Nasıl Covid 19 Aşısı Olacağım?

Nasıl Covid 19 Aşısı Olacağım?
Nasıl Covid 19 Aşısı Olacağım?

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF)’dan yapılan açıklamada Covid 19 aşısı olmak isteyenler için işleyiş anlatıldı. Nasıl Covid 19 Aşısı Olacağım? Belli aralıklarla belli nüfus dilimlerine hem hastanelerde hem özel hastanelerde hem de aile hekimliklerinden randevu alınarak aşı yapılabilecek.

Nasıl Covid 19 Aşısı Olacağım?

Peki sistem nasıl çalışıyor? Öncelikle Bakanlığın duyurduğu yaş sınırı ve kronik hastalık olup olmamasına göre belli aralıklarla kişiler aşılanacak bu sıra gelmeden aşı olmak mümkün değil. Kişiler “e-nabız”dan HES uygulamasından “mhrs”den aşı olup olamayacağını öğrenebilecek ve bunun için hastaneler dahil tüm sağlık kurumlarından randevu alabilecek.

Randevu almadan kimseye aşı yapılmayacak. Bakanlık’tan paylaşılan yazıda da görüldüğü üzere hastanelerde bu konuda özel aşı odaları yapıldı. Bakanlık Türkiye’deki tüm hastaneleri, özel hastaneleri yazılarla uyararak hazırlık yapmalarını istedi.

Özel aşı odaları kurulmasını talep etti. Randevu saati gelince kişi randevu için ilgili sağlık kurumuna gidecek. Kişisel bilgileri sisteme işlenecek, aşı onamı alınacak ve aşı kare kodu alınarak aşı uygulanacak.

İkinci doz için randevu oluşturulup kişiye sms olarak gönderilecek. Kişi kendisinde gelişen sorunları “e-nabız” üzerinden mhrs ve HES kodu üzerinden bildirebilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz