”Arafta Aşk” tanıtım

”Arafta Aşk” tanıtım

“Bu benim ülkem… Bu topraklarda doğdum, bu topraklarda büyüdüm ben. Burada âşık oldum ilk kez. İlk gözyaşlarımı burada döktüm. En sevdiklerimi burada kaybettim. En büyük pişmanlıklarımı da burada yaşadım. Oysa şimdi;  köklerini kaybetmiş bir haymatlos gibiyim. Ne buraya nede başka bir yere ait hissediyorum kendimi. Arada kalanlardan biriyim ben de. Ve tüm arada kalanlar gibi, ben de bir yabancıyım. Burada olmamalıydım… Bu yolculuğa hiç çıkmamalıydım.”

***

''Arafta Aşk'' tanıtım
”Arafta Aşk”

Yardımcı editörlüğünü üstlendiğim, düzelti ve yayıma hazırlık aşamalarını editörümüz Mehmet Bozkurt ile birlikte takip ettiğim; ilk göz ağrım, editörlük maceramın ilk meyvesi ve ilk hevesi… Ege’den kıtalar ötesine uzanan, arafta kalmış insanların hazin aşk hikâyesini anlatan Arafta Aşk; değerli yazarımız Yüksel Sarı’nın kaleminden Temmuz 2020’de İnkılâp Kitabevi bünyesinde yayınlandı. Okurken gözyaşlarınıza hâkim olamayacağınızın garantisini verebileceğim bu kitabın temeline bir aşk dramının yerleştirilmesinin yanı sıra; doğanın katledilmesi ve çarpık kentleşme, Doğu-Batı çatışması, mülteci sorunu gibi küresel sorunlara da değiniliyor. Böylelikle bir “aşk romanı” kimliğinden sıyrılıp “sosyal roman” kimliğine kavuşmuş oluyor. Bodrum’da başlayıp Amerika’ya uzanan, kariyeri ve aşkı arasında tercih yapmak zorunda kalan arafta bir gencin hikâyesiyle birlikte; genel hatlarını Bodrum güzelliklerinin oluşturduğu başarılı ve sanatsal doğa betimlemelerinin, Yunan mitolojisine dair unsurlara yer verilmesinin de kurguyu oldukça ilgi çekici hale getirdiğini söyleyebilirim.

***

reklam

“Ey insanlıktan nasibini almamış ahlak yoksunları!.. Kibir ve açgözlülükle dünyayı yaşanılmaz hale getiren hilekarlar!.. Sizin yurtlarını talan edip yaşanmaz hale getirdiğiniz o insanlar, şimdi sadece ama sadece hayatta kalabilmek uğruna, en zor ölümleri göze alarak, akın akın size geliyorlar. Çok övündüğünüz, yere göğe sığdıramadığınız o medeniyetinizden, insan haklarınızdan ve demokrasinizden onlar da yararlanabilmek istiyorlar. Peki ama! Neden korkuyor, neden kapatıyorsunuz kapılarınızı? Neden büyük duvarlar örüp, dikenli teller çekiyorsunuz zor durumdaki bu insanların önüne?”

”Arafta Aşk” tanıtım

Roman henüz bir dosya halindeyken elime ulaştığında, beni en çok sarsan bu paragraf olmuştu. Romanın genel kurgusu sürükleyici ve hazin bir aşk hikâyesiyken, küresel anlamda büyük bir problem olan “mülteci sorunu” na bu şekilde yer vermesi dosyanın benim için en etkileyici kısmıydı. Detaylı inceleme sırasında bu paragrafları kaç defa okuduğumu saymam dahi mümkün değil. 2015’te kıyıya vuran cansız bedeniyle tüm dünyayı derinden etkileyen Aylan Bebek’in hikâyesine değinilmesi de kitabın bendeki değerini kat kat artırdı diyebilirim. Öte yandan Bodrum’a dair verilen doğa tasvirlerinin etkileyiciliği, hiç görememiş olmama rağmen 90’lardaki Bodrum’a karşı derin bir özlem yarattı içimde. Elbette bu sebeplerin dışında, Yüksel Sarı gibi değerli bir yazarın kaleminden çıkan satırları inceleyebilmek oldukça mühim oldu benim için. Bana bu şansı sunduğu için başta akıl hocam editör Mehmet Bozkurt olmak üzere İnkılâp ailesine teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Arafta Aşk’ın, hem hüzünlü aşk hikâyesiyle hem de küresel sorunlar açısından okuyucuda farkındalık yaratma çabasıyla, kalplerinize dokunabileceğine canı gönülden eminim. Herkese keyifli okumalar diliyorum.

Yardımcı editör: Saliha Ulusoy

 

Haber, Gündem, Siyaset, Tarih, Atatürk, Sağlık, Yaşam, Sanat, Teknoloji, Köşe Yazıları okumak için bizi seçmiş bulunuyorsunuz. O zaman tekrar hoşgeldiniz :)) Haber Galerisi Yönetimi