Hamilelik Bulantısını Önlemenin Yolları

Hamilelik Bulantısını Önlemenin Yolları

Hamilelik bulantısı gebeliğin belirtisi olduğu gibi, hamilelik sürecinde de sıklıkla tekrar eden ve sosyal yaşantıyı etkileyen faktörlerden biridir. Hamilelik bulantısını önlemenin yolları arasında uygulayacağınız çeşitli yöntemler, bulantıların görülme sıklığını azalttığı gibi etkisini de en aza indirmektedir.

Hamilelik Bulantısını Önlemenin Yolları Nelerdir?

Hamilelik Bulantısını Önlemenin Yolları
Hamilelik Bulantısını Önlemenin Yolları

B6 Vitamini İçerikli Besinler

Bazı besinleri gebelikte mide bulantısı için ayriyeten tercih ederken, B6 vitamini içerikli besinleri de mide bulantısını önlemek için kullanabilirsiniz. Özellikle gebelik gibi hassas bir süreç içerisinde bulantı hapları kullanmanın doğuracağı sakıncaları da bu sayede önleyebilirsiniz.

Kaslarınızı Rahatlatın

Kaslarınızı rahatlatacak hareketler yapmanız, mide üzerinde oluşturacağı baskı nedeniyle bulantının etkilerini azaltacaktır. Özellikle karın bölgesindeki kasların rahatlaması, bulantının önemli ölçüde etkilerini azaltacak yöntemler arasında görülmektedir.

Bazı Baharatların Kullanımına Önem Verin

Hamilelik bulantısı nasıl önlenir? Sorusuna verilebilecek cevaplardan biri de, bu süreçte bazı baharatların kullanımına önem vermek olacaktır. Kimyon özü, rezene tozu ve tarçın gibi baharat türleri ishal, karın ağrısı ve mide bulantısı gibi gebelikte görülebilecek sorunların etkilerini azaltıcı özelliklere sahiptir.

Nefes Egzersizleri Yapmak

Nefes egzersizleri yapmak üst solunum yolları için faydalı olduğu kadar, bulantının azaltılmasında da önemli bir yardımcıdır. Burundan derin nefes alıp ağızdan vermek bulantıların etkisini azalttığı gibi, üçe kadar sayıp nefes almak ve sonrasında bırakmak gibi nefes egzersizleri de, bu konu da faydalı olmaktadır.

reklam

Limon Tüketin

Bir ya da iki dilim limon tüketmeniz, bulantının önlenmesinde yardımcı olacak yöntemlerden biridir. Hamile kadınlar üzerinde denenmiş olan bu yöntem, gebe kadınların mide bulantısını önemli ölçüde azaltmıştır.

Birkaç Nane Yaprağı Çiğneyin

Birkaç tane taze nane yaprağı çiğneyerek ardından yutmanız, semptomların azalmasında yardımcı olacaktır. Keskin kokusuyla aromaterapi etkisi gösteren nane, aynı zamanda nane çayı şeklinde de tüketildiğinde aynı etkiyi gösterecektir.

Zencefil Kullanımı

Hem normal süreçte hem de hamilelik sürecinde çeşitli şekillerde zencefil tüketimi, sağlık açısından önemli faydalar sunmaktadır. Hamilelik bulantısını önlemenin yolları arasında önemli bir yere sahip olan zencefil, yemeklerin içinde baharat olarak tüketildiği gibi zencefil çayı şeklinde de tüketilebilir.

Bulantının önlenmesinde zencefilin faydaları önemli olup, gebelikte stresi azaltması gibi farklı birçok faydası da bulunmuyor. Diğer yandan hamilelikte sık görülen sorunlardan biri olan kabzın önlenmesi için de zencefil tüketebilirsiniz.

Hamilelik Bulantısını Azaltmak İçin Tavsiyeler

Hamilelik bulantısını azaltmak için, yaşam ve beslenme koşullarınız da değişiklik yapmanıza faydalı olacaktır. Aşağıdaki tavsiyeleri dikkate almanız, bulantının önüne geçmek için ekstra faydalar sağlamaktadır.

  • Aşırı yağlı ve baharatlı gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmanız, reflü ile birlikte görülebilecek bulantıların önlenmesine yardımcı olur.
  • Aşırı yemek yemekten kaçınarak, daha az ve sık yemek yemeyi tercih edebilirsiniz.
  • Protein içerikli besinler ile beslenmeniz, bulantıyı azaltmak için önemlidir.
  • Vitamin ve mineral takviyelerinden kaçınmanız da bulantıyı önlemek için tavsiye edilir.
  • Fazla keskin kokular hamilelikte daha hassas bir şekilde hissedildiği için, mide bulantısına sebep olabilir. Bu yüzden keskin kokulardan kaçınmanız faydalı olacaktır.
Hepimiz hayat öğrencileriyiz. Öğrendiğimiz o dersleri ihtiyacı olanlara öğretmek de hayata, ailemize, arkadaşlarımıza, ülkemize, insanlara borcumuz. Bu sebeple hepimiz aynı zamanda bir öğretmeniz. -- İnsan "DeNiZiN" olmadığı yerde... "UmuT" adına MARTI olmalı... Olmalı ki kararmasın yarınlar.