Asaletli Duruş

Asaletli Duruş
Asaletli Duruş

Asaletli Duruş

Rosa Parks, Amerika’da işten eve dönmek için bindiği otobüste beyaz ırklı insana yer vermeyerek kanuna karşı geldi ve tutuklandı.

Yasa gereği, otobüste, siyah derili insanlar, beyaz derililere yer vermek zorundaydı. Aşağılanmalar, yapılan haksızlıklar nedeniyle bi hayli yorulan Parks, bu duruma karşı gelerek, ayakta duran beyaz derili insana yer vermek istemediğini, buna mecbur olmadığını soyledi. Bunun üzerine şoför tepki göstererek polisi çağırdı ve Parks tutuklandı.

Polis, 42 yaşındaki kadını kaba bir şekilde, güçlükle tutukladı.

Bu durum ilk başta çok dikkat çekmedi ancak daha sonra yapılan bir çok eylem ve direniş ile birlikte bu ayrımcı yasa iptal edildi.

Böylelikle, siyah insanların kaderini değiştiren Rosa Parks düşüncesini şu şekilde belirtti;

‘Aşağılanmak istemiyordum. Parasını ödediğim koltuktan kaldırılmak istemiyordum. Tutuklanmak gibi hevesim yoktu. Zaten işim başımdan aşkındı. Ancak o yol ayrımına gelince, direnişi seçmekte tereddüt etmedim. Çünkü buna artık yeterince katlandığımızı hissettim. Ne kadar taviz versek, ne kadar sussak, baskı da aynı oranda artıyordu.’

Tahammül sınırının aşıldığı, bunun karşısında kararlılıkla direnen ve dünyada iz bırakan bir kadının hikayesi, ben de dahil bir çok insana ilham vermiştir eminim..

Asaletli Duruş

Bazen, mantığımıza ters düşen durumları kabullenmek zorunda kalabiliriz. Tahammül gösterdikçe, itaat ettikçe kendimize zarar verdiğimizi fark ederiz. İşte o yol ayrımına geldiğimizde karar verme anı da gelmiş demektir. Mantığımıza uymadığı halde boyun mu eğmeliyiz? yoksa karşı gelerek sağlam ve kararlı mı durmalıyız?

Doğru olduğuna inandığınız, vicdanınızın sesiyle hareket ettiğiniz sürece adım atmaktan korkmayın. Bu şekilde girişimde bulunduğunuz her durumda mutlaka kazanan taraf olacaksınız. Her şeyden önce kendinize olan saygıyı ve güveni kazanırsınız. Gerisi mutlaka güzelliklerle gelecektir.

Kalbinizin sesiyle, içinize sine sine, sevdikleriniz ve sevildikleriniz ile birlikle bir ömür yaşamanızı dilerim.

Ceren Büyükyarın

1989'da İskenderun'da doğdu. 2008 yılında Çanakkale 18 Mart Üniversitesinden mezun oldu. Hemen ardından Anadolu Üniversitesi işletme fakültesine geçiş yaptı. İş hayatıyla birlikte okudu, mezun oldu. 2010 yılında Türk Telekom firmasında iş hayatına başladı. Görevini hala sürdürmektedir.