Oyun Teknolojilerinin Hayata Etkisi

Oyun Teknolojilerinin Hayata Etkisi

Hemen hemen hayatımızın birçok yerinde karşımıza çıkan oyunlar daha çok genç nesiller üzerinde etkili olabilmektedir. Peki Oyun Teknolojilerinin Hayata Etkisi nedir?

Zaman

Bazı oyunların saatler sürmesi ve günün çoğunu alması üzerine yetişkinler tarafından uyarılar söz konusu olabiliyor.

İçerik

Aynı zamanda oynanan oyunun içeriği de bu uyarıların sebebi olmaktan kaçamıyor. Gelişen teknolojiyle birlikte birçok konuda geliştirilen uygulama ve yazılımlar kişinin tercihi üzerine seçiliyor. Ancak bazı oyunların şiddet temalı olması ve kötü davranışlara yönlendirmesi kişi psikolojisi üzerinde olumsuz etkilere sahip olmaktadır. Seçilen oyun oynandıktan sonra fazlasıyla içselleştirip kendi ailesine ve çevresine zarar veren kişiler de yadsınacak bir seviyede değil. Bu sebeple kişinin seçtiği oyun aynı zamanda o kişinin günlük yaşantısını da etkilemektedir. Olumlu veya olumsuz birçok durumun nedenleri arasında oyunlar olabilmektedir.

Oyun Teknolojilerinin Hayata Etkisi

Oyun Teknolojilerinin Hayata  Etkisi
Oyun Teknolojilerinin Hayata Etkisi

Yararlı Oyunlar

Birçok olumsuz etkisinden sonra insan üzerinde olumlu etkiler bırakan oyunları da söylememek olmaz. Doğru ve iyi işlere yönlendiren uygulamalar sayesinde şiddetten uzaklaşan çocukların varlığına rastlıyoruz. Bu sebeple oyun teknolojilerine merakı olan insanlara oyun alırken kişinin psikolojisine ve hayatına nasıl yansımaları olacağı da düşünmek gerekiyor. Sonradan önüne geçemediğimiz birçok problem ile karşılaşabiliriz.

Yetişkinlerin Oyun Üzerine İlgisi

Geçmiş dönemlerde daha çok çocuklar üzerinde etkili olan oyun teknolojileri ve yazılımlar son zamanlarda yetişkinler tarafından da ilgiyle takip edilmektedir. Çocuk ve yetişkinlerin beraber oynadığı oyunlar da oldukça fazla görünüyor.

Eğlence ve zaman geçirme aracı olarak kullanılan oyunlar seçilen ses sistemi ve kaliteye göre de alıcı buluyor. Oyunun görüntüsü, içerisindeki oyuncuların kıyafetleri ortamı ne kadar gerçekçiyse alıcı için de o kadar istek buluyor.

Oyun Teknolojilerinin Hayata Etkisi

Artan teknoloji sayesinde oyunun içinde ve kendisinde birçok yenilikler dikkatten kaçmamaktadır. Herkes kendi tercihine göre konsol veya bilgisayardan oynayacağını belirleyerek ona göre oyunlar alıyor.

Telefonda oynamak isteyenler için de birçok uygun fiyatlı uygulamalar kullanıcıların huzuruna sunuluyor. Fiyatların uygun olması ve oyunların kaliteli olması herkes tarafından alıcı bulmasında etkili olan faktörler arasında yerini alıyor.

Son zamanlarda sanal gerçeklik oyunları ve açık kaynaklı oyunlar da oldukça ilgi duyulan yazılımlar arasında görülüyor.

Selçuk Softa