İstanbul’un Yeşil Cenneti Beykoz’da Boğaz Turu

İstanbul’un Yeşil Cenneti Beykoz’da Boğaz Turu
İstanbul’un Yeşil Cenneti Beykoz’da Boğaz Turu

İstanbul’un Yeşil Cenneti Beykoz’da Boğaz Turu

Boğaz sefası, herkesin hayal ettiği ancak çoğu zaman vakit ayırmadığı bir etkinliktir. Yaşadığımız bu güzel şehrin kıymetini bilmenin en güzel yöntemlerinden biri boğaz turudur. Kiralık tekne sayesinde İstanbul’un Avrupa ve Anadolu Yakaları’ndaki pek çok yalıyı ve eseri tanımanız ve İstanbul silüetini doyasıya seyretmeniz mümkündür. Turistlerin her zaman ilgisini çekmiş olan boğaz turları, Türkiye’nin herhangi bir şehrinden İstanbul’a gelmiş veya İstanbul’da yaşayanlar için de oldukça kıymetlidir. Bu metinde İstanbul’un koruları ve balıkçılarıyla dikkat çeken Beykoz’da boğaz turunun detaylarından bahsedeceğiz.

İstanbul’un Yeşil Cenneti Beykoz’da Boğaz Turu

Beykoz Boğaz Turu

 

%60’ı yeşil alandan oluşan ve Abraham Paşa Korusu ile Mihrabad Korusu’nu içeren Beykoz, kiralık tekne ile izlendiğinde mükemmel bir manzara sunar. Kıyıya yakın ilerleyen bu tekne, Beykoz’un tüm güzelliklerini gözler önüne serer.

 

Beykoz boğaz turunda görebileceğiniz yapı ve yerler çeşitlidir. Bunlardan biri İtalyan mimar Delfo Seminati tarafından tasarlanan Hidiv Kasrı’dır. Ayrıca Anadolu Kavağı, Anadolu Feneri, Poyraz Köy, Riva, Cumhuriyet Köyü, Ali Bahadır, Değirmen Dere, Bozhane, Göllü Köyü, Akbaba ve Polonezköy bu bölgede ilgi çeken farklı yerlerdir.

Beykoz Boğaz Turu sadece yeşillik bakımından değil, aynı zamanda yalılarıyla da oldukça zengindir. Anadolu Hisarı’nın önünde yer alan Riyaziyeci İzzet Bey adındaki yalı, bunlardan biridir. Boğaziçi Rehberi isimli kitabın yazarı İzzet Bey, zamanının değerli öğretmenlerinden biriydi. İstanbul’daki yalıların çoğu 2 katlı, alçak yapılardır. Ancak Komodor Remzi Bey Yalısı, uzunlamasına yapısıyla dikkat çekmektedir. Zarif Mustafa Paşa Yalısı, burada yaşayan ve Osmanlı İmparatorluğu’nun önemli valilerinden biri olan Mustafa Paşa’nın bu önemli konuma ragmen mutevazı bir hayat sürmesini ifade etmek için başına zarif sıfatını almıştır.

 

Beykoz Boğaz Turu’nu kıymetli kılan ayrıntılardan biri de Boğaziçi’nin en eski yalısı olan Amcazade Hüseyin Paşa Yalısı’nın burada yer alışıdır. Daha sonra karşımıza çıkan Nuri Paşa Yalısı ve Marki Necib Bey Yalısı sırasıyla Koçlar’a ve Demirörenler’e aittir. Anadolu Hisarı’nın Kanlıca tarafındaki son yalısı olan Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı, bahçesiyle meşhurdur. Prenses Rukiye Yalısı ise Boğaziçi’nin üçüncü en büyük yalısıdır. Yağlıkçı Hacı Raşid Bey Yalısı, Kadri Paşa Yalısı, Ferruh Efendi Yalısı, Nazım Paşa Yalısı, Eczacı Edhem Pertev Yalısı, Doktor Ali Mazhar Bey Yalısı, Hacı Ahmed Bey Yalısı, Mehmed Muhtar Bey Yalısı, Saffet Paşa Yalısı, Yağcı Şefik Bey Yalısı, Elbiseci Ahmed Bey Yalısı, Yedi-Sekiz Hasan Paşa Yalısı, Ahmed Rasim Paşa Yalısı, Halil Edhem Bey Yalısı ve Ahmet Mithat Efendi Yalısı da bu turda gözlemleyeceğiniz diğer yalılardır.

 

Boğaz Turunda Rehberin Önemi

 

İstanbul Boğazı mükemmel bir manzara sunduğu için sadece izlemek bile oldukça keyiflidir. Ancak bir rehber eşliğinde yapılan Beykoz Boğaz Turu sayesinde yaşadığınız şehir hakkında pek çok yeni bilgi öğrenecek ve bu zamana kadar bu aktiviteyi gerçekleştirmediğinize pişman olacaksınız. Tekne Kiralama İstanbul, bunu talep eden konuklarına Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça ve Arapça rehberlik yapan profesyonel kişileri temin etmektedir. Böylece dolaştığınız yerler hakkında detaylı bilgi edinmeniz mümkündür.

 

Düzenli olarak gerçekleştireceğiniz boğaz turları size Boğaziçi hakkında öğrenmeniz gereken her şeyi öğretecektir. Rehberinizin anlatacağı süre ve dolayısıyla bahsedeceği detaylar, turunuzun süresine göre değişir. Boğaz turları 2 saat veya 4 saat sürebilir ve Adalar’ın da güzergaha eklenmesiyle günlük bir program ortaya çıkar. Tekne Kiralama İstanbul, rehberlik hizmetinin yanı sıra yemek, kokteyl ve dekor gibi hizmetleriyle keyifli vakit geçirmenizi garanti eder.