Tamam mı? Devam mı?

Tamam mı? Devam mı?
Tamam mı? Devam mı?

Tamam mı? Devam mı?

Hayatımız hep iyisiyle kötüsüyle hikayelerle dolu. İyileri yanımıza kar sayıp, kötü olaylardan ders çıkarıp devam ederiz yolumuza, daha da güçlenerek.. ‘Bunun da altından kalktım’ deyip küçük bir gurur yaşarız iç dünyamızda. Hatta bu o kadar iyi gelir ki ruhumuza, ‘sıradaki sorun hangisi?’ deyip bekleriz kendimizle yarışırcasına. Yeter ki psikolojimizi dengede tutmayı başarabilelim.

Hayat en zor sınav. Düşmek de var kalkmak da. Bu hayatı anladığım kadarıyla, kimse düştüğü için değil, kalkamadığı için kaybediyor bu sınavı.

Ben sıkıntılı zamanlarımda kendi kendime hep şunları söylerim;

“Bu sıkıntıyı yaşaman çok normal çünkü bu dünyada sınav veriyorsun ve güçleniyorsun.
En büyük acılar bile geçiyor. Kabullen. Zamanla geçecek. Altından kalkarsın biliyorum.
Rabbim’in bana verdiği mesaj ne? Acaba bu sorun içinden çıkaracağım ders hangisi? Ya da sonun başlangıcı, bana hangi kapıları açacak?” sorularıyla ipuçları bulmaya çalışırım.

Böyle düşünüldüğü zaman sorun yaşamaktan korkmuyor insan. Hatta keyifli bile olabiliyor.

Herkes ister mutlu olmayı, hayal ettiği her şeyi gerçekleştirmeyi ama bazen ne yaparsan yap, tüm samimiyetinle, tertemiz niyetinle, özverinle çabala, olmayınca olmuyor.. Böyle olunca da çocuk gibi küsüp ‘ben oynamıyorum’ dediğinizde, hayatın getireceği kötü sürprizlere ve depresyona girmeye hazırlıklı olun derim. Bu, kendimize yapacağımız en büyük kötülük olur. Acımızı, üzüntümüzü yaşayıp hayatımıza devam etmek zorundayız. Hayat beklemiyor, affetmiyor. Hızlıca akıp gidiyor. Yine günlük koşuşturmalar, egzersizler, sağlıklı yiyecekler, eşle dostla yapılan sohbetlere devam edelim. Kitap okuyalım ya da resim yapalım. Bir kova dolusu çikolata ya da anlık mutluluk veren videolar, programlar yerine, bunlara sarılalım.

Tamam mı? Devam mı?

Psikolojik anlamda çok büyük sınav verdik, bedeller ödedik bu sene. Öyle bir sene geçirdik ki.. Tüm dünyayı saran Covid-19 salgını, salgının beraberinde getirdiği işsizlik, maddi ve psikolojik sorunlar, depremler, yangınlar, saldırılar, çığ felaketi, uçak kazaları, ırkçılığa bağlı katliamlar, cinayetler, yarım kalmış hikayeler..

Kalan sağlar olarak, dört gözle bekliyoruz seni 2021. Umudumuz, beklentimiz çok yüksek senden. İyi olacak diyelim ki öyle olsun. En azından pozitif düşünceyle çağıralım güzel günleri.

Her şeye rağmen umudum var. Güzel şeyler olacak. Tabi ki buna inanıyorum. Her zaman ve her durumda inanacağım..

Ceren Büyükyarın