2021 yılı Bitcoin için ne getirecek?

2021 yılı Bitcoin için ne getirecek?
2021 yılı Bitcoin için ne getirecek?

KriptoVeteran ekibi yorumladı; 2021 yılı Bitcoin için ne getirecek?

Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasından, kurumsal yatırımcılara kadar önemli gelişmeler, Erkan Öz, Cemil Şinasi Türün ve İsmail Hakkı Polat tarafından altıncısı gerçekleştirilen KriptoVeteran Bitcoin özel yayınında değerlendirildi. Buluşmada Bitcoin arzı ve yaşanabilecek kıtlık ihtimalinden bahsedildi. 2021 yılının Bitcoin için kurumsal yatırımcılar ve rezerv tutanlar açısından keşif yılı olacağı dile getirilerek sürpriz gelişmelerin yaşanacağına dikkat çekildi.

2021 yılı Bitcoin için ne getirecek?

Her ay kripto para ve blokzincir teknolojisine dair önemli haberlerin ve ön görülerin paylaşıldığı KriptoVeteran buluşmalarının altıncısı BTCHaber.com platformunda gerçekleştirildi. Kripto para dünyasının önemli isimlerinden Cemil Şinasi Türün, Erkan Öz ve İsmail Hakkı Polat, BTCHaber.com canlı yayınında pandemi, ABD seçimlerinin Bitcoin üzerindeki etkisi ve 2021 yılı Bitcoin beklentileri gibi güncel gelişmeleri ele aldı. Paribu sponsorluğunda İsmail Hakkı Polat’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen KriptoVeteran yayınında, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasından, kurumsal yatırımcılara kadar birçok konuda önemli bilgiler paylaşıldı.

 

Tüm dünyada en popüler kripto para birimi olarak bilinen ve kullanılan Bitcoin’in mevcut ve gelecek dönem analizlerinin görüşüldüğü yayında Ekonomi Gazetecisi Erkan Öz ABD’deki seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasının fiyat açısından Bitcoin’e negatif etki yapabileceğini dile getirdi. Altın, gümüş ve Bitcoin için olumlu olabilecek sonuçlardan da bahseden Öz; Joe Biden senatoyu alırsa, Kamala Harris’in de oyuyla demokratlar üstünlük sağlayacak. Eğer bu olursa 7 trilyon dolarlık devlet harcamaları yapılabilir.Bu altın, gümüş ve Bitcoin için olumlu olacak bir konu.” dedi. Bitcoin’in COVID-19 aşısıyla alakalı olarak gelen pozitif haber akışından etkilenmediğini de belirten Öz, Bitcoin’in artık diğer piyasalardan ayrıştığını ve halving etkisi altında olduğu için bu tip haberlerden etkilenmediğini belirtti.

 

Bitcoin kıtlığı gerçek mi?

MicroStrategy, Square, PayPal gibi kurumlardan gelen alım taleplerinin Bitcoin kıtlığına sebep olabileceğine dair haberlerin görüşüldüğü yayında Bitcoin’in sınırlı arza sahip olmasının negatif bir durum gibi yansıtıldığını söyleyen Cemil Şinasi Türün, ekonomi alanında uzmanlaşmış kişilerin dahi bu yanlışı düzeltmediklerine dikkat çekti.

Asıl kıtlığın Apple gibi büyük şirketlerin Bitcoin satın alarak onları soğuk cüzdanlara çekmesiyle yaşanacağını ifade etti. Erkan Öz, Bitcoin’in rezerv anlamında kullanılmasıyla beraber kıtlık yaşanabileceğini vurguladı.

Üçüncü Bitcoin devrinin, rezerv devri olacağını ifade eden Öz; “İran tüm dünyada Bitcoin madenciliğinin yüzde 3’ünü yapıyor. Bitcoin’le dolar dışında bir sistemle ithalat yapacaklar. Fakat daha sonra anlayacaklar ki BTC sürekli değerleniyor. Bunu rezerv olarak bırakmak daha mantıklı. Bu yöntemi daha sonra bütün merkez bankaları takip edecek. Bitcoin’e ilk başta bilgisayarla ilgilenenler, daha sonra suç işleyenler, ardından 2017’de ortalama vatandaşlar, şimdi kurumsal yatırımcılar ilgi gösteriyor. Merkez bankaları içinse henüz yolun başındayız. Devletler işin içine girdiğinde yüksek hızlı artışlar göreceğiz. Bitcoin’in rezerv olarak kullanılması esas kıtlığı oluşturacak nokta.” dedi.

 

2021 yılı Bitcoin için ne getirecek?

Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyeye ulaşmasından sonra Bitcoin’in gelecek dönem ön görüleri de epey merak edilmeye başladı. Bu alanda kripto para kullanıcılarının beklentilerine dair ön görüde bulunan Erkan Öz, 2021 yılının Bitcoin için kurumsal yatırımcılar ve rezerv tutanlar açısından keşif yılı olacağını dile getirdi. Bitcoin’in tabana yayılmasının çok önemli olduğunu dile getiren Cemil Şinasi Türün; “Bitcoin’e hem kurumsal hem de bireysel talep, yükselişi beraberinde getiriyor. 2021, Bitcoin için sürpriz yükselişlerin yaşanacağı bir yıl olacak.” dedi. İsmail H. Polat ise Bitcoin’deki bu yükselişin son ciddi yükseliş olacağını ve daha sonra fiyatın tıpkı altın gibi istikrarlı olacağını dile getirdi. Erkan Öz ayrıca 2022’de Bitcoin için düşüş öngördüğünü ifade ededen Öz; “Grafiğe baktığımız zaman her çıkıştan sonra Bitcoin’de büyük bir düşüş görünüyor. Bu normal akış, Bitcoin’in hızlı değerlenmesini istemiyorum. Bitcoin bu kadar hızlı giderse çok düşman kazanabilir. Bitcoin 1 milyon dolara vurabilir, ben olmaz demiyorum. Bu sene bu kadar hızlı bu değere gelmesinin iyi olmayacağını ve bunu arzu etmediğimi söylüyorum.” dedi.