Hamilelikte Tüketilmesi Gereken En İyi Besinler

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken En İyi Besinler
Hamilelikte Tüketilmesi Gereken En İyi Besinler

Gebelik dönemi, kadınların birçok konuda dikkat etmesi gereken en önemli süreçtir. Hamilelikte tüketilmesi gereken en iyi besinler, bu sürecin önemli bir parçası olmalıdır.

Düzenli şekilde gebelikte sağlıklı beslenme için bu yiyeceklerin tüketilmesi, anne ve bebek sağlığı açısından önemlidir. Gerek gebeliğin olumsuz etkilerini azaltmak ve gerekse bu önemli süreçte ideal bir şekilde beslenmek, bebek ve anne sağlığına büyük katkılar sunmaktadır.

Gereksiz kalori alımları yerine, mineral ve vitamin bakımından zengin yiyeceklerin tüketilmesi gerekir. Bu süreçte ideal kilonuzu korumak da önemlidir. Bunun için de yine beslenme koşullarına ayrıca dikkat edilmesi gerekir.

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken En İyi Besinler
Hamilelikte Tüketilmesi Gereken En İyi Besinler

Tüketilmesi Gereken En İyi Besinler

Bebek ve anne sağlığı bakımından fazlaca önemli olan vitamin ve minerallerden bazıları şunlardır:

D vitamini: Kalsiyumun etkili bir şekilde vücuda yayılarak görevini yerine getirmesi ve aynı zamanda bağışıklık sisteminin bu süreçte güçlü olması için de düzenli olarak, d vitamini içerikli besinler tüketilmelidir. Gebelikte günlük 600 ıu d vitamini almak idealdir.

Omega 3 yağ asitleri: Özellikle DHA gibi omega 3 yağ asidi çeşitleri, anne karnındaki bebeğin göz ve beyin gelişimi için önemlidir. Hamilelik sürecinde günlük 200 ve 300 miligram arasında omega 3 yağ asidi alınmalıdır.

Kalsiyum: Bebeğin sinir sistemi, kemik ve diş yapısı üzerinde oldukça faydalı etkileri bulunan kalsiyum içerikli besinler, ihmal edilmeden alınmalıdır. Uzmanlar günlük 1000 miligram kalsiyum alınmasının, gebelikte faydalı olduğunu belirtmektedir.

Demir: Normal süreçte yetişkin bir insanın alması gereken demir miktarı, yaklaşık olarak 18 miligramdır. Gebelik döneminde ise en az 25 miligram demir alınması tavsiye edilir. Bebeğe oksijen taşıyacak kanın sağlıklı bir şekilde yapılması için, günlük demir alımına dikkat edilmelidir.

Folik asit: Özellikle nöral tüp problemlerini azaltan folik asit, genel olarak anne ve bebek sağlığı için önemli mineraller arasındadır. Hamilelikte minimum 600 mikrogram folik asit alınması tavsiye edilir.

İyot: Bebeğin sinir ve beyin sistemi üzerinde olumlu etkiler gösteren iyot, hamilelikte günlük en az 290 mikrogram seviyesinde alınmalıdır.

Protein: Somon balığı ve diğer balık çeşitleri, tavuk eti, yumurta ve badem gibi kuruyemişlerde bol miktarda bulunan protein, her kilo için ortalama 1 gram alınmalıdır. Yani 55 kilo olan bir anne adayı, günlük 55 gram protein almalıdır.

Yukarıda sayılan vitamin ve minerallerin dışında, vücudun ihtiyacı olan tüm mineral ve vitaminler gebelik sürecinde en az %20 oranında fazla alınmalıdır. Bu sayede hem bebeğin sağlıklı gelişimi ve hem de annenin sağlığı korunmuş olacaktır.

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken En İyi Besinler Nelerdir?

onun

Bir yemek olmasa da, gerek gebelikte ve gebelik dışında hayati sıvı kaynağı olan su düzenli olarak tüketilmelidir. Ortalama 50 kilo olan birinin günlük su ihtiyacı, en az 1,5 litredir.

Gebelik sürecinde ise aynı kiloya sahip olan kişinin, ortalama 2 litre su içmesi tavsiye edilir. Bu süreçte vücut ağırlığının 50 kilonun üzerinde olduğunu varsayarsak, günlük 2.30 ile 3 litre arasında su tüketilmesi gerekir. Vücutta yeni hücrelerin oluşumu için önemli olan su, vücut fonksiyonlarının tam anlamı ile yerine gelmesi için de önem taşımaktadır.

Vücudun uzun süre susuz kalması halinde tüm sistemler ihtiyaç duydukları suyu, organlar üzerinden karşılamaya başlayacaktır. Böyle bir durumda da başta anne sağlığı olmak üzere bebek sağlığı da riske girecektir. Aynı zamanda gebelikte kabızlık ve erken doğum riskini önlemek için de, mutlaka gün içerisine yayarak en az 2 litre su içilmesi gerekir.

 

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken En İyi Besinler
Kurutulmuş Meyveler

Kurutulmuş Meyveler

Özellikle kuru kayısı, kuru erik, hurma ve kuru incir gibi kurutulmuş meyveler, demir içeriği bakımından da zengindir. Hamilelikte konsantrasyon sağlamak için önemli olan bu besin kaynakları aynı zamanda potasyum, antioksidan, lift ve d vitamini bakımından zengin meyvelerdir.

Kurutulmuş meyveler gibi kurutulmuş domates gibi çeşitli sebzelerde tüketilebilir. Ancak özellikle kurutulmuş sebzelerin tüketiminde biraz daha dikkatli olunması gerekir. Kurutulmuş meyvelerin taze meyvelerden daha yüksek kaloriye sahip oldukları da unutulmamalı, hamilelikte kilo almamak için kalori miktarına dikkat edilmelidir.

Az Yağlı Süt

Anne sağlığı bakımından önemli olduğu kadar, anne karnındaki bebeğin kemik ve diş gelişimi için de hamilelikte süt tüketimi önemlidir. Aşırı miktarda süt tüketmek ishal gibi farklı sindirim sistemi problemlerine neden olacağı için, günde en fazla 2 bardak az yağlı süt tüketilmesi yeterli olacaktır.

Protein bakımından zengin olan süt aynı zamanda iyot ve d vitamini gibi farklı mineral ve vitaminler bakımından da zengindir.

Kinoa Tohumu

Hamilelikte tüketilmesi gereken en iyi besinler arasındaki kinoa tohumu, potasyum, magnezyum, protein, demir, lif ve çinko gibi mineraller açısından zengin bir içeriğe sahiptir.

Fasulye veya patates yemekleri içerisinde tercih edebileceğiniz kinoa tohumları, farklı şekillerde de tüketilebilir.

Tatlı Patatesler

Ortalama bir tatlı patates, günlük a vitamini ihtiyacınızın daha fazlasını karşılamaktadır. Tatlı patates, yetişkin bir insanın ihtiyaç duyduğu a vitamininden  %400 daha fazla a vitamini içerir.

Yüksek vitamin içeriği nedeni ile aşırıya gitmeden haftada birkaç kez tatlı patates çeşitleri tüketebilirsiniz. Diğer günler ise a vitamini ihtiyacınızı, farklı besin kaynaklarından karşılayabilirsiniz.

Muz

Sindirim sisteminin rahatlaması ve mutluluk hormonu salgılaması gibi önemli faydaları bulunan muz, gebelikte şişkinlik problemine neden olan fazla sodyum içeriğinin idrar yolu ile atılmasını sağlar.

Potasyum zengini olan meyvelerin başında gelen muzun, gebelikte görülen mide bulantısını azalttığı da bilinmektedir. Muzu tek başına tüketebileceğiniz gibi, içerisine 50 gram kadar fıstık ezmesi ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Yulaf Ezmesi

Yüksek lif içeriği ile sindirim sisteminde önemli faydaları bulunan yulaf, gebelikte tüketilmesi gereken en iyi besinler arasındadır. Bebeğin diş ve kemik sağlığı üzerinde faydaları bulunan yulafın, hamilelikte önemli ihtiyaçlardan biri olan magnezyum bakımından da zengin olduğunu söylemek gerekir.

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken En İyi Besinler
Yumurta Çeşitleri

Yumurta Çeşitleri

Kümes hayvanlarına ait tüm yumurtalar, yüksek miktarda d vitamini ve protein içerir. Aynı zamanda kalsiyum bakımından da zengin olması nedeniyle düzenli yumurta tüketmek, beyin iskelet ve kas sistemi üzerinde olumlu etkiler sağlar.

Somon Balığı

Soğuk su balıkları arasında faydalı içeriklere sahip somon balığı, e ve a vitamini bakımından zengindir. Aynı zamanda omega 3 yağ asitleri açısından da zengin olan somon balığı, haftada bir kaç porsiyon şeklinde tüketilebilir. Somon balığı dışında diğer balık türleri de, haftalık beslenme rutininizde 2 veya 3 porsiyon şeklinde bulunabilir.