?

Ciddi bir alışkanlık haline gelen AVM kültürü, alışverişten eğlenceye kadar her seçenekte akla ilk gelen adres oluyor. Peki AVM’lerden Neden Kopamıyoruz?

Bir Alışveriş Merkezine gitmek için herkese göre çok çeşitli sebep var. İnsanların bir arada ve topluca yaşamasından kaynaklanan farklı ihtiyaçları ve modernite talepleri alışveriş merkezlerinde kolay bir şekilde karşılanabiliyor.

Mevsimsel değişikliklere karşı insanlara tüm zamanlarda ve en iyi şartlarda ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri “sterilize ortamlar” yaratan AVM’ler, alışverişi tahrik edici gücüyle kapılarını sonuna kadar açıyor.

         AVM’ den Alışveriş Yapmak, AVM’ de Buluşmak

AVM’ lerde eğlenmek, hoş vakit geçirmek ve ihtiyaçları karşılayacak alışveriş ortamlarını bir arada bulmak mümkün.

Alışveriş merkezlerinde yer alan perakende seçenekleri arasında kadın, erkek, genç, çocuk ve bebekler için her türlü ihtiyaca karşılık verecek mağaza karması bulunur.

Alışveriş seçeneklerinin yanı sıra özel hizmetler için de bol seçenek mevcuttur. Her yaş ve ihtiyaç grubundan farklı zevklere ve kaliteye yönelik ürünler kiosklarla AVM’ler zenginleştirilir.

  • Alışveriş merkezlerinin başarılı olmak için yeterli ve düzenli müşteri trafiğini oluşturması gereklidir.

Başarılı etkinlik planlamaları istenen sonuca ulaşmak için en etkili yöntemdir diyebiliriz.

            Alışveriş Merkezi Yöneticilerinin Görevleri

Alışveriş merkezleri ve yöneticilerinin en önemli görevi hem kiracılarına hem de ziyaretçilerine benzersiz hizmetler vermektir. Hizmet kalitesiyle fark yaratmayı başaran AVM’ler, kaliteli ve düzenli müşteri sayısına ulaşabilirler.

Müşteriler üzerinde çekim gücü yaratabilmek için insanların yapmaktan hoşlandıkları aktivitelere alışveriş merkezi içinde yer vermek gerekiyor. AVM yöneticilerinin bu iş için özel ekipler kurması ve müşteri profilleri hakkında yeterli bilgi ve analiz yeteneğine de sahip olması çok önemlidir.

AVM’lerden Neden Kopamıyoruz?

  • AVM hayatının dinamik bir süreç olduğu kesinlikle unutulmamalıdır.

Kapanan alışveriş merkezlerinin başarısızlığının arkasında henüz oturmamış ve yeterli yönetim becerisine sahip olmayan yöneticiler gösterilebilir. Dinamik bir süreç geçiren alışveriş merkezleri çok yönlü denge, düşünme, organizasyon becerisi, kontrol etkinliği, raporlama ve takip yeteneği gerektirir.

Etkili bir zaman planlaması ile, bütünlük sağlayan pazarlama iletişimi ve eksilmeyen bir motivasyon AVM’ler için hedeflenen başarının gelmesini sağlar.