Rahim Kanseri Nedir?

Rahim Kanseri Nedir?
Rahim Kanseri Nedir?

Rahmin içindeki bir tabakanın hücrelerinden kaynaklı olarak görülen rahim kanseri, kadınlarda en yaygın ortaya çıkan kanser çeşitleri arasındadır.

Rahim Kanseri Nedir?

Rahim içerisinde düzenli bir şekilde kalınlaştıktan sonra adet dönemlerinde dökülmekte olan endometrium hücrelerinin neden olduğu ve sadece kadınlara özgü bir kanser türüdür.

Endometrium hücrelerinin anormal derecede çoğalarak görevinin dışına çıkmaya başlaması, rahim kanserinin meydana gelmesine neden olmaktadır.

Rahim Kanseri Nedenleri Nelerdir, Neden Olur?

Rahim kanserinin nedenleri, kesin olarak bilinmemekle birlikte bazı kimseler hastalık için risk grubunda yer alırlar. Aşağıdaki risk gruplarında yer alan kadınların, rahim kanserine yakalanma risklerinin daha fazla olduğu bilinmektedir.

  • Yaşın ilerlemiş olması, rahim kanserinin görülmesi için kadınlarda risk oluşturmaktadır.
  • Kadının geç menopoza girmesi de yine önemli bir risk oluşturmaktadır.
  • Normalden daha erken yaşlarda adet gören kadınlar, doğal olarak daha fazla östrojen hormonuna maruz kalmakta ve kanser için risk grubunda yer almaktadır.
  • Aşırı kilolara bağlı olarak fazla yağ dokusu, östrojen hormonunun daha fazla üretilmesine neden olur. Bunun neticesinde ise, rahim kanserinin olma olasılığı artar.
  • Kadınların orta yaşlara gelmeden gebelik yaşamaları, önemlidir. Hayatında hiç gebelik yaşamamış olan kadınlar, rahim kanseri için risk grubunda yer alırlar.
  • Tip 2 diyabet hastası kadınlarda, kanserin görülme olasılığı çok daha fazladır.
  • Meme kanseri olan kadınların, rahim kanserine yakalanma riskleri de daha fazladır. Meme kanserinde kullanılan hormon baskılayıcı ilaçların, kadının risk grubunda olmasına neden oldukları bilinmektedir.
  • Progesteron seviyesinin düşük östrojen seviyesinin ise yüksek olduğu polikistik over sendromu rahatsızlığı, rahim kanserinin oluşmasını tetikleyebilmektedir.
  • Kişinin farklı bir kanser tedavisinde maruz kaldığı radyasyon, yine kadının risk grubunda olmasına neden olmaktadır.

Endometrium Belirtileri Nelerdir?

İlk görülen belirtiler arasında, vajinal kanamalar öne çıkmaktadır. Menopoz döneminde görülen vajinal kanamalar ise, rahim kanseri için en önemli belirtiler arasında yer almaktadır.

Karında aşırı şişkinlik hissi ve karın ağrısı gibi belirtiler, rahim kanserinin belirtileri arasında yer alır. Ancak bu belirtilerin tek başına kanser için önemli birer belirti olduğunu söylemek mümkün değildir. Sadece menopoz döneminde ortaya çıkan vajinal kanamaların, tek başına önemli bir belirti olduğunu söyleyebiliriz.

Endometrium Tanısı Nasıl Konulur?

Uzman doktor, hastanın yaşadığı şikayetleri değerlendirerek hastanın öyküsünü dinler. Ardından ise fizik pelvik muayenesi yapılarak, hastaya transvajinal USG uygulanmaktadır. Bu kontroller sayesinde hastanın endometrium yapısı ve kalınlığı değerlendirilmeye alınır.

Kanserin kesin tanısı, endometrial biyopsi ile daha mümkündür. Tanı konulabilmesi için ihtiyaç duyulan dokunun alınamaması durumunda, kürtaj ve dilatasyon yöntemleri uygulanılarak doku alınır. Alınan endometrial tabaka örneği, patolojik incelemeye gönderilerek dokunun mikroskop ile incelenmesi gerekir.

Rahim Kanserinin Tedavisi

Kanserin evresine göre, farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu yöntemler, kısaca şunlardır.

Radyoterapi

Radyasyon tedavisi, cerrahi tedavi sonrası yapılmaktadır. Daha çok kanserin tekrar etme riskinin olduğu durumlarda, rahim alındıktan sonra yapılmaktadır.

Rahim Kanseri Ameliyatı

Rahim kanserinin tedavi yolları arasında fazlaca tercih edilenlerden biri olan ameliyatta tüpler, overler ve uterus çıkarılmaktadır. Bunların yanı sıra çevre dokulardan örnek alınması için, lenf nodlarının da çıkarılması gerekmektedir.

Jinekolog onkolog tarafından yapılması önerilen cerrahi tedavi yönteminin ilki, tedavinin en önemli aşamasıdır.

Hormon Tedavisi

Kanser hücrelerinin vücudun farklı bölgelerine yayılması durumunda, tümörün daha fazla büyümesini önlemek için hormon tedavisi yapılmaktadır. Hormon tedavisinde progesteron yüksek dozlarda hastaya verilmektedir.

Kemoterapi

Bu tedavi yönteminde ise, ilaçlar ile kanser hücrelerinin öldürülmesi hedeflenir. Kanser hücrelerinin vücudun farklı bölgelerine yayılması durumunda kan vasıtası ile verilen ilaçlar hücrelere ulaşarak, hücrelerin ölmesi sağlanmaktadır.