Ayağa kalkmak için neyi bekliyoruz?

Ayağa kalkmak için neyi bekliyoruz?
Ayağa kalkmak için neyi bekliyoruz?

Ayağa kalkmak için neyi bekliyoruz?

Sahaflardan bulduğum Ortaokul kitaplarında 1930- 1950’li yıllarda öğrencilere tohum, toprak, tarım, mevsimler, ürünler hakkında geleceklerini aydınlatacak bilgiler verilmiş.

Buğday, pamuk, mercimek, fasulye ve daha yüzlerce çeşit yerel tohumlarla örnek üretimler yapılmış deneyler gerçekleştirilmiş.

Uygulayarak öğrenmişler, dokunarak tanımışlar tohumu toprağı.

Bir tohum nasıl çimlenir, bir fide ne zaman toprağa ekilir, bir ağaç nasıl dikilir, budama, hasat, imece her şey uygulamalarla verilmiş öğrencilere.

Ayağa kalkmak için neyi bekliyoruz?

Gözlem yaparak ekmişler tohumları, uygulamalarla hazırlamışlar ödevlerini, heyecanla beklemişler bir tohumun çimlenmesini, bir ağacın çiçeğe dönmesini

Şimdilerde, 65 yaş üstünü sözde korumaya almaya çalışanlar, onların bu bilgilerle bu donanımla yetiştiklerini göz ardı ediyorlar.

Onların bir bardakta pamuk için de fasulye çimlendirdiğini, fasulyelerle alfabeyi öğrenip okumaya geçtiklerini unutuyorlar.

“Milli Ekonominin Temeli Tarımdır” diyen Atamızın Tarım politikaları ve Atatürk Orman Çiftliğinin Kuruluş İlkelerini örnek alarak eğitimde yeniden kalkınmak zor değil.

Eğitim sisteminde uygulamalı tarım eğitimleri, zehirsiz tarım okulları, ve bu programlar içerisinde ki çeşitlilik ülkemizin ve dünyanın güvenli gıdaya ulaşması için önemli bir adım olacaktır .

Görev bekleyen Ziraat Mühendislerimiz, Teknikerlerimiz, Ziraat Fakültelerimiz, Tarım Okullarımız, Kooperatiflerimiz, Tohum Derneklerimiz hep birlikte başarmak için neyi bekliyoruz.

Anadolu’nun, Trakya’nın bereketli topraklarını sadece ata tohumlarıyla doyurmak için neyi bekliyoruz.

İnsanlığa güvenli gıda sunarken, gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmak için neyi bekliyoruz.

Milli Tarımda yeniden kalkınmak, yeniden yedi bölgemizi tarım cenneti haline getirmek için neyi bekliyoruz.

Cumhuriyetin ilk dönemlerindeki eğitim sistemini, Köy enstitüleri modelini her alanda hayata geçirmek ve yaralarımızı yeniden sarıp sarmalamak için neyi bekliyoruz.

Yolumuz uzun zorlu ancak başarmak imkansız değil 🌱🌱

Yeter ki isteyelim, hep birlikte başaracağız 🌱