Damaklarda Markalaşan Lezzet: Gaziburma Baklavaları

Damaklarda Markalaşan Lezzet: Gaziburma Baklavaları
Damaklarda Markalaşan Lezzet: Gaziburma Baklavaları

Damaklarda Markalaşan Lezzet: Gaziburma Baklavaları

Türk mutfak kültürünün önemli bir parçası olan baklavalar, Gaziburma ile eşsiz bir tada bürünüyor. Türkiye genelinde tadanların tavsiyesi ile hızla markalaşan Gaziburma baklavaları, özel formüle edilen içeriği ve yapım teknikleri ile baklava ve Gaziantep tatlıları arasında tercih edilmeye devam ediyor.

Sağlığa zararlı hiçbir katkı maddesinin kullanılmadığı Gaziburma ürünleri, 30 yılı aşkın bir süredir damaklarda bambaşka lezzetler bırakıyor.

Aile Geleneği İmalat Gaziburma Baklavaları

30 yılı geçen mutfak deneyimi ile eşsiz lezzetleri sizlerle buluşturan Gaziburma markası, aslında önemli bir aile geleneğini de yaşatıyor. Bu süreç içerisinde aileden gelen bir geleneğin özel teknik ve malzemelerle hazırlanması, baklava diğer şerbetli tatlıların özlenen lezzetini korumasını sağlıyor.

Geleneksel Gaziantep Lezzetleri

İstanbul Pendik’te hizmet veren Gaziburma, geleneksel Gaziantep tatlı kültürünü kaliteden ödün vermeden sürdürmeye devam ediyor. Uzun yıllarını tatlı imalatına vermiş seçkin ustaların geleneksel yöntemlerle hazırladığı tatlılar, online Gaziantep tatlı siparişi vermek isteyen binlerce kişiye hizmet veriyor.

Geleneksel yöntemlerle hazırlanan tatlılar tatlı severlerin özledikleri damak tadını sunarken, firma ürünlerinde yapay katkı maddelerine yer vermeyerek de sağlıklı ürünler imalatı konusunda asla ödün vermiyor. Böylelikle sağlıklı, besleyici ve enerji dolu ürünlerle tüketicileri buluşturuyor.

20’nin Üzerinde Baklava ve Tatlı Çeşidi

Gaziantep yöresine has usuller ile üretilen 20’den fazla tatlı çeşidinin imalatını yapan Gaziburma, farklı tatlı çeşitleriyle farklı damak zevklerine hitap ediyor.

Cevizli ve fıstıklı baklava, saray sarması, sütlü Nuriye, burma kadayıf, havuç dilimi, tulumba, billuriye, revani, künefe ve sütlaç gibi Türk mutfağında ayrı bir yeri olan sütlü ve şerbetli tatlıları ile Gaziburma, tam bir lezzet gurmesi!

1984 yılından günümüze kadar temizlik ve sağlık konularında ödün vermediği gibi kalitesinden de ödün vermeden üretim yapan Gaziburma, M. Sait BUDUMLU ve oğulları ile ortaya çıkan bir girişimdir. İlk günden itibaren eşsiz Gaziburma baklavaları ve tatlıları yiyenlerin büyük beğenisini kazanmış, sonraki süreçte de bu efsane lezzetler dilden dile yayılarak Türkiye genelinde ün kazanmıştır.

Taze Ürünler Ustaca Harmanlanıyor

Gaziantep’ten özel olarak getirilen Antep fıstığı özenle seçildikten sonra, baklavalarda kullanılıyor. Glikoz içermeyen enfes şerbeti doğal pancar şekeri ile ustaca hazırlandıktan sonra, tatlılara lezzet katarak hayranı olduğunuz tada ulaşıyor.

Diğer yandan tüm tatlı çeşitlerinde birinci sınıf un kullanılırken, sütlü tatlılarda ise günlük taze süt kullanılıyor. Geleneksel tariflerin ustaca hazırlandığı Gaziburma tatlıları, uzun yılların vermiş olduğu tecrübesi ile Pendik’te ki işletmesinde hizmet verirken yakın zaman öncesinde de online dünyaya açılarak, eşsiz lezzetlerini tüm Türkiye ile buluşturmaya başladı.

Damaklarda Markalaşan Lezzet: Gaziburma Baklavaları

Muhteşem Bir Su Böreği Deneyimine Hazır mısınız?

Gaziburma efsaneleşen tatlı lezzetlerinin dışında, yine doğal ve kaliteli malzemeler ile üretilen su böreği ile de dikkat çekiyor. Her zaman taze ürünler ile müşterilerine hizmet veren Gaziburma ile tanıştığınızda, kesinlikle müdavini olacağınızı söyleyebiliriz.